Фахово про вакцинацію від Covid-19 – на актуальні запитання відповідає лікар Олександр Власенко

9880
коментарі відсутні

Фахово про вакцинацію від Covid-19 – на актуальні запитання відповідає лікар Олександр Власенко

Пандемія коронавірусу не вщухає, проте навколо щеплення від цієї хвороби виникає все більше міфів та відвертих фейків. Щоб подолати цей «вірус маячні», Антикризовий медіа-центр зібрав найпоширеніші запитання та запросив відповісти на них національного тренера ЮНІСЕФ з вакцинації, головного лікаря краматорського Центру первинної медико-санітарної допомоги № 1 Олександра Власенка.

«Головна ціль масового щеплення у період пандемії – зупинити смертність від коронавірусної хвороби. Тому Всесвітня організація охорони здоров’я дозволила використання ряду вакцин, які пройшли три стадії клінічних досліджень та показали свою ефективність і безпечність. Як лікар я розумію, що досі немає дієвого препарату для лікування Covid-19, тож кращою превентивною мірою є вакцинація якомога більшої кількості людей», – наголосив Олександр Власенко.

Далі лікар відповів на чисельні запитання краматорців:

Через який час після перенесеного Covid-19 доцільно вакцинуватись?

Взагалі-то можна одразу після одужання, оскільки природній імунітет, отриманий після хвороби, доволі слабкий. Але, враховуючи дефіцит вакцин у всьому світі, ВООЗ рекомендує щепитися через 6 місяців.

Чи правда, що тим, хто переніс Covid-19, достатньо одного щеплення?

Ні, потрібен комплекс з 2-х вакцинацій, як це рекомендує компанія-виробник вакцини. Тоді людина отримує максимальний захист від захворювання та його ускладнень.

Якщо на другу дозу не вистачить тієї ж вакцини, що й на першу, то що робити?

Треба обидва рази вакцинуватися препаратом одного й того ж принципу дії. У нас виникла ситуація, коли певна кількість людей отримала першу дозу індійського препарату AstraZeneca, після чого його поставки припинилися. Однак почала надходити аналогічна вакцина з Південної Кореї. Я, як всі інші, хто потрапив у таку ситуацію, буду робити друге щеплення саме нею.

Впродовж якого часу діє щеплення?

Наразі цього ніхто не знає, але точно відомо, що після вакцинації знижується вірогідність важких випадків перебігу коронавірусної хвороби.

Чи можна самому обрати вакцину?

Поки що ні з причини тотального дефіциту. Зараз ми проводимо щеплення тими вакцинами, які надходять до України. Це сертифіковані ВООЗом препарати, які ми використовуємо із дотриманням усіх протиепідемічних правил. Згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я, першими вакцинуємо людей похилого віку, щоб знизити навантаження на медичну систему. Також до першої хвилі входять робітники сфер життєзабезпечення – медичні працівники, військові, поліцейські, освітяни, соціальні працівники. Утім, вакцина AstraZeneca, яка розливається у пляшки по десть доз, дозволила додатково запросити на вакцинацію інші категорії людей.

Чи можна вагітним щепитися від коронавірусу?

Ні, не можна, оскільки достатньо не вивчені наслідки для жінки та її дитини. Також не рекомендовано вакцинувати дітей до 18 років.

Які можливі реакції на вакцину?

Передусім, хочу розвінчати міф, ніби від вакцини можна заразитися. Це суцільний фейк – вакцини неживі, тому заразитися ними неможливо. А ось реакції на щеплення (на будь-яке) можуть бути. Це невеликій біль та припухлість у місці уколу, підвищення температури до 39 градусів протягом трьох днів, головний біль, збільшення лімфовузлів.

Чи є сенс робити перед щепленням ІФА-тест на наявність антитіл?

Як я вже казав, щепитися можна одразу після перенесеної хвороби, незважаючи на титр імуноглобуліну G. Тому немає сенсу витрачати кошти на аналіз.

Це далеко не всі запитання, на які відповів Олександр Власенко. Пропонуємо переглянути повний запис брифінгу на сторінці АКМЦ у фейсбуці.

 

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика