Фальстарт президентської кампанії в Донецькій області
Зустрічі з виборцями потенційних кандидатів, навала білбордів, роздача подарунків, використання бюджетних коштів для власного піару – такі передчасні активності зафіксувала громадська організація “Точка доступу”, яка проводить громадське спостереження за виборами Президента України на підконтрольній Україні території Донецької області в рамках загальнонаціональної кампанії Громадянської мережі ОПОРА. Детально про ймовірні порушення представники “Точки доступу” розповіли на прес-конференції в Антикризовому медіа-центрі.
“Попри те, що офіційно виборча кампанія розпочнеться 31 грудня після офіційної реєстрації кандидатів, більшість політичних сил ще з літа активізували свою діяльність задля отримання електоральних преференцій. Тобто неформально президентська гонка вже розпочалась. Донецька область з чисельністю населення 4,5 мільйони осіб є великим електоральним полем, тому й активність тут доволі інтенсивна”, – розповів Ілля Перекрестов, аналітик ГО “Точка доступу”.
За останні декілька місяців спостерігачі зафіксували візити на Донеччину політиків, які позиціонували себе як кандидати у президенти. Так зустрічі з потенційними виборцями провели Юрій Дерев’янко, Анатолій Гриценко, Андрій Садовий, Сергій Тарута, Олег Ляшко, Юлія Тимошенко, Олександр Вілкул. Двічі в Донецьку область приїздила дружина чинного президента Марина Порошенко (один раз разом із Петром Порошенком), даруючи шкільні підручники. Крім того, у Бахмуті президентське подружжя передало сертифікат на 30 тисяч подарунків для дітей на суму 2,3 мільйона гривень.
“Більшість політиків, які проводять дочасну передвиборчу агітацію, використовують для піару бюджетні кошти. Зокрема – субвенцію на соціально-економічний розвиток, Державний фонд регіонального розвитку, дорожній фонд, інші державні програми та ресурси. В основному такі порушення зафіксовані з боку чинних народних депутатів, що можна пояснити їх активністю задля переобрання на парламентських виборах восени наступного року. Загалом було зафіксовано 9 випадків відповідного піару, які здійснили Олег Недава, Дмитро Лубінець, Олег Ляшко, Максим Єфімов та Євген Геллер”, – зазначила Світлана Агаджанян, комунікатор мережі ОПОРА в Донецькій області.
Ось такі приклади наводять спостерігачі:
– У вересні на сайті Pokrovsk.City у статті про перебіг ремонту Родинської музичної школи було зазначено, що даний ремонт став можливим зокрема і завдяки субвенції з державного бюджету за програмою нардепа Геллєра.
– У липні для святогірського комунального підприємства “Сервіскомунбуд” було закуплено техніку за кошти субвенції, але ж подяка оголошена народному депутатові Олегу Недаві.
– У серпні на відкритті після капітального ремонту Маріупольського технічного ліцею червону стрічку перерізав потенційний кандидат у президенти Олег Ляшко.
– У Краматорську два роки поспіль триває ремонт саду Бернадського. На сайті ГО “Наш Краматорськ”, зазначено, що ідею його реконструкції запропонував Максим Єфімов. Сам народний депутат на своїй сторінці у Фейсбуці звітує про хід виконання робіт як про своє особисте досягнення, хоча кошти у розмірі понад 200 мільйонів гривень виділені з обласного екологічного фонду.
– У вересні в с. Ялта Мангушського району, під час відкриття спортивного поля для боротьби, народний депутат Дмитро Лубінець заявив, що кошти на побудову виділено “з депутатської субвенції з Фонду соціально-економічного розвитку”.
“У грудні, напередодні новорічних свят, активності від політиків ще побільшало. В основному вона спрямована у відношенні до соціально незахищених верств населення та до діточок. Так, представники політичної партії “За життя” активно відвідували заклади освіти, організації ветеранів та об’єднання людей з інвалідністю у Маріуполі та в Мангушському районі”, – повідомила Анастасія Прокопенко, координаторка спостереження ОПОРИ за виборами в Донецькій області.
Крім того, спостерігачі звернули увагу на поквартині обходи мешканців Маріуполя зі складанням списків осіб, що проживають, які здійснювали представники громадської організації “Ради людей” (створена у Маріуполі та зареєстрована наприкінці листопада цього року). Вони з’ясовували прізвище та ім’я, номер квартири, в якій мешкає людина, кількість членів родини. На запитання спостерігачів ОПОРи, з якою метою збирається така інформації, відповіли туманно: “Для подальшого використання в роботі”.
Точкову роботу з потенційними виборцями також ведуть представники Радикальної партії Олега Ляшка. Вони ходять по квартирах, або відвідують дитячі садки, школи та заклади соціальної сфери з пропозицією оформлення безкоштовної підписки на їхнє партійне видання “Слово Ляшка”. При цьому формують списки з контактами та адресами проживання людей, які захотіли отримувати газету, щоб, мовляв, з’ясовувати індивідуальні потреби у необхідній допомозі. Таким чином перспективою отримання харчових наборів або медикаментів людей мотивують до підписання партійного видання.
Спостерігачі наголошують, що подібна діяльність виходить за межі повноважень політичних сил, адже благодійні вчинки – це прерогатива благодійних організацій. Тому пропонують потенційним кандидатам у президенти або у депутати повернутись у правове поле, оскільки подібні факти ймовірно підпадають під кримінальну відповідальність. Хоча покарати винних можна буде тільки після старту кампанії.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!