Межівська ОТГ: стрімкий прогрес в енергетичному менеджменті
13 червня на базі Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, стартував дводенний 4-й завершальний модуль проекту «Енергоефективність у громадах ІІ», який впроваджується GIZ за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини та Програми «U-LEAD Європою».
«Тема енергоефективності, її актуальність та важливість піднімається тут і там через ціни на енергоносії, на ресурси, і вони навряд чи будуть дешевшати. Тому питання зниження витрат необхідно займатися. Цей курс спрямований на побудову ефективної енергосистеми в громадах. Люди, які проходять курс мають чіткіше бачення, і, коли справа доходить до модернізації школи чи дитсадка, коли мова йде про інвестиції, вони знають, на що потрібно звернути увагу для ефективного використання коштів», – Володимир Перегудов, старший координатор проекту «Енергоефективність у громадах ІІ».
Програмою передбачено розгляд рівнів муніципального енергоменеджменту, вивчення питання закупівлі енергоресурсів від планування до закупівлі, проведення тендерів. Також – моніторинг останніх змін в українському законодавстві щодо ринку електричної енергії.
Забезпечення фінансово доступного, надійного та сталого енергопостачання є питанням високої політичної ваги в Україні. Значне зростання цін на енергоносії протягом останніх років лягає тягарем на споживачів та спонукає їх до заощадження енергії. До 2020 р. п’ята частина з близько 100 000 громадських будівель країни повинна бути термомодернізована. У той же час, багато громад не мають доступу до фінансування заходів з енергоефективності. Іншими перепонами на цьому шляху є нестача даних про показники енергоспоживання громадських будівель, а також брак фахових знань для розробки прийнятних та переконливих з точки зору енергоефективності проектних пропозицій.
Комунальний енергетичний менеджмент може допомогти у цьому питанні, надавши можливість громадам приймати обґрунтовані рішення з реалізації заходів з енергоефективності. Проект базується на досвіді попереднього проекту «Енергоефективність у громадах». Близько 50 переважно великих громад скористалися підтримкою проекту та інших національних та міжнародних ініціатив і змогли досягти прогресу у розвитку комунального енергетичного менеджменту та в реалізації заходів з енергоефективності. Проте, більшість громад в Україні, і перш за все невеликі міста, до цього часу не мали змоги отримати таку допомогу. Вони потребують консультаційної підтримки та індивідуальних рішень, які б сприяли впровадженню фінансово доступних і в той же час ефективних проектів з енергоефективності.
«Переваги застосування інструментів ефективного енергоменеджменту очевидні. По-перше, це скорочення витрат громад на бюджетне утримання будівель. Практика показує, що таких підхід дозволяє заощадити 14-17% коштів без додаткових інвестицій на енергооптимізацію. Просто змінюючи поведінку людей. З інвестиціями – на 65% більше грошей громади залишатимуть у себе в бюджетах, від вартості утримання будівель», – Олександр Шумельда, національний координатор групи консультантів «Енергоефективність у громадах ІІ».
Також експерт розповів про посаду енергоменеджера – спеціаліста, який володіє повною інформацією по всій бюджетній будівлі, може спілкуватися з завгоспами, керівниками бюджетних установ. Придумує мотиваційні механізми заохочення завгоспів та керівників бюджетних установ заощаджувати енергоресурси, не змінюючи температурний режим в приміщенні. Так, завгоспи починають думати про вентиляцію, провітрювання, заощадження води, електроенергії тощо. Запроваджується система енергомоніторингу, яка в щоденному режимі фіксує скільки енергоресурсу було спожито, відповідно, при протіканні сантехніки, поганому вікні завгосп владнає проблему тут і зараз, а не залежно від настрою.
Межівська ОТГ, єдина громада з Дніпропетровської області, що бере участь у даному проекті, має успішний досвід запровадження обліку, що скоротило споживання вугілля та дров, це вже без вкладення додаткових грошей. Громади-учасники проекту отримають обладнання від GIZ – валізку енергоменеджера з обладнанням, яке дозволяє провести первинне обстеження будівлі. Громада запрошує для обміну досвідом з питань енергоефективності до себе.
«Ми провели енергоаудит наших споруд, проаналізували, які з них потребують першочергової реконструкції. Виходячи з набутих знать, проводимо семінари з завгоспами та керівниками установ, провели вже зі школами, продемонстрували технічні заходи, які не потребують вкладень та призводять до збереження енергії. На сьогодні ми проводимо пілотний моніторинг десяти установ, вони самостійно щодня бачать шляхи використання своєї електроенергії, можуть провести аналіз витрат залежно від конкретної діяльності на базі того чи іншого закладу», – Олена Запорожченко, енергоменеджер Межівської ОТГ.
Олена розповіла, що спершу вважала, що заходи з енергоменеджменту є зайвими – витрата часу, коштів, людського ресурсу. Але тепер впевнена – це реально працює.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!