Футбол для особливих дітей – реальність завдяки «Футістару»
Діти з особливими освітніми потребами та діти з інвалідністю в Краматорську та Слов’янську можуть займатись футболом.
Для багатьох таких дітей футбол залишався би мрією, якби не соціальний проєкт футбольної академії «Footystar». За партнерської підтримки від проєкту «Демократичне врядування у Східній Україні» USAID-Україна в академії започаткували інклюзивний футбол.
Діти з ментальними особливостями та з інвалідністю можуть відвідувати тренування разом зі здоровими ровесниками у спорткомплексі «Олімп» у Краматорську.
Ігнат став футболістом
Одинадцятирічний Ігнат почав ходити на футбол відразу після послаблення карантину. Минулого року через хворобу дитина залишилась без ноги. З малечку Ігнат мріяв грати у футбол, проте раніше не довелось ходити на секцію. Ганяв м’яча лише у дворі. Коли почав ходити на милицях, думав, що тренування з футболу так і залишиться в мріях.
«Але мрії обов’язково збуваються!» – радісно каже хлопчик.
Він продовжив вести активний спосіб життя та не втратив оптимізму. Про футбольну академію «Footystar» дізнався від свого однокласника Тимофія, який також відвідує тренування. Мама Тимофія поділилась контактами академії з мамою Ігната. І хлопчик також почав тренуватись.
«Мій син Ігнат завжди мріяв займатись футболом, але ми думали, що це неможливо. Завдяки «Footystar» мрія здійснилась! Ігнат хоче бути справжнім спортсменом!», – розповідає його мама Ольга.
Як навчаються тренери
Дітей тут тренують за спеціальними методиками та програми, адаптуючи тренування під конкретні потреби особливої дитини. Самі тренери вчились спілкуванню з такими дітьми, відвідували тренінги, переймали досвід канадських колег.
Увесь тренерський склад академії – молоді люди віком до 25 років. Для кожного з них футбол – то їх стихія, розпочинали ганяти м’яча у дворі, потім були спортивні секції. Навіть отримавши професію поза спортом, вони всі повернулись до футболу і стали тренерами.
«Приводьте дівчат на футбол!»
Серед чоловіків-тренерів єдина дівчина – Яна Черенкова. У неї своя футбольна історія. Дівчина з Сумщини вчилась у спортивному ліцеї-інтернаті в Києві, потім грала у футбольному клубі «Барса» в Сумах. До Краматорська приїхали вчитись на суддю, тут і залишилась жити й працювати. До академії «Footystar» прийшла через можливість вчитись та розвиватись самій, вчити дітей, у тому числі з особливими освітніми потребами.
«Приводьте дівчат на футбол!», – закликає Яна.
Поки серед вихованців «Footystar» лише п’ятеро дівчат, але тут з радістю чекають на поповнення.
Повірити в себе
У вересні минулого року до команди тренерів долучився Михайло Левченко. Йому запропонували проводити тренування в проєкті «Футістар інклюзія» для дітей з інвалідністю та ментальними особливостями і тренер погодився.
«Не скажу, що це легка робота. Але ти розумієш, що робиш щось корисне, допомагаєш дітям займатись спортом, повірити в себе», – говорить Михайло.
Серед вихованців академії «Footystar» діти віком від 3 до 14 років. Тренуючи особливих дітей разом зі звичайними, тут вчать бути толерантними, допомагати один одному та розуміти, що поруч може бути «інша» дитина. Загалом в академії навчають футболу майже 200 дітей, серед яких біля 50 – діти з інвалідністю та особливими освітніми потребами.
Поповнення в родині «Футістару»
Нещодавно до футбольної родини «Footystar» долучились нові діти – вихованці Краматорського Центру соціально-психологічної реабілітації дітей. Коли керівник академії Данило Плахін проїжджав біля Центру, то звернув увагу, в яких умовах грають у футбол тамтешні діти. Стан футбольного поля залишає бажати кращого, а іншої можливості в цих дітей нема.
Данило Плахін поспілкувався з директоркою Центру Тетяною Бондаренко та запропонував допомогу, аби діти з Центру реабілітації мали можливість тренуватись у гарних умовах. Перша делегація з п’яти дітей відправилась на розвідку до спорткомплексу «Олімп», де базується «Футістар» у Краматорську. Тренерам допомагав проводити перше заняття вихованець «Футістару» зі стажем Євген Плахін.
Академія подарувала дітям яскраві футболки. Домовились, що такі тренування стануть регулярними. Раптом у Центрі реабілітації дітей з’явиться своє поле, тренери готові проводити виїзні заняття – таким чином зможуть охопити всіх вихованців Центру.
Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!