Створення додаткових робочих місць, розвиток інфраструктури, вдосконалення послуг, формування умов для комфортного проживання людей – за такими критеріями десятий рік поспіль проводиться всеукраїнський конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування». На ньому громади доводять свою спроможність знаходити оптимальні рішення та ідеї, спрямовуючи їх на розвиток своїх територій та згуртованість громадян.
Конкурс проводить Міністерство розвитку громад та територій України за участі Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні». Цього року на конкурс надійшло понад 100 заявок з усіх областей України.
Неабияку активність виявили органи місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей. І не дарма – одразу вісім громад зі сходу України відібрані серед 28-ми, чиї практики були визнані найкращими. Донеччину представили Маріупольська, Бахмутська, Селидівська, Дружківська міськради. Представники Луганської області – Новопсковська селищна рада та Старобільська міська рада.
Деякі громади брали участь у конкурсі вперше, утім результати виявилися успішними. Переможців конкурсу визначали за різними напрямками.
Номінація «Згуртованість громади»
У цій номінації серед міських рад з чисельністю населення від 50 до 500 тисяч осіб спеціальну відзнаку отримала Маріупольська міська рада з проєктом створення Центру підтримки та розвитку малого та середнього бізнесу.
Центр підтримки бізнесу працює у Маріуполі з 2020 року. Тут надають консультації з ведення бізнесу та проводять навчання підприємців-початківців, допомагають залучати гроші на розвиток та надають інформаційну підтримку. За період роботи до Центру звернулися до півтисячі маріупольців. А цього року і сам Центр отримав грантову допомогу від Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» – комп’ютери та меблі для облаштування простору.
Серед селищних рад у цій номінації дипломом ІІ ступеня нагороджено Новопсковську селищну раду Старобільського району Луганської області. Своєю кращою практикою громада обрала цивілізоване поводження з відходами. Проєкт має назву «Створення умов для згуртування жителів Новопсковської СТГ навколо покращення санітарного стану території громади та зменшення шкідливого впливу твердих побутових відходів на довкілля».
Номінація «Організація системи надання медичних послуг»
У цій номінації майже всі призові міста взяли громади Донецької області. Диплом І ступеня дістався Маріупольській міськраді за практику «Попередження розвитку інфекційних захворювань та підвищення якості медичних послуг». За приклад був взятий Дитячий регіональний інфекційний центр, побудований на базі міської лікарні № 4.
Диплом ІІ ступеня отримала Бахмутська міська рада за будівництво амбулаторії сімейної медицини в селищі Опитне. Раніше тут існував медзаклад, але у 2015 році у будівлю влучив снаряд. З того часу амбулаторія розміщувалась у пристосованих приміщеннях. Нову будівлю звели з нуля, забезпечивши всім необхідним для надання первинної медичної допомоги.
Спеціальну відзнаку у цій номінації вручили Дружківський міській раді за втілення проєкту «Здорова громада». На базі місцевих лікувальних закладів було створено кабінет лікування шийки матки, обладнана пологова зала, а також відкрито Академію здоров’я для просвітницької роботи з молоддю. Проєкт був реалізований у партнерстві місцевої влади та громадської організації «Україна можливостей» за фінансової підтримки Програми розвитку ООН.
Серед міських рад з чисельністю населення до 50 тисяч диплом І ступеня отримала Селидівська міськрада за практику «Впровадження сучасних первинних медичних послуг».
Дипломом ІІІ ступеня нагороджено Старобільську міськраду, яка представила практику «Стратегічне управління як інструмент вдосконалення системи надання якісних медичних послуг жителям громади».
Номінація «Реалізація проектів стратегічного розвитку»
У цій номінації знов відзначилася Маріупольська міська рада. Диплом ІІ ступеня дістався за створення Центру розвитку стартапів «1991 Mariupol». Цей Центр є першим на Сході України інкубатором для технологічного бізнесу. Його поява у 2019 році стала можливою завдяки громадській організації «SocialBoost» за сприяння Маріупольської міської ради та Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України».
За два роки роботи випускниками Центру «1991 Mariupol» стали 20 стартапів, 11 з яких продовжують працювати над своїми проєктами.
Конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування» не містить фінансової складової, тобто за зайняті призові міста не передбачено грошової винагороди. Водночас він надає можливість органам місцевого самоврядування оцінити свою діяльність, продемонструвати стан розвитку громади та здобути публічне визнання успіхів. Поширення найкращих практик надихатиме решту громад на реалізацію проєктів розвитку на своїх територіях.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!