Мобільні амбулаторії як можливість швидкого відновлення медичної допомоги на Донеччині
Унаслідок війни в Україні було пошкоджено понад 1500 медичних закладів, з яких близько 197 зруйновані повністю. Такі дані надає Міністерство охорони здоров’я. Найбільших втрат зазнали амбулаторії та лікарні у регіонах, що опинилися під інтенсивними обстрілами, серед них і Донецька область. На початок 2024 року були пошкоджені або знищені повністю понад 260 будівель у регіоні. Однак війна триває, тому кількість зруйнованих медичних закладів зростає. Також неможливо отримати дані з територій, які перебувають під окупацією. Оперативно відновити надання первинної медичної допомоги на прифронтових чи деокупованих територіях можна, використовуючи мобільні амбулаторії. Таку думку висловив генеральний директор Центру сімейної медицини міста Краматорськ Олександр Власенко.
Понад рік на відбудову амбулаторії
Внаслідок ракетної атаки росіян 25 лютого 2023 року було майже повністю зруйновано амбулаторію № 6 Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 у селищі Красноторка. Того дня росіяни влучили по приватній забудові та пошкодили 21 житловий будинок. Одна місцева жінка зазнала поранень. На щастя, обстріл трапився в неробочий час, коли в амбулаторії вже не було відвідувачів, але будівля була зруйнована майже вщент.
Міською адміністрацією було прийняте рішення відремонтувати амбулаторію. Цієї осені ремонт закінчили, це коштувало майже 10 млн грн. Будівельники полагодили саму будівлю, повністю відремонтували всі приміщення та зробили прибудову, де тепер розміщується реєстратура. Вхід до закладу оснащено пандусом. До амбулаторії завезли необхідне обладнання.
Нині в амбулаторії працюють два лікарі – педіатр та лікар загальної практики сімейної медицини, допоміжний медперсонал, діє маніпуляційний кабінет. Сьогодні амбулаторією користуються як мешканці Красноторського старостинського округу, так і внутрішньо переміщені особи, які проживають на території громади. Той час, поки тривав ремонт, пацієнти зверталися до іншої найближчої амбулаторії. Однак через добрячу відстань це викликало неабиякі труднощі, особливо у літніх людей та матусь з дітьми.
Мобільні бригади обслуговують пацієнтів вдома
Під час повномасштабної війни у Краматорську було пошкоджено половину з 12-ти існуючих амбулаторій. Прямих влучань, на щастя, не траплялося, але прильоти були поруч, тому уламки завдали чималої шкоди – вибиті вікна посічені дахи. Найбільше постраждала згадана амбулаторія у Красноторці, яку відбудовували понад рік.
«Всі інші пошкоджені будівлі ми намагалися відремонтувати якомога скоріше та відновити роботу. Дещо відбудовували власними силами, дещо – за допомогою міста чи благодійних організацій. Поки йшли ремонти, ми обслуговували деяких пацієнтів вдома. Лікарі з медсестрами виїжджали до тих хворих, які цього потребували – стареньких, маломобільних, з маленькими дітьми», – розповів Олександр Власенко.
Також влітку 2023 року Краматорськ отримав від благодійників мобільну амбулаторію – спеціальний автомобіль, оснащений всім необхідним для прийому лікарем сімейної медицини. Однак, за словами Олександра Власенка, ця мобільна амбулаторія виявилась не дуже вдалою – маломобільним людям було важко потрапити всередину. Тож її мусили повернути.
Наразі Центр сімейної медицини більш покладається на мобільні бригади у складі лікаря та медсестри, які відвідують пацієнтів вдома. Вони роблять обстеження, надають рекомендації з лікування, виконують забір аналізів, проводять деякі маніпуляції за призначенням. Для пересування таких мобільних бригад використовують два медичних авто, що були надані благодійними організаціями. Втім, сподіваються отримати й зручну мобільну амбулаторію.
Замість довготривалого ремонту – мобільні амбулаторії
Олександр Власенко наголосив, що у віддалених селищах та у районах, де існують проблеми з транспортом, а особливо в умовах війни, коли руйнуються будівлі медичних закладів, доцільно використовувати мобільні амбулаторії. Це найбільш прийнятний варіант наближення медичних послуг до людей. Зараз, при дефіциті лікарів, при зруйнованій інфраструктурі, відбудовувати амбулаторії, де немає постійного медперсоналу, не варто. Бо це потребує грошей – спочатку на ремонт, потім на утримання та зарплатню всього медперсоналу, який у ній працюватиме.
«Тому, плануючи відновлення у сфері охорони здоров’я, я би робив акцент саме на мобільних амбулаторіях. Це такий «лікарський кабінет на колесах», який може працювати будь-де та будь-коли. Головне, щоб у ньому було зручно і лікарям, і пацієнтам. Звісно, це актуально для первинної медичної допомоги. Для лікування на вторинному рівні мають бути добре оснащені стаціонарні відділення», – зауважив Олександр Власенко.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!