Марина Могильна: «Культура має велике значення, особливо під час війни»

Попри активні бойові дії на Лиманщині, у прифронтових та деокупованих населених пунктах громади продовжує діяльність відділ культури та туризму. Раніше ми розповідали про те, що вдається зробити під час повномасштабної війни та в якому напрямку залучені фахівці культури. У цій частині інтерв’ю з т. в.о. начальника відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області Мариною Могильною більш детально розповімо про організацію заходів для місцевого населення, просвітницьку діяльність та важливість збереження української ідентичності.

Чи проводять нині якісь конкурси заклади культури онлайн або офлайн? Може є якісь досягнення?

Наразі в Україні йде війна, а Лиманська територіальна громада є зоною активних бойових дій. Враховуючи цю ситуацію і те, що зовсім недавно по Лиману були нанесені чергові ракетні удари, проведення будь-яких конкурсів наживо є неможливим. Однак з початку відновлення роботи деяких закладів культури на території громади відповідальні особи долучаються до проведення конкурсів, мистецьких проєктів, вистав, тематичних вечорів та експозицій. Роблять це як у дистанційному форматі, так і наживо там, де є така можливість. І більшість цих заходів спрямовані на популяризацію української мови та культури для всіх верст населення. Додам також, що робота культурних закладів має велике значення і як аспект комунікації людей одне з одним. По-перше, у приміщеннях деяких з них нині розташовані «Пункти незламності», по-друге, для мешканців це умовне місце для зустрічі, комунікації та спілкування.

Що стосується досягнень, то можу відзначити, що на початку 2024 року один із елементів нематеріальної культурної спадщини Лиманської громади увійшов до національного переліку. Йдеться про «Криволуцьку затірку», рецепт якої передається із покоління у покоління понад 80 років. Вона з’явилась ще в ті часи, коли в Україну ще не була завезена картопля та не з’явились макаронні вироби. Приготування затірки, пригадавши власні сімейні традиції, почали відроджувати господині села Крива Лука, і носіями цієї традиції є 33 представника із родинами. На жаль, у наші дні цю страву готують вже не так часто, хоча затірка може позмагатись з багатьма національними стравами, які мають глибоке історичне коріння.

Коли ви говорите про проведення проукраїнських заходів, про що йдеться?

Ми долучаємось до проведення заходів, пов’язаних із державними святами та подіями державного, обласного та місцевого рівнів. Організовуємо поетичні години або години спілкування, присвячені пам’яті українських письменників та поетів, долучаємось до організованих поетичних марафонів та культурно-мистецьких акцій, беремо участь у конкурсах тощо. Крім того, у кількох населених пунктах, про які казала раніше, регулярно проводяться різні майстер-класи, організовуються виставки, працюють творчі майстерні. У мистецьких конкурсах регулярно беруть  участь і учні музичної школи Лимана в режимі онлайн. Активно долучаються до роботи працівники бібліотек громади. Вони беруть участь у літературних та патріотичних марафонах, відеофлешмобах.

Оскільки ми знову заговорили про бібліотеки, хочеться окремо запитати про книжкові полички у хабах. Як це працює?

Це ініціатива управління культури і туризму Донецької ОДА. Йдеться про створення книжкових поличок у гуманітарних, культурних та освітніх хабах області. Ми маємо реалізовувати державну політику щодо утвердження української національної та громадянської ідентичності вже зараз, адже це є складовою національної безпеки України. У ці складні часи ми маємо досягти єдності в українському суспільстві. Зокрема шляхом подолання суперечностей соціокультурного, мовного та регіонального характеру, адже саме на цих складових ворог зараз використовує свої наративи. Тому методи нестаціонарного обслуговування користувачів впроваджуються в гуманітарних хабах, у тому числі й книжкові полички по типу буккросингу в усіх «Пунктах незламності», що створені у Лиманській громаді.

Скільки таких пунктів?

Три у Лимані та ще один у Новоселівці. Водночас працівниками Публічної бібліотеки Лиманської громади організовано відкриття книжкових поличок у Дробишевському освітньо-консультаційному пункті «Читають діти» та у Дробишевській селищній раді «Читаємо українською разом».

У соціальних мережах іноді можна побачити заходи з вшанування загиблих воїнів з Лиманщини. Це також робота відділу культури?

Це надважливий напрямок діяльності, і тут можна говорити не тільки про вшанування пам’яті. Це також фіксація подій російсько-української війни та збереження історії. Вона забезпечує підґрунтя для подальшого вивчення того, що відбувається сьогодні, допомагає відтворити хронологію перебігу подій і зберегти пам’ять про жертви та подвиги українського народу. Зокрема відповідальні особи Народного краєзнавчого музею міста Лиман організували роботу зі збору інформації щодо загиблих військовослужбовців Збройних сил України. Зібрану інформацію ми передаємо до відділу внутрішньої політики виконавчого комітету Лиманської міської ради. А після цього вона вноситься на спеціально створений сайт «Небесне військо Лиманської міської територіальної громади».

Також на території громади здійснюються заходи щодо вшанування пам’яті осіб, які брали участь у захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Це загальнонаціональна хвилина мовчання за загиблими внаслідок війни, організація та проведення меморіальних заходів, покладання квітів до пам’ятників та пам’ятних знаків військовослужбовців ЗСУ які загинули, захищаючи нашу країну.

Які плани відділу культури на найближче майбутнє?

Планів дуже багато, однак найголовніший, напевно, просвітницька діяльність. Існування та процвітання України неможливе без загального усвідомлення громадянами своєї національної та громадянської ідентичності. Тож планів та мрій дуже багато.

І наостанок про мрії. Яка ваша особиста головна мрія сьогодні?

Закінчення війни та перемога України! Повернення всіх до Лиманщини в рідні домівки! Відбудова міста, громади та поновлення роботи закладів культури! Наближаємо перемогу разом!


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!

Цей сайт використовує cookies