Громадська організація з Луганщини  допомагає людям по обидва боки від лінії фронту

Центр спільного розвитку «Дієва громада» зі Старобільська – громадська організація, створена у 2016 році переселенцями. Об’єднання діяло у просвітницькому, культурному та соціальному напрямках. Проєкти, які реалізувала громадська організація, були спрямовані на створення комфортних умов проживання у місті для всіх мешканців. На початку березня Старобільськ опинився в окупації. Команда «Дієвої громади» з перших днів допомагає мешканцям та переселенцям міста.

Підтримка переселенців, які виїхали у більш безпечні райони України

Голова ГО «Центр спільного розвитку «Дієва громада» Оксана Очкурова виїхала зі Старобільська 24 лютого. Куди точно їхати тоді ще не знала, але вирішила, що це буде одна з областей на заході України. Разом із нею та її родиною залишили Старобільськ й деякі члени громадської організації.  Нині «Дієва громада» продовжує свою діяльність на Закарпатті.

Сама Оксана вже двічі переселенка. Вперше виїхала з Кадіївки (колишній Стаханов).

«Ті мої особисті вимоги, коли ми перший раз через війну покидали свої домівки були різні. Зараз вже не так боляче було покидати це все. Прийшло переосмислення, що життя дорожче, ніж те, що тобі вдалося назбирати, накопичити якісь матеріальні речі. Тому ми рятували життя своїх родин, своїх дітей. Я дуже розумію тих людей, які вперше це все переживають, як вони бояться залишити свої будинки, своє майно, яке мають», – ділиться своїм досвідом після другого переїзду Оксана.

На Закарпатті члени ГО «Дієва громада» моніторили стан компактних поселень. Зокрема, подивилися, як живуть переселенці, поспілкувалися  з ними, а також посадовими особами, які відповідають за ті місця: школи, дитсадочки, гуртожитки. Таким чином, зрозуміли, що багато чого не вистачає. У рамках декількох проєктів, які реалізовувала громадська організація, придбали обладнання, побутову техніку, меблі. Усе, аби полегшити життя переселенцям та аби вони відчули хоч трохи домашнього затишку.

Допомога мешканцям Старобільська, які залишилися у місті

Старобільськ був окупований військовими рф на початку березня. Тож не всі містяни змогли виїхати. До того ж у місті є переселенці з Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного.

«Люди їхали в обидві сторони, і у Старобільськ також, незважаючи на те, що він був на окупованій території. Люди тікали від обстрілів і куди було легше дістатися, туди вони й виїжджали. Дівчата-волонтери, які залишилися у Старобільську, розповідали, що були такі випадки, коли люди з Лисичанська, Рубіжного, Сєвєродонецька виїжджали по 15 осіб у звичайному легковому авто «Москвич». Або 50 осіб виїжджали в автомобілі, який перевозить сміття», – розповіла голова ГО «Дієва громада» Оксана Очкурова.

До повномасштабного вторгнення в організації був проєкт «Допомога завжди поруч», який мав на меті наближувати соціальні послуги до жителів віддалених сіл Старобільської громади. У рамках цієї ініціативи навчали соціальних працівників, закуповували обладнання, а також  співпрацювали з центром територіального обслуговування над створенням мультидисциплінарної команди. Вона мала б виїжджати у віддалені села і надавати послуги літнім та людям з інвалідністю. Проєкт був розрахований до липня цього року. Однак, «Дієва громада» вела перемовини з донором, щоб те фінансування, яке залишилося, можна було переформатувати. Нині організація не має можливості працювати над цим проєктом саме у Старобільській громаді.

За допомогою у тому числі проєкту «Допомога завжди поруч» члени «Дієвої громада» могли забезпечувати потреби людей у медикаментах. Зокрема, закуповували ліки, яких різко не стало в Старобільську, серед них – інсулін, протипухлинні та гормональні препарати. Заявки приймали через гугл-анкету. Роздавали медикаменти людям на окупованих територіях волонтери. Завдяки лікам «Дієва громада» змогли врятувати багато життів, зазначає Оксана. Останній раз ліки передавали наприкінці квітня. Тоді автомобіль, який перевозив ліки, потрапив під обстріл. Нині передати медикаменти на Луганщину неможливо.

Фото – сторінка у фейсбуці Оксани Очкурової

Волонтери «Дієвої громади» у Старобільську готували їжу для переселенців у місцях компактного поселення.

«Ми опікувалися однією зі шкіл. Потім людей перевели в іншу школу. Ми почали там готувати. Ми не одні такі волонтери у Старобільську. Були люди небайдужі, які волонтерам допомагали. Інші волонтери іншим школам допомагали. Потім людей перевезли, і ми не мали змоги їм допомагати тому, що, ми знаємо, декого вивезли в росію, хтось поїхав у Луганськ, когось ще далеко по селам розвезли», – згадує Оксана.

У подальшому «Дієва громада» продовжуватиме допомагати людям на тимчасово окупованих територіях, а за можливості й переселенцям на Закарпатті. А ще громадська організація планує реалізувати не лише гуманітарні проєкти, а й творчі, які приносили задоволення. Зокрема, є задумка влаштувати резиденцію для митців, яку три роки організовували на Старобільщині.

Ірина Мартинова «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies