Мешканці Донеччини обрали міську владу
Проведенням другого туру виборів Слов’янського міського голови практично завершилося формування оновлених органів місцевого самоврядування Донецької області.
Основні змагання кандидатів у мери та до місцевих рад відбулися 25 жовтня. Після підрахунку голосів сталі відомі прізвища обраних місцевих і районних депутатів, а також голів рад. І лише у двох містах були оголошені повторні вибори очільників громад.
Краматорськ формує органи управління містом
У Краматорську «другий тур» виборів міського голови пройшов 15 листопада при рекордно низькій явці, всього 23,1%. Переміг Олександр Гончаренко, виборовши перемогу у діючого мера Андрія Панкова. Новообраний міський голова вже приступив до виконання своїх обов’язків, склавши присягу на першій сесії Краматорської міськради.
Наразі готується друге засідання сесії, на якому депутати будуть обирати секретаря міської ради, створювати постійні комісії та визначати їх персональний склад. Також розглядатимуть питання щодо затвердження на посади заступників міського голови та керуючого справами, формуватимуть кількісний та персональний склад виконавчого комітету.
Змагання опозиційних кандидатів у Слов’янську
Сусідній Слов’янськ обирав мера через тиждень, 22 листопада. До другого туру увійшли: кандидат від «Опозиційного блоку» Вадим Лях (діючий мер) і кандидат від «Опозиційної платформи – За життя» Павло Придворов. Останній, до речі, лідирував у першому турі з невеличкім відривом в один відсоток. Однак під час повторного голосування слов’янці надали перевагу Вадиму Ляху. Його підтримали 60,87% виборців, які прийшли на дільниці. Явка склала понад 32%.
Вибори Слов’янського міського голови відзначилися доволі брудною кампанією, що вилилася у «війну компроматів». Чисельні порушення були зафіксовані напередодні та в день голосування. Детальніше про них розповіли представники Громадянської мережі ОПОРА на пресконференції в Антикризовому медіа-центрі.
Ще за два тижні до повторного голосування у міській територіальній виборчій комісії відбулося десять замін членів комісії. В одному випадку ротація відбулася тричі.
«Голову ТВК Надію Петрову, яка працювала під час першого туру, спочатку замінили на іншу особу, а вже наступного дня постановою Центрвиборчкому знов повернули на посаду», – повідомила Ольга Попченко, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Донецькій області.
«Родзинкою» другого туру виборів слов’янського мера став розіграш iPhone-12, оголошений напередодні громадською організацією «Платформа ініціатив Теплиця». Виборцям віком від 18 до 45 років запропонували зробити селфі біля скриньки для вкидання бюлетенів і викласти фото на власній сторінці в соцмережі з хештегом «Славянск выбирает».Таким чином організатори конкурсу намагалися підвищити активність саме молодих виборців.
Спостерігачі ОПОРИ зафіксували порушення виборчого законодавства напередодні та в день голосування.
«Перед проведенням повторного голосування обидва кандидати вели активну агітацію, яка не припинилася ані в «день тиші», ані в день виборів. Опора зафіксувала рекламні ролики обох кандидатів, викладені на YouTube-каналі 21 листопада. Безпосередньо у день виборів на зовнішніх носіях залишилася друкована реклама. Про всі факти було повідомлено поліцію», – сказала Наталія Боровська, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Донецькій області.
Також до спостерігачів надходили повідомлення про події, що можуть свідчити про ймовірний підкуп виборців – громадянам телефонували та пропонували голосувати за певного кандидата за грошову винагороду.
Непоодинокими були й спроби сфотографувати бюлетень у кабінках для голосування. Можливо, на це вплинула акція з розіграшом iPhone-12, але в будь-якому разі на порушників складалися адміністративні протоколи. Правоохоронці з’ясовували обставини та переглядали телефони, чи відправлялися ці фото комусь через месенджери.
За інформацією начальника Слов’янського відділу поліції Станіслава Загурського, всього надійшло 17 заяв і повідомлень про ймовірні порушення виборчого законодавства. За всіма проводиться перевірка.
Тож про масові порушення, що могли вплинути на результати виборів у Слов’янську, не йдеться. Тепер новообрані депутати разом з міським головою визначатимуться з керівними посадами в раді та у виконавчому комітеті.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!