Громадські активісти створили коаліцію, аби всі охочі могли долучитися до післявоєнної відбудови

Попри те, що на території України тривають активні бойові дії, вже розпочато планування післявоєнної відбудови нашої держави. Розробка таких проєктів передбачає прозорість та відкритість. Та подеколи представники обласної та місцевої влади не йдуть на співпрацю з громадськістю, яка прагне долучитися до відбудови рідних населених пунктів. Аргументують свою відмову чиновники тим, що у законодавстві не прописані відповідні механізми. Три громадські організації з Донеччини вирішили об’єднатися в коаліцію, аби змінити цю ситуацію.

Хто планує відбудову міст

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну чимало населених пунктів зазнали значних руйнувань. Знищення ворогом цивільної інфраструктури триває й дотепер. Попри це, в Україні вже розпочато планування післявоєнного відновлення. Зокрема триває розробка планів комплексної відбудови областей. Хоча ці процеси передбачають відкритість, нині у законодавстві не прописані чіткі механізми залучення громадськості до такого планування. Тому участь суспільства у відбудові в регіонах залежить від рішень обласної та місцевої влади.

Розробкою плану комплексного відновлення на Донеччині займатимуться члени спеціальної Координаційної групи від облдержадміністрації. Крім цього, до процесу хотіла б долучитися і громадськість. Представники громадської ради при Донецькій ОДА звернулися до обласної влади з пропозицією долучити їх до консультативно-дорадчих органів з планування відновлення і створили профільну тимчасову групу. В облдержадміністрації у співпраці їм відмовили. Там зазначили, що у нормативно-правових актах відсутнє обов’язкове залучення громадськості і послались на постанови Кабінету Міністрів України.

Читайте також: Громадськість Донеччини просить уряд долучити їх до планування відновлення області

Члени громадської ради підготували звернення до Уряду щодо внесення змін у відповідні постанови. Змінити ситуацію також вирішили й представники громадських організацій Донеччини, і створили неформальну коаліцію 22 грудня 2023 року.

«Планування відбудови відбувається вже зараз»

Нині міжнародні партнери беруть активну участь у процесі відбудови зруйнованих населених пунктів України. Зокрема ІСАР «Єднання» створили «Мережу організацій громадянського суспільства з Відновлення». Долучитися до неї вирішила голова ГО «Центр дозвілля дітей з інвалідністю «ДИВОСВІТ» Юлія Володченко.

Організація діє в Краматорську з 2009 року. Її представники займалися дозвіллям дітей з інвалідністю та їхніх родин. Нині «ДИВОСВІТ» призупинив діяльність за своїм напрямком. Водночас Юлія Володченко як голова організації входить до деяких консультативно-дорадчих органів і тепер відстоює долучення громадськості до планування відновлення Донеччини.

Голова ГО «Центр дозвілля дітей з інвалідністю «ДИВОСВІТ» Юлія Володченко

«Оскільки ми не змогли домогтися від Донецької облдержадміністрації того, щоб нас долучили до консультативно-дорадчих органів, які займаються питаннями відновлення, ми вирішили в ті постанови, що регламентують процес відновлення, внести певний механізм. Він дозволив би прозоро залучати громадськість як обов’язкову складову цього процесу. Тож я і члени ще двох організацій, «Точка доступу» і «Добро», в рамках роботи цієї мережі ОГС з відновлення створили такий проєкт», – розповіла Юлія Володченко.

Три громадські організації утворили коаліцію в рамках проєкту «Розробка прозорих та інклюзивних механізмів залучення представників громадськості до процесів відновлення України».

«Коаліцію саме і створили, аби сприяти залученню громадськості до процесів відновлення України. Планування відбудови відбувається вже зараз і це те, що чекає на нас після перемоги, а в деяких регіонах вже починається. Тому для нас стратегічно важливо, щоб громадськість була долучена як на етапі планування, так і під час самого відновлення України», – зазначила  голова правління ГО «Точка Доступу» Світлана Ткаченко.

Голова правління ГО «Точка Доступу» Світлана Ткаченко (праворуч)

Організація працює з 2016 року за двома напрямками: розвиток громадянського суспільства та демократія участі. Зокрема члени «Точки Доступу» просувають інструменти локальної демократії та допомагають громадянам брати участь в ухваленні рішень на місцевому рівні.

Третя громадська організація, яка заснувала неформальну коаліцію, – «Добропільський центр молоді «ДОБРО». Її члени займаються просвітництвом молоді та новостворених організацій. З 2018 року зацікавились темою справедливої трансформації вугільних регіонів, обговорювали варіанти відновлення та побудови нової економіки для шахтарських міст.

«Про відновлення говорять постійно. Але більш важливою є участь у цьому процесі самих громадян, аби вони брали на себе більше відповідальності за те, що відбувається в їхніх громадах. І ми намагаємося показати їм, які є для цього інструменти. А яких не вистачає, будемо спільно з коаліцією вимагати, аби вони з’явилися», – додав голова ГО  «Добропільський центр молоді «ДОБРО» Володимир Орос.

Голова ГО  «Добропільський центр молоді «ДОБРО» Володимир Орос

Члени неформальної коаліції підписали Меморандум про партнерство.

До проєкту долучатимуть експертів та фахівців

До проєкту коаліція планує залучити юриста-аналітика. Він зробить аналітичну записку щодо стану залучення громадськості у процес відновлення по всій Україні. Крім цього, збираються проаналізувати три постанови Кабміну: № 486 «Про підготовку до дій із стабілізації ситуації на деокупованих територіях Донецької і Луганської областей та їх реінтеграції», № 731 «Про затвердження порядків з питань відновлення та розвитку регіонів і територіальних громад», № 1159 «Про затвердження Порядку розроблення, проведення громадського обговорення, погодження програм комплексного відновлення області, території територіальної громади (її частини) та внесення змін до них». Результати досліджень стануть підставою, аби напрацювати механізм прозорого залучення громадськості до процесів відновлення. У підсумку ці зміни має внести до відповідних постанов уряд.

«Там, де влада зацікавлена в участі громадськості, вона її залучає, навіть якщо це не унормовано законодавством. Якщо влада не хоче діалогу з громадськістю, її присутності на обговореннях проєктів, в тому числі з відновлення, то вона спиратиметься на законодавство, де такий механізм відсутній, казатиме, що постановою це не передбачено. Ми хочемо, щоб такого не було», – зазначила голова ГО «Центр дозвілля дітей з інвалідністю «ДИВОСВІТ» Юлія Володченко.

Проєктом передбачена низка онлайн-зустрічей членів неформальної коаліції, де вони обговорюватимуть результати аналізу досліджень та механізми долучення до відновлення. Також хочуть долучити до процесу таких експертів, як юрист-аналітик, фахівці з розробки адвокаційного плану та комунікаційної стратегії. Члени коаліції збираються провести наживо конференцію в Києві, де разом зі спікерами обговорюватимуть напрацьовані механізми.

«Залучення громадян до планування та відновлення є одним із основних принципів, на якому, на наш погляд, має відбуватися відновлення. Мусимо йти від патерналізму і самі включатися і до планування, і до відновлення. Це наша держава і нам вирішувати, якою вона буде», – розповіла голова правління ГО «Точка Доступу» Світлана Ткаченко.

До коаліції можуть долучитися небайдужі до відновлення

До коаліції на рівних із засновниками правах можуть долучитися й інші громадські організації з різних областей України, яким не байдуже відновлення та прозоре залучення до процесів відбудови. Зацікавився такою можливістю виконавчий директор громадської спілки «Коаліція «На лінії зіткнення» Андрій Грудкін. Об’єднання у 2020 році створили активісти населених пунктів громад, які на той момент були розташовані вздовж лінії зіткнення. Туди входили громадські діячі з Сартани, Світлодарська, Авдіївки, Торецька, Нью-Йорка, Красногорівки, Попасної та Щастя. Тоді вони займалися місцевим розвитком прифронтових територій, адвокатували різні зміни законодавства, брали участь у розробці місцевих та національних стратегій.

Виконавчий директор громадської спілки «Коаліція «На лінії зіткнення» Андрій Грудкін

«Ми хочемо долучитися до коаліції тому, що це дуже хороший механізм об’єднання різних людей, різних організацій. Об’єднання – завжди складно тому, що потрібно виробляти консолідовані рішення, але це єдиний шлях до розв’язання проблеми, яка не вирішується, і будь-які інші інструменти не діють. На жаль, представники в наших областях, зокрема, в Донецькій, не зацікавлені у залученні організацій громадянського суспільства до планування відновлення. Нас це не влаштовує», – зазначив Андрій Грудкін.

Аби приєднатися до коаліції, громадські організації мають заповнити Google форму. Рішення про їхнє долучення члени коаліції ухвалюватимуть колегіально.


Коаліцію було утворено в рамках проєкту «Розробка прозорих та інклюзивних механізмів залучення представників громадськості до процесів відновлення України», який впроваджується в межах проєкту «Мережа ОГС з Відновлення» за фінансування Посольства США в Україні через ІСАР «Єднання»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies