На деокуповані території Харківщини повертається життя
Відучора жителі Балаклеї на Харківщині вперше після 5 місяців окупації почали отримувати пенсійні виплати.
У звільнених від окупантів громадах області працюють 25 бригад екстреної медичної допомоги та починають працювати медичні установки.
Стабілізаційні заходи завершено у звільнених районах загальною площею понад 4 тисячі квадратних кілометрів…
Пенсіонерам почали виплачувати пенсії
Під час вечірнього звернення Володимир Зеленський повідомив, що разом з українським прапором на деокуповану територію заходить нормальне життя.
«Дуже важливо, що разом з нашими військами, з нашим прапором на деокуповану територію заходить і звичайне нормальне життя», – сказав Зеленський.
Він зазначив, що стабілізаційні заходи вже завершено на звільненій території загальною площею понад 4 тис. кв. км. Приблизно на такій самій території стабілізація триває.
«Виявляють залишки окупаційних військ, диверсійних груп, затримують колаборантів, повертають повну безпеку», – зазначив президент.
Як приклад відновлення мирного життя він навів Балаклію і Гракове, де вже почалася видача пенсій одразу за п’ять місяців.
«За той час, коли ми просто не могли здійснити виплати через окупацію. І всі українські пенсіонери на звільненій території отримають виплати. Україна завжди виконує свої соціальні зобов’язання перед людьми», – наголосив Зеленський.
Читайте також: Звільнення Харківщини триває, а на деокупованій території вже відновлюють роботу «Укрпошта» та «Нова пошта»
Голова Харківської обласної державної адміністрації Олег Синєгубов розповів, що пенсіонери Балаклії отримують пенсії в пересувних відділеннях «Укрпошти», які вже почали роботу на базі стаціонарних, тобто там, де працювали там до війни.
«Зараз, коли більшість банкоматів на звільнених територіях ще не працює, єдина можливість для людей – отримувати гроші готівкою. Для цього «Укрпоштою» організовані пересувні відділення, які приїжджають з усім необхідним обладнанням. Уже почали видавати пенсії жителям Балаклії. За такою ж системою пенсії отримують і мешканці деокупованих сіл Балаклійської громади та Чкаловської громади Чугуївського району», – розповів він.
Найближчими днями планується відновлення доставки посилок.
«Пересувні відділення закриють на початку потреби людей. Але ми вже працюємо над ревізією стаціонарних відділень, щоб мати змогу обслуговувати українців, які невдовзі повернуться в свою рідну звільнену Балаклію», – каже гендиректор Ігор Смілянський.
Зараз державний поштовий оператор підтримує зв’язок з військово-цивільною адміністрацією області та чекає на інформацію, коли можна буде відновити доставку пошти та пенсій в інші звільнені міста та села Харківської області.
На Харківщину надходить гуманітарна допомога
Окрім того, до мешканців звільнених районів Харківщини продовжує надходити гуманітарна допомога.
«Більше 50 тонн продуктів харчування доставили до Шевченківської та Чкаловської громад. Люди отримали: різні види консервів, олію, цукор, згущене молоко, макаронні вироби, воду, чай, каву, солодощі та інше. Також доставили засоби гігієни», – написав Синєгубов.
За даними Голови Харківської ОДА, тільки у звільненій Шевченківській громаді зараз мешкає близько 13 тисяч людей. В населених пунктах Чкаловської громади, за попередніми даними, залишилося до 2,5 тисячі жителів.
Відновлюється робота медичної служби
На деокупованих територіях Харківщини почали проводити обстеження стану приміщень медичних установ та з’ясовувати потреби медиків.
Як повідомляє Департамент охорони здоров’я ХОВА, медики екстреної медичної допомоги навіть під час окупації не припиняли виконувати свій обов’язок та надавали необхідну допомогу місцевому населенню. Сьогодні там працюють 25 бригад.
Директор КНП ХОР «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Віктор Забашта повідомив, що всі необхідні медикаменти, паливо, автозапчастини та заробітну плату відділення отримували лише з України.
«Ми спілкуємося з усіма бригадами та вирішуємо логістичні питання, визначаємо, що їм потрібно, як їх посилити людьми та технікою», – каже Віктор Забашта.
За час «правління» так званої тимчасової «влади» окупантів багато лікарень було розграбовано та зруйновано. Ворог повністю розікрав амбулаторію сімейної медицини у селищі Білий Колодязь Вовчанської громади, є руйнування у Вовчанській ЦРЛ (під ворожий вогонь потрапило приміщення харчоблока, побитий дах та вибиті вікна).
У Балаклійській ЦРЛ продовжують розміновувати територію – тут у ході обстрілів було вибито вікна у приміщеннях інтенсивної терапії, дитячої реанімації, лабораторії. Розмінування продовжується і на території Ізюмської ЦРЛ, проте лікарня зруйнована.
Деякі лікарні незабаром планують відкрити, тож медики, які виїхали під час евакуації, також можуть незабаром розпочати роботу. Для забезпечення їхньої роботи медиків у холодний період вирішується питання забезпечення будівель станцій генераторами та обігрівачами.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!