Фонди депутатів міської ради: скільки, кому та навіщо

6017
коментарі відсутні

Фонди депутатів міської ради: скільки, кому та навіщо

В міських радах є таке поняття, як депутатський фонд. Це певна сума з міського бюджету, яку кожен депутат може використати на певні цілі. Сама ідея фондів виникла як «швидка допомога» для невідкладних потреб громадян. Та часом фонди використовуються як зручний інструмент підкупу виборців за їхні ж гроші.

 

Що таке «депутатські фонди»

 

Це кошти місцевого бюджету, якими розпоряджаються депутати місцевих рад. Первісна ідея полягала в тому, щоб депутати могли оперативно вирішувати проблеми округу і жителів міста. Хоча процедура отримання коштів або виконання якихось робіт за ці кошти не така вже й швидка.

Депутатський фонд – це сума, «зарезервована» в міському бюджеті за кожним депутатом, яку він може використовувати на певні цілі. При цьому не всі міста користуються цим механізмом. Для цього необхідно мати профіцит у бюджеті.

Вважається, що депутатські фонди – це ті гроші, якими забезпечується реалізація передвиборчих обіцянок депутата. Виборці обирали депутата, згідно його планів на покращення життя округу. Тобто, довірили йому подбати про їх інтереси. Він має виконати все обіцяне за кошти платників податків з міського бюджету.

Рішення про те, що зараз найважливіше для округу, депутат приймає в результаті консультацій з мешканцями округу або за «наказами» виборців.

 

Скільки грошей у депутатів?

 

Самі депутати на сесії мають прийняти спеціальну програму, в якій описане цільове призначення цих коштів.

Розмір депутатського фонду визначається кожною міською радою при формуванні бюджету на наступний рік і рівномірно розподіляється між депутатами. При бажанні депутати можуть об’єднати свої частки для спільного вирішення значної проблеми.

За даними Руху ЧЕСНО, наприклад, у 2020 році у розрахунку на одного депутата цільовий фонд міської ради Харкова складає 5 тисяч гривень, Вінниці – 30 тисяч гривень, Києва –  645 тисяч гривень, Дніпра – 2 млн. 300 тисяч гривень. Деякі міста, наприклад, Чернівці і Херсон взагалі не фінансують обіцянки своїх депутатів. Хоча, можливо, просто в цих містах не затверджена спеціальна програма використання депутатських фондів.

Така ситуація в Краматорську. Проєкт Програми «Фонд на виконання депутатських повноважень» був підготовлений у 2017 році і в ньому пропонувалось зарезервувати для депутатського фонду на рік 21 мільйон гривень – по  500 тисяч гривень на кожного депутата. Проєкт не прийняли, та це не заважає депутатам користуватись міським бюджетом для реалізації наказів виборців.

 

На що депутати витрачають гроші

 

Саме програми про депутатські фонди визначають, на які саме потреби за поданням обранців можуть бути спрямовані ці гроші. Хоча і без програм в Україні вистачає законів, які обмежують фантазії виборців та депутатів. Наприклад, навіть якщо обранець до місцевої ради мав совість обіцяти підвищення пенсій чи зарплат, зробити він це ніяк не може – не його компетенція.

Не може депутат міської ради використати гроші фонду на власні потреби: орендувати офіс, заправити авто чи заплатити зарплату помічникам.

Він може «поклопотати» за ремонт зовнішнього освітлення у дворі або облаштування дитячого майданчика – допомогти виборчому округу покращити життя. Ще один з напрямів депутатських можливостей – надання грошової допомоги громадянам міста, які опинились у скрутному становищі. Частіше за все звертаються люди, яким терміново потрібна допомога у лікуванні.

Якщо подивитись на звіти депутатів Краматорської міської ради за 2019 рік, всі вони більш-менш рівномірно звертались до міського бюджету за грошовою допомогою громадянам. В середньому ця сума складала близько 12000 гривень за рік, по 800-1000 гривень на людину.

Крім того, депутати опікувались іншими проблемами виборчих округів. За депутатськими зверненнями у дворах асфальтувались дороги і тротуари, ремонтувалось освітлення і водогони, встановлювались лавки та контейнери для сміття, обрізались дерева, будувались дитячі майданчики, ремонтувались палати в лікарнях та класи в школах і дитячих садках. Депутати з міського бюджету допомагали спортивним секціям та самодіяльності.

 

Допомога виборцям чи інструмент підкупу?

 

Начебто, добра справа – ремонтувати освітлення чи класи в школах. Однак, є у цієї медалі й друга сторона: у передвиборчі роки депутатські фонди перетворюються на «гречку» для виборців. Не кожен новий кандидат в депутати знайде такий виборчій фонд у 500 тисяч гривень, а то й пару мільйонів. У діючого депутата є бюджетні гроші і це дає йому фору для проходження до міської ради на наступний термін.

Тим часом виборця привчають голосувати не за системні реформи в управлінні містом, а за вирішення побутових негараздів, які мають вирішувати комунальні служби.

Дехто з депутатів може й маніпулювати думками не обізнаних виборців і створювати міф про депутата-благодійника, який щось «вибиває», «вириває» чи «здобуває», а то й робить добро «за свої». Так депутат-маніпулятор «купує» прихильність виборця за бюджетний, тобто наш рахунок.

 

Як отримати кошти із депутатського фонду?

 

Необхідно звернутися до депутата від вашого округу або до любого депутата партії, якій ви симпатизуєте і яка входить до міської ради. Відомості про кожного депутата, адресу і режим його прийомів, номера телефонів можна знайти на сайті міської ради.

Депутати збирають накази виборців і звертаються до секретаря міської ради з обґрунтуванням. Той направляє звернення депутата відповідному виконавчому органу та фінансовому управлінню міської ради. Гроші з міського бюджету виділяються розпоряднику, який робить потрібні роботи або просто перераховує гроші нужденним.

Громадяни, що клопочать за вирішення проблем цілого будинку чи вулиці, можуть занести депутату колективне звернення з підписами.

Депутатські запити, які не можливо вирішити оперативно, можуть бути враховані при розробці планів і програм економічного та соціального розвитку міста, місцевих цільових програм, складанні бюджету. Депутат на будь-якому з етапів може контролювати виконання свого звернення.

За підсумками року депутати звітують про використання бюджетних коштів і з цими звітами можна ознайомитись на сайті міської ради.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика