Коротко про обов’язки та повноваження ВЦА
З початку бойових дій на більшості територій Донецької та Луганської областей фактично припинили роботу органи місцевого самоврядування. Тривалий час вони не виконували свої повноваження. Депутати місцевих рад та очільники виконавчої влади або розбіглися, або самоусунулися від роботи.
За таких умов у 2014 році Донецьку обласну державну адміністрацію спочатку перенесли із захопленого проросійськими бойовиками Донецька до Маріуполя. Керувати областю було призначено Сергія Таруту.
Невдовзі офіс губернатора переїхав до Краматорська. З березня 2015 року Донецька ОДА функціонує як Донецька обласна військово-цивільна адміністрація. Вона була утворена згідно прийнятого Верховною Радою Закону України «Про військово-цивільні адміністрації».
Дія Закону спочатку продовжувалася на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення, але не більше ніж на три роки з дня набрання ним чинності. Проте згодом це обмеження прибрали. Тож до нинішнього часу Донецькою та Луганською областями керують обласні військово-цивільні адміністрації.
Указ щодо утворення військово-цивільних адміністрацій в Луганській та Донецькій областях, а також в окремих районах та населених пунктах цих областей був виданий Президентом України наприкінці 2015 року.
За законом, військово-цивільні адміністрації створюються задля забезпечення життєдіяльності відповідних територіальних громад і вирішення питань місцевого значення.
В області ВЦА утворюються у разі нескликання сесії ради у встановлені строки або для керівництва у сфері забезпечення громадського порядку і безпеки. Донецька обласна рада не проводить сесії з вересня 2014 року.
Таким чином, керівництво областю здійснюється виключно військово-цивільною адміністрацією, без урахування рішень колегіального органу – обласної ради. Донецька ВЦА одноосібно розпоряджується бюджетом у розмірі більш ніж 5 мільярдів гривень, складаючи його виключно на підставі запитів своїх структурних підрозділів.
Також встановлює тарифи на комунальні та транспортні послуги, вирішує земельні питання, управляє комунальним майном і обласними комунальними закладами освіти, охорони здоров’я, культури та спорту.
Навіть ті проєкти, що громади області подають на фінансування з Державного фонду регіонального розвитку, відбирає відповідний департамент, а затверджує керівник ВЦА.
Приблизно раз на місяць скликається колегія Донецької обласної державної адміністрації. Але її засідання ніяким чином не можуть замінити засідання ради, де рішення приймаються колегіально, з відкритим обговорюванням. Колегія є консультативно-дорадчим органом. Тобто – просто місцем для погодженого вирішення питань.
Тем не менш на колегії обласної ВЦА можна обговорити питання, по яким нема розуміння щодо однозначного рішення. Тому в її роботі варто брати участь громадським активістам та журналістам.
Військово-цивільну адміністрацію області очолює керівник, призначений на цю посаду Президентом України. Посади державних службовців у таких адміністраціях можуть заміщатися військовослужбовцями, співробітниками правоохоронних органів за поданням Командувача об’єднаних сил (раніше – Антитерористичної операції).
Призначення заступників керівників ВЦА та керівників підрозділів таких адміністрацій здійснюються без конкурсного відбору. З 2016 року діє норма, що керівник ВЦА приймає рішення про тимчасове збільшення вдвічі посадових окладів працівникам адміністрації.
Повноваження військово-цивільних адміністрацій області починаються у день набрання чинності указу Президента України про їх утворення і припиняються у день відкриття першої сесії відповідної ради.
Першим очільником Донецької ВЦА став генерал внутрішніх військ Олександр Кіхтенко, який був звільнений з посади у червні 2015-го. Понад три роки керував областю Павло Жебрівський, який мав доволі віддалене відношення до військової служби. Майже на рік його змінив генерал СБУ Олександр Куць. Наразі Донецьку обласну ВЦА очолює військовий прокурор Павло Кириленко.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!