Евакуюватися не можна залишитися: де ставити кому?

На Донеччині не залишилось жодного безпечного міста. Ситуацію, яка склалася сьогодні, не можна вже порівнювати з тією, що була на початку осені, коли люди почали повертатися у свої домівки з інших регіонів. Неможливо порівняти навіть із тим, що було ще два-три місяця тому…

Хтось може сказати, що сьогодні взагалі немає безпечного міста в Україні, демонструючи на підтвердження своїх слів «червону мапу» або повідомлення про «Шахеди». Так, це правда. Але різниця є. І вона настільки суттєва, що порівнювання не зовсім доречні…

Чому евакуація важлива – приклад «тилового» Слов’янська

Слов’янськ до недавнього часу вважався одним з найбезпечніших міст Донецької області. Після звільнення Лиману та Ізюму окупанти могли використовувати виключно ті ракети чи «Шахеди», як і на решті території України. Люди почали повертатися, і станом на сьогодні у цьому місті живуть приблизно 50 тисяч осіб. Але…

Ще 12 квітня начальник МВА Слов’янська Вадим Лях казав, що ситуація у місті більш безпечна, ніж у Костянтинівці та Дружківці, та й взагалі тут найбільш спокійна обстановка у порівнянні з іншими містами області.

Останніми днями ворог взявся саме за Слов’янськ. Зокрема, у ніч на 18 квітня війська рф обстріляли місто ракетами С-300 та «Шахедами». За даними влади, постраждали 5 багатоповерхівок, 7 приватних будинків, охоронне підприємство, медичний заклад, розважальний центр, бізнес-центр, автівки.

Але найбільш кривавим було 14 квітня, коли російські війська серед дня вдарили по житловим кварталам Слов’янська, використавши щонайменше 7 ракет С-300. Внаслідок цієї масованої атаки загинули 15 людей, ще 24 були поранені. Дехто з них саме повернувся з евакуації, у тому числі батько з 2-річним сином.

«Ми бачимо, що кількість обстрілів зростає. Якщо порівняти з 2022-м роком, коли в ті ж самі локації прилітало – там дуже мало було постраждалих, тому що в багатоповерхівках майже ніхто не жив, людей залишалось в місті приблизно 20 тисяч. А зараз 50 тисяч», – розповів в ефірі «Радіо Донбас.Реалії» керівник МВА Вадим Лях.

Евакуація зі Слов’янська Донецької області цивільного населення триває, але темпи її не надто швидкі. Люди не квапляться.

Куди та навіщо їхати, якщо стріляють скрізь?

Саме такі слова найчастіше говорять сьогодні жителі Донецької області, які повернулися додому або взагалі не виїжджали. Дійсно, «прилетіти» може у будь-яке місто України. Але тут варто подивитися на ситуацію більш тверезо.

По-перше, саме Донеччина залишається найбільш гарячою точкою на мапі нашої країни. Щодня та щохвилини тут відбуваються бої – ворог гатить з усієї можливої зброї, завдаючи удари у тому числі за допомогою авіації та ствольної артилерії.

«Сьогодні приліт був в Слов’янськ, хробаки гатили з Фортеці (Бахмута – АКМЦ), будемо нищити щурів!», – написав у день найбільшого обстрілу міста, 14 квітня, військовий з Бахмута.

По-друге, спрогнозувати час обстрілу або отримати своєчасне попередження про загрозу (сигнал тривоги) у прифронтових містах майже неможливо. Дуже часто «сирена» включається за кілька хвилин після удару, тому що просто не може відреагувати на деякі снаряди. Прикладів тому вистачає у місцевих чатах Слов’янська, Краматорська, Дружківки…

Водночас у містах, які знаходяться на більшій відстані від лінії фронту, сигнали спрацьовують заздалегідь, оскільки ворог використовує іншу зброю. Тобто, у людини є час, щоб подбати про свою безпеку. Та й ПВО працює дуже добре.

Грошей немає і кому ми там потрібні?

Евакуація, як і минулого року, здійснюється безкоштовно. Для цього потрібно звернутися до військової адміністрації у своєму місті та подати заявку. Або зателефонувати за номерами телефонів, які будуть вказані нижче.

Щодо житла, то наразі це питання вирішується швидше, ніж навесні 2022 року. Та й умови проживання вже трохи інші.

На той час, коли тільки почалася повномасштабна війна, ніхто не був готовий до такої масової евакуації з багатьох міст України. Та й взагалі просто виявився не готовий… Тоді людей розміщували там, де взагалі хоч якось можна було забезпечити дах над головою. Переселенцям доводилося спати на матрацах на критих стадіонах, у непідготовлених до проживання приміщеннях. Ціни на оренду житла були захмарними.

Сьогодні ситуація вже набагато краща. Ціни вже не такі високі (для тих, хто хоче орендувати квартиру або будинок), власникам держава компенсує витрати на комунальні послуги. Люди, які евакуюються з небезпечних територій мають можливість одразу отримати гарантовані грошові виплати. Переселенці продовжують отримувати щомісячну грошову допомогу на проживання від держави.

Варто пам’ятати й про те, що можна влаштуватися на роботу, при цьому виплати на проживання ніхто не відбере, а з місця компактного проживання (якщо людина вирішила не винаймати житло) ніхто не вижене. Щоб мотивувати роботодавців брати на роботу саме переселенців уряд вдосконалив програму виплати компенсації роботодавцям за ВПО. Зокрема, було збільшено фінансування у 5 разів та надано можливість отримувати два види компенсацій.

А якщо є можливість працювати дистанційно, то можна поїхати у села, де люди взагалі без оплати приймають біженців.

За бажанням, переселенці можуть навіть змінити роботу та стати фахівцем в іншій сфері. Щоб підтримати найбільш вразливі категорії, зокрема переселенців та українців, які перебували у полоні, держава надає можливість отримати ваучери на навчання.

Крім того, наразі в Україні немає таких місць компактного проживання, де немає ліжка чи інших меблів. Є вільні місця у гуртожитках, облаштованих приміщеннях, модульних містечках. Без плати за проживання. Дізнатися про них можна за телефонами «гарячих ліній» та у місцевих адміністраціях, які займаються евакуацією.

І, нарешті, в Україні створено новий орган, який допомагає розв’язувати будь-які питання, що стосуються порушення прав саме внутрішньо переміщених осіб. Це працює.

Куди звертатися для евакуації з Донецької області

Перш за все, потрібно звернутися до МВА міста, в якому ви сьогодні перебуваєте. Контакти вказані на сайтах місцевої влади та в офіційних соціальних мережах.

Тут можна оставити заявку або отримати запитання щодо:

  • Евакуації цивільного населення до безпечних територій.
  • Оповіщення про місця та час збору.
  • Маршрут руху у межах гуманітарних коридорів.
  • Місця прибуття та організованого надання першої необхідної допомоги евакуйованим.

Щодо питань евакуації з Донецької області можна звернутися до представників місцевої влади або ж за номером (098) 890-33-18.

Для евакуації тяжкохворих та осіб з інвалідністю слід звертатися за телефонами: (099) 710-48-72, (099) 311-53-14, (099) 311-53-36, (096) 108-60-48, (096) 108-52-24.

Нещодавно Міністерство реінтеграції запустило «гарячу» лінію з кризових питань щодо евакуації з міст, які злочинно обстрілюють російські окупанти. Звернутися можна за телефонами — +380443551478 та 1548.

В області також працюють 5 евакуаційних екіпажів поліції «Білі янголи». Вони й будуть евакуйовувати дітей на броньованих автівках. Для звернення до них працюють гарячі лінії за напрямками:

  • Авдіївський — 066-56-19-102;
  • Бахмутський — 066-56-15-102;
  • Великоновосілківський — 066-56-11-102;
  • Лиманський — 066-56-16-102;
  • Мар’їнський — 066-56-10-102.

Ірина Міщенко, двічі переселенка


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies