У Дніпропетровській обласній раді відбувся круглий стіл «Голодомор: питання формування національної пам’яті серед населення Дніпропетровської області». На заході були присутні представники органів місцевого самоврядування, громадськість, активісти та історики. Круглий стіл був організований з ініціативи громадської ради при Дніпровській міськраді.
Центральною темою круглого столу стало обговорення ініціативи створення окремого тематичного музею пам’яті жертв Голодомору на території Дніпропетровської області задля дієвого формування адекватних уявлень мешканців регіону про причини, перебіг та наслідки найтрагічнішої події в історії українського народу.
«Ми наголошуємо: це не політичний проект. Це трагедія, яка об’єднує всіх. У нас була пропозиція це робити біля меморіалу жертв Голодомору-геноциду. Ви знаєте, там дуже велике поховання. Але, на жаль, відсутність комунікацій унеможливлює саме те розташування. І це буде логістично незручно», – сказала Лілія Богачова, голова Громадської ради при Дніпровській міськраді.
Наразі фахівці в різних сферах діяльності зібралися, щоб визначитися, в якому форматі буде створюватися музей. А вже від того залежатиме, де він буде розміщений і які строки його створення.
«Позиція міської влади однозначна – музей потрібен, ми підтримуємо цю ідею. Він повинен відображати всі події, які трапилися на території Дніпропетровської області в ті часи. Таким чином, це питання регіону, але місто допомагатиме максимально. Міська рада готова надати допомогу в пошуку приміщення та розглянути можливість співфінансування проекту», – зазначив секретар Дніпровської міської ради Олександр Санжара.
Учасники вирішили, що музей має носити назву «Музей спротиву Голодомору».
«Ми вирішили зробити акцент на слові «спротив», адже саме тут у Дніпропетровській області завжди, у тому числі у роки голодомору, люди найбільше виражали свій спротив, саме тут був активний повстанський рух», — зазначив громадський діяч та один з організаторів заходу Влад Малько.
Учасниками заходу було прийняте рішення про необхідність створення окремого тематичного музею на території міста, де працюватимуть історики та науковці, що глибоко володіють знаннями щодо відповідного періоду в історії країни.
«Голодомор в Україні в 1932-33 роках – це не тільки трагедія нації, це ще окремі трагічні історії наших родичів, земляків. Якщо не говорити про Голодомор, то молоде покоління і знати не буде. Моя місія презентувати фільм і звернути увагу, особливо молоді, на історію як вона є, але в такому форматі, щоб ще й зацікавити», – зазначив присутній на заход сценарист фільму «Гіркі жнива» Річард Бачинський-Гувер (канадієць українського походження).
Учасниками зустрічі було під протокол одноголосно проголосовано за наступні рішення:
- Прийняте рішення про необхідність створення окремого тематичного музею на території міста.
- Музей повинен носити назву «Музей спротиву Голодомору».
- Затвердити робочу групу, котра продовжить роботу та координацію щодо створення музею в складі Лілії Богачевої, Дмитра Каюка, Влада Малька.
- Розпочати збір матеріалів для музейних експозицій та свідчень тих, хто готовий їх надавати на території міста та області.
- Робочій групі провести зустріч з керівництвом обласної та міської рад щодо погодження дорожньої карти для подальшої роботи над відкриттям Музею спротиву Голодомору.
Серед декількох варіантів можливого розташування музею вирішили у подальшому розглянути розташовані на правому березі будівлю «Палац охорони здоров’я» на вул. Щербаня,1 та недобудований Музей ракетно-космічної техніки на Набережній.
«Ми з радістю допоможемо та передамо матеріали, які стосуються саме Дніпропетровщини, аби створити тут регіональний музей геноциду. Наразі в Україні існує лише два регіональні музеї, а не маленькі експозиції, – у Хмельницькій області та у Полтавській. Тож ми раді підтримувати такі ініціативи і допомагатимемо, аби музей з’явився і у Дніпропетровській області», – наголосила генеральна директорка Національного музею Голодомору-геноциду Олеся Стасюк.
День пам’яті жертв Голодомору відзначається в Україні у четверту суботу листопада з 1998 року. Цього року це – 23 листопада.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!