Програми комплексного відновлення: громадськість шукає можливість долучитися до процесів планування

Неформальна коаліція «Інклюзивне відновлення України» активно працює над вирішенням проблеми незалучення громадськості до процесів планування післявоєнного відновлення країни. Нині учасниками об’єднання вже є 45 організацій громадянського суспільства. Від моменту створення коаліції її членам вдалося, зокрема, влаштувати флешмоб як частину адвокаційної кампанії, проаналізувати постанови Кабміну, в яких відсутні необхідні механізми залучення громадськості, та напрацювати можливі шляхи вирішення цієї проблеми. Нещодавно учасники провели публічну онлайн-зустріч, де обговорили зроблене.

Які можуть бути механізми для долучення громадськості до відновлення

На сьогодні не всі області мають розроблені програми комплексного відновлення. Побачити існуючі документи можна на «Порталі єдиної державної електронної системи у сфері будівництва».

«За інформацією, наданою Донецькою облдержадміністрацією, рішення про розроблення програми комплексного відновлення Донецької області наразі не прийнято. Також там зауважили, що через постійні обстріли та невизначеність типів території на даному етапі не вважається можливим отримати необхідну інформацію для розробки програми комплексного відновлення Донеччини. Наразі це вся інформація від них і вона ніяк не коментується і не оновлюється. В Луганській області не було зовсім ніякої інформації про те, як область збирається відновлюватися. Мені лише вдалося знайти один документ – «План роботи на І квартал 2024 року», в якому голова ОДА включив в 34 пункті те, що вони мають намір почати щось робити з виконання постанови 1159 («Про затвердження Порядку розроблення, проведення громадського обговорення, погодження програм комплексного відновлення області, території територіальної громади (її частини) та внесення змін до них» -ред.) Тобто ми бачимо лише намір», – розповіла адвокатка Світлана Мисакова.

Загалом юристка проаналізувала програми комплексного відновлення десяти областей, дотичних до лінії фронту. У Херсонській, Миколаївській, Дніпропетровській, Харківській, Київській, Чернігівській, Житомирській та Кіровоградській є склад робочої групи. Водночас, не у всіх регіонах до розробки програм входять представники громадськості, лише у Кіровоградській та Київській. А програму комплексного відновлення затвердили тільки на Київщині.

Для участі громадськості в процесах планування відновлення адвокатка пропонує визначити чіткі механізми та внести зміни у чинні нормативно-правові акти. Такі напрацювання можуть керуватися принципами прозорості, доступності інформації, партнерства, відкритості до діалогу, участі в ухваленні рішень і відповідальності.

«Якщо ми будемо керуватися цими принципами, то можливо впровадити деякі механізми. Це, наприклад, створення громадських робочих груп. Яка суть? Ми формуємо робочу групу із представників громадськості, влади, профільних експертів для спільної розробки впровадження стратегії та програми відновлення. Також створення онлайн-платформи для збору ідей та пропозицій від громадськості. Наступний механізм – організація форумів та консультацій, де представники влади зустрічаються з громадськістю для обговорення стратегії, програм та проблем відновлення», – зазначила адвокатка Світлана Мисакова.

Юристка додала, що важливим механізмом може бути впровадження цифрової системи. Вона б дозволила громадськості моніторити процес відновлення та отримувати звіти від влади щодо використання бюджетних коштів. Також важливим є створення системи, яка дозволить контролювати органи місцевого самоврядування та вживати правових заходів до них у разі порушення чи невиконання рекомендацій від громадськості.

Владі все одно доведеться розробляти документи з відновлення

Акція під Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, яку нещодавно влаштували учасники коаліції, досягла результатів, впевнений експерт з адвокації та місцевого самоврядування Сергій Гончар. На його думку, влада побачила, почула та перейнялась проблемами. Далі коаліція має працювати з «деревом проблем» і спільно з представниками влади перетворити його на «дерево рішень».

«Дерево проблем досить розрізнене і з ним важко працювати, бо тут все змішане докупи. Його потрібно трохи допрацювати. Тоді буде інша картинка. Все, що ми напрацювали раніше, я використав для систематизації. Нині серед гілок є наслідки та причини», – розповів експерт з адвокації та місцевого самоврядування Сергій Гончар.

Серед наслідків невключення громадськості до процесів відновлення учасники коаліції виділили такі: порушення державних будівельних норм, неврахування інфраструктури безпеки, демотивація людей до реінтеграції тощо. Причин цього виявили більше. Серед них: відсутність мотивації чиновників,  недосконалість законодавства,  інертність людей та інше. Щодо небажання влади займатися плануванням відновлення учасник коаліції, виконавчий директор громадської спілки «Коаліція «На лінії зіткнення» Андрій Грудкін зауважив, що її представникам так чи інакше доведеться це робити.

«Коли ми комунікували з адміністрацією Донецької області в питанні планування відновлення, вони кажуть, що є багато застережень, проблем, пов’язаних з неможливістю оцінки ризиків, з триваючим характером бойових дій та іншими факторами, які очевидно є об’єктивними. Але є Державна стратегія регіонального розвитку, де уряд і Мінвідновлення (Міністерство  розвитку громад, територій та інфраструктури – ред.) збирали пропозиції і визначали функціональні типи територій. Чи опублікували фінальний варіант, схвалений урядом – не знаю. Тим не менш, обласним адміністраціям доведеться виконувати його, тобто розробляти обласні стратегії розвитку», – зазначив  АндрійГрудкін.

Нагадаємо, коаліцію «Інклюзивне Відновлення України» створили 22 грудня 2023 року. Нині її учасниками є 45 організацій громадянського суспільства.


Даний матеріал виготовлений рамках проєкту “Розробка прозорих та інклюзивних механізмів залучення представників громадськості до процесів відновлення України” за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту Спільнота громадянського суспільства України “Відновлення”, що фінансується Посольством США в Україні.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies