Медичні послуги з 1 квітня 2020 року: про що треба пам’ятати громадянам України

8837
коментарі відсутні

Медичні послуги з 1 квітня 2020 року: про що треба пам’ятати громадянам України

Поки одні українці по повній занурюються у нововведення, які принесла медична реформа, інші тільки-тільки придивляються до всього цього і йдуть геть. Але недалеко і ненадовго. Бо так чи інакше, будь-яка людина вимушена звертатись до лікарів. І похід, чи, не дай Боже, приїзд до медичного закладу у супроводі тривожних сигналів спеціального авто все ж таки примусить її ближче познайомитись з перевагами підписання декларації, Програмою «Безкоштовні ліки», з е-послугами у медицині, Програмою медичних гарантій (ПМГ) тощо.

Що несе новий рік в частині безоплатності послуг

Україна між тим продовжує шлях перебудови всієї системи охорони здоров’я. Принцип «гроші йдуть за пацієнтом», який запроваджено на первинній ланці, у 2020 році охопить інші. Це наступні:

  • екстрена медична допомога;
  • вторинна (спеціалізована) або послуга вузькопрофільного спеціаліста, до якого дав направлення сімейний лікар;
  • третинна (високоспеціалізована) або допомога, яку треба надати пацієнтам з тривалими, важкими, складними захворюваннями (СНІД, онкологія, ускладнення після операції тощо);
  • паліативна медична допомога або послуги невиліковним пацієнтам, які потребують знеболення, спеціального догляду, підтримки діяльності життєво важливих органів тощо;
  • медична реабілітація;
  • лікування дітей до 16 років;
  • медична допомога у пологах.

Все це закріплено на законодавчому рівні, бо йдеться про гарантовані послуги та, що важливо, про перелік лікарських засобів коштом державного бюджету.

Взаємовідносини пацієнта з лікарями вторинної і третинної ланки: що дає підписана декларація

Вибір сімейного лікаря робить сам громадянин. З вибором вузького спеціаліста чи медичного закладу для отримання необхідної послуги така ж історія – все на розсуд пацієнтів. У тих з них, хто вже не тільки розібрався з медичними новелами, але й підписав декларацію зі своїм лікарем, може виникнути питання: чи потрібно відносини пацієнта зі спеціалістами вторинної та третинної ланки також підкріплювати декларацією? Ні, цього робити не потрібно. А от у частині безоплатного обслуговування, яке передбачено законодавством, є чітке роз’яснення: на таку форму медичної допомоги – безоплатну –  громадянин може розраховувати, якщо у нього підписана декларація з сімейним лікарем. Який, відповідно, надає направлення до спеціалістів вищої ланки.

Зрозуміло, що пацієнт з декларацією, але без направлення сімейного лікаря, також може звертатись до вузькоспеціалізованого медичного працівника. Але у такому випадку питання про обов’язкове безоплатне лікування закривається. Бо такий похід – ініціатива самого громадянина, його вибір та рішення.

Тут треба звернути увагу: йдеться не про відмову в обслуговуванні, а саме про фінансову частину питання. Ще важливо: безоплатні спеціалізовані послуги ПМГ без направлення сімейного лікаря надаються пацієнтам, які потребують послуг стоматолога, нарколога, акушера-гінеколога, психіатра, а також при невідкладному стані хворого.

Реформування це процес, який потребує не тільки грошей, законів або змін в головах. Воно потребує часу. Перші кроки зроблені, інші на підході. У 2020 році первинна медична допомога пацієнту без декларації безоплатно не надаватиметься. Бо з цього року зарплатня лікарів первинної допомоги буде напряму залежати від підписання договору між пацієнтом і лікарем. Але пацієнт в випадку відсутності підписаної декларації також не залишається поза доступу до ліків або послуг. Він може їх придбати за свій кошт, це не суперечить законодавству.

Хто ж фінансує безкоштовне обслуговування та безкоштовні ліки

Звідки беруться гроші на всі ці обов’язковості для пацієнтів-декларантів? Вони збираються на спеціальних рахунках від надходжень з податків. Новостворений орган, Національна служба здоров’я України (НСЗУ), якого ніколи не було в країні раніше, розподіляє їх, оплачуючи медичні послуги та ліки, що входять у національну Програму медичних гарантій.

Таким чином, держава поступово переходить до класики в медичному обслуговуванні – до солідарної системи: можливість отримати базовий пацієнтський пакет від лікарів медичних закладів різного рівня, не залежно від того, хто скільки сплатив податків. Та все це лише початок докорінних перетворень, яких потребує сфера медичних послуг в Україні.

Марина Романцова, «Донеччина. ЗмІни»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика