Людям, які втратили житло на окупованих територіях, важко відновити життя на новому місці

296726
коментарі відсутні

Людям, які втратили житло на окупованих територіях, важко відновити життя на новому місці

Сотні тисяч жителів Донеччини та Луганщини залишились без права отримати грошову компенсацію за втрачене житло через недосконалість законодавства. Для того, щоб подати заяву на відшкодування, треба мати акт обстеження, що складає спеціальна комісія на місці руйнування. Зробити це на окупованій території фізично неможливо. Ось і блукають люди по чужих орендованих хатах, не маючи грошей на те, щоб придбати собі нерухомість та поступово відновлювати своє життя на новому місці.

Водночас власники житла на неокупованих територіях, у разі його знищення або пошкодження, вже отримують такі компенсації в межах програми «єВідновлення» або інших фінансових механізмів. Тобто наразі існує дискримінація щодо допомоги людям, які опинилися в схожих ситуаціях. Розуміючи це, народні депутати підготували законопроєкт, який має виправити це.     

Немає акту – немає компенсації

Не проходить жодного дня, щоб Марина не згадувала свою затишну квартиру у Бахмуті. Все було налаштовано – побут, родинні посиденьки за столом, спільні перегляди фільмів. Все змінилося, коли ворог напав на Україну. Рідне місто майже одразу опинилося під щільними обстрілами, тому сім’я мусила виїжджати. Нині від їхнього дому залишилися лише обгорілі стіни.

Людям, які втратили житло на окупованих територіях, важко відновити життя на новому місці - Фото №1

Це фото Марина побачила в інтернеті та одразу впізнала свій будинок, біля якого стоїть покинутий дитячий візочок

Марина знайшла прихисток у Полтаві, орендує квартиру, а її чоловік зараз на фронті, боронить рідну землю.

«Роздивляючись цю світлину, я зрозуміла, що наше житло у Бахмуті відновити неможливо, що треба якось облаштовуватися на новому місці. Однак грошей на купівлю нової квартири не вистачає. Якби ж отримати компенсацію за майно, що ми втратили, то можна було б щось підшукувати. Але ми не можемо, бо не маємо акту обстеження. А як його отримати, якщо будинок знаходиться на окупованій території? Ось саме через відсутність цього акту ми опинилися у глухому куті. Прикро усвідомлювати, що моєму чоловіку після демобілізації доведеться повертатися не у свою власну оселю, а в чужі орендовані стіни», – обурюється Марина.

І все-таки жінка сподівається, що справедливість переможе, адже люди, які втратили житло на окупованих територіях, повинні мати такі самі права, як і інші. Багатьом українцям вже виплатили компенсації і вони змогли відновити свої оселі.  

Людям, які втратили житло на окупованих територіях, важко відновити життя на новому місці - Фото №2

Марина втратила житло у Бахмуті та сподівається на компенсацію

Без житла та без документів       

Ольга з Лисичанська востаннє бачила своє житло 22 лютого 2022 року, коли виїжджала у відпустку. Планувала, що погостює у родичів. Але вже за два дні дізналася, що росіяни почали повномасштабне вторгнення в Україну. На її рідну Луганщину вдерлися окупаційні війська. Вони просувалися так швидко, що ні про яке повернення додому вже не йшлося.

«Звісно, що з собою було обмаль речей, а з документів – лише паспорт. Документи на житло залишилися вдома. Добре, що право власності було внесено до реєстру нерухомості. Тому вже тут, у Полтаві, мені надали виписку з реєстру, однак сказали, що ще мені потрібно мати нотаріально засвідчені свідоцтва про право власності на будинок. Я спробувала зателефонувати нотаріусу, яка їх оформлювала мені у Лисичанську, але вона не бере слухавку. Тому я не можу звертатись за компенсацією», – розповіла Ольга.

Людям, які втратили житло на окупованих територіях, важко відновити життя на новому місці - Фото №3

Ольга зустріла війну далеко від свого рідного Лисичанська

Жінці дуже шкода свого втраченого житла. Цей будинок родина придбала п’ять років тому, перед війною закінчили його ремонт і облаштування, вклавши в це чимало коштів. У перші місяці від сусідів дізналася, що дім пограбований, навіть зняті вхідні двері. Згодом на їхню вулицю було чимало прильотів, тому будівля нині непридатна для житла. У Полтаві сім’я живе в орендованій квартирі, втім мріє про власну оселю. Якби ж отримали гроші за те, що втратили через війну, то така можливість була б цілком реальною.

Читайте також Омбудсмен анонсував вебінар, де пояснять, як подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно

Що пропонують законотворці   

Юристка з Луганщини Ірина Коряк, яка нині живе у Полтаві, говорить, що головною перепоною в отриманні компенсації є неможливість обстежити житло на окупованих територіях та на тих, де ведуться активні бойові дії.

«До мене часто звертаються люди з цим питанням, але наразі воно не вирішене на законодавчому рівні. Річ у тім, що підставою для виплати постраждалим грошової компенсації є обстеження житла комісією та складання нею акту, що підтверджує пошкодження або повну руйнацію нерухомості. Вочевидь, що на захоплених територіях це зробити неможливо. Я сама перебуваю у такому ж становищі, бо моє житло залишилося на тимчасово окупованій Луганщині», – зазначила Ірина Коряк.

Людям, які втратили житло на окупованих територіях, важко відновити життя на новому місці - Фото №4

Юристка Ірина Коряк, переселенка з Луганщини

Проте велика кількість подібних запитів нарешті змусила законодавців щось робити у цьому напрямку. Законопроєкт № 11161 був підтриманий у Верховній Раді України у першому читанні.

Документ має довгу назву: «Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» щодо компенсації знищеного чи пошкодженого майна, що знаходиться на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією».

Якщо коротко, закон має на меті відновити справедливість і дозволити людям з тимчасово окупованих територій і зони бойових дій отримати компенсації за житло. Три головні речі у законопроєкті:

  • закон скасовує обов’язковість надання фотофіксації пошкоджень;
  • закон скасовує обов’язковий огляд комісією пошкодженого житла на тимчасово окупованих територіях та в зоні бойових дій;
  • все житло на цих територіях прирівнюється до зруйнованого.

«Тема отримання компенсацій за втрачене на окупованих територіях житло дуже актуальна для внутрішньо переміщених осіб, які намагаються відбудувати своє життя на новому місці. Сподіваюсь, що народні депутати знайдуть можливість підтримати їх належним чином. Але в якому вигляді законопроєкт буде прийнятий остаточно, як він запрацює, який механізм буде нарахування виплат, наразі не відомо», – зауважила Ірина Коряк.

Юристка підкреслила, що у будь-якому разі власникам житла треба підготуватися до прийняття закону та навести лад у документах. Зокрема перевірити, чи зареєстровано майно у держаному реєстрі нерухомості. Також владнати всі спадкові справи, бо у житла повинен бути власник, який матиме право звертатися за компенсацією. 

Світлана Денисенко 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика