Картосхема території з’явилась у кожної громади в Україні. Юридичних меж територіальних громад вони не встановлюють, проте дозволяють ефективніше управляти територією, провести інвентаризацію майна та ресурсів, спланувати розвиток громади.
Створення картосхем стало можливим завдяки спільній ініціативі Міністерства розвитку громад та територій України та Координатора проєктів ОБСЄ в Україні. Минулого місяця цю роботу презентував заступник міністра розвитку громад В’ячеслав Негода.
Межі громад
Чиновник нагадав, що у результаті децентралізації повноваження органів місцевого самоврядування територіальних громад поширилися на усю територію країни. Вони вже не обмежуються територіями окремих населених пунктів, а стосуються всієї громади.
«Щоб чітко розуміти свої межі, бачити, що і де знаходиться на їхній території, громадам потрібна проста і зрозуміла картографічна підоснова. Це дозволить більш ефективно управляти територією, інвентаризувати майно і ресурси, планувати розвиток громади. Тому ми спільно з партнерами й створили картосхеми для усіх громад», – зазначив під час презентації В’ячеслав Негода.
Зручність для використання
Усі картосхеми є у вільному доступі на сайті адміністративно-територіального устрою України. Їх можна переглянути або завантажити та навіть роздрукувати. Розробники влаштували таким чином, щоб кожна територіальна громада могла видрукувати свою карту у форматі А1. Менший розмір файлів передбачений для того, щоб картосхеми використовували під час презентацій громад, прикріплювали до документів або вантажили на офіційний сайт місцевої ради.
Новий адмінтерустрій
Минулого року, після проведення місцевих виборів, в Україні з’явився повністю новий адміністративно-територіальний устрій: уся територія країни тепер поділена між територіальними громадами. До того ж були затверджені нові райони. А інформації про межі нових територіальних одиниць, тобто про громади, – мало.
Спеціаліст із виборів та врядування Координатора проєктів ОБСЄ в Україні Євген Побережний упевнений, що нові картосхеми допоможуть громадам з управлінськими рішеннями.
«Картосхеми можуть стати основою для більш просунутих інструментів з обліку ресурсів громад, планування їхнього розвитку тощо», – зазначив Євген Побережний.
При цьому в Держгеокадастрі нагадують: нові картосхеми не виступають офіційним джерелом для визначення юридичних меж громади. Для встановлення юридичних меж потрібно розробити землевпорядну документацію. Картосхеми ж дають розуміння території громади.
Картосхеми для 66 громад Донеччини
На території Донецької області, підконтрольній українській владі, створені 46 громад. Лише три з них з’явились в 2015 році, від самого початку реформи децентралізації. Згодом громади продовжували об’єднуватись.
Уся територія регіону стала поділеною на територіальні громади в результаті місцевих виборів восени минулого року. Там, де з безпекових причин, вибори не проводились, теж утворились громади. Тільки управляють територією не органи місцевого самоврядування, а військово-цивільні адміністрації.
Розробники зробили картосхеми для усіх громад Донецької області. Навіть тих, які потенційно будуть створені після звільнення тимчасово окупованої території. Непідконтрольну територію у 2020 році поділили на 20 територіальних громад. Проведення реформ, у тому числі децентралізації та адміністративно-територіального устрою, там можливе після повернення їх під українську владу.
Змістовний етап реформи
Керівник Донецького офісу Програми «U-LEAD з Європою» Максим Ткач звертає увагу, що нова територіальна основа була сформована після місцевих виборів, які проходили в жовтні минулого року. Одразу розпочався новий етап реформи децентралізації, більш змістовний: передача майна, повноважень тощо.
«Більшість громад зайняті тим, що досліджують ті ресурси, які вони мають, розробляють стратегії соціально-економічного розвитку, в тому числі комплексні плани просторового розвитку. Для такої діяльності розроблені картосхеми – корисний та доцільний інструмент, яким можна користуватись та орієнтуватись у межах громад», – коментує Максим Ткач.
Ретельний підхід до розвитку
Андріївська сільська громада була створена в 2017 році. Вже наступного року, влітку 2018-го, Держгеокадастр розпочав процедуру передачі землі з державної до комунальної власності територіальної громади, яку було завершено лише у 2021 році.
До минулого року Андріївська громада знаходилась в межах Слов’янського району. А після створення нових районів стала в Краматорському районі. Нові картосхеми дозволять громаді наочно бачити свої межі.
«Хоч наша громада і не змінила свій склад та площу території, але це дієвий інструмент для нас, – коментує секретар Андріївської сільської ради Наталія Самойленко. – Зараз без візуалізації працювати складно. А завдяки картосхемі, ми чітко бачимо свою територію, інфраструктурні об’єкти, дороги, вулиці тощо. Картосхема допоможе громаді ретельніше підходити до місцевого розвитку та, сподіваємось, буде додатковим ресурсом при розробленні Комплексного плану просторового розвитку території».
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!