На Кіровоградщині вирішують питання з житлом для переселенців
Питання з житлом для переселенців було проблемою з 2014 року. Наразі кількість ВПО збільшилась у геометричній прогресії, в людей фізично знищені хати та квартири, а значить, проблема з забезпеченням житлом таких людей стала ще більш актуальною.
Переселенці в Кіровоградській області
Житлове питання – одне з найболючіших для переселенців, особливо тих, хто залишився без власної домівки. До центральної України, на Кіровоградщину переїхали 79,5 тис. переселенців. Багато людей з Донецької та Луганської областей. Такі дані наводить обласний штаб з питань переселенців.
Найбільше ВПО зупинились у Кропивницькому районі – майже 33 тис людей. В Олександрійському районі зупинились понад 23 тис переселенців, у Голованівському районі — 12,9 тис осіб, Новоукраїнському районі — 10, 4 тис людей.
Нове житло для переселенців
Будувати житло для переселенців готові забудовники в Кіровоградській області. Тергромади регіону запропонували близько сотні земельних ділянок для зведення такого житла для ВПО, які перебувають в області.
Таким чином мирний регіон у центральній Україні відреагував на державну програму щодо будівництва житла для переселенців. Розпочали з пошуку відповідних земельних ділянок, де можна розпочати житлове будівництво. Станом на кінець березня вже мали пропозиції щодо будівництва житла на 89 земельних ділянках.
За словами начальниці обласного управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури Вікторії Кулікової, кожну ділянку перевіряють фахівці. Потрібна відповідна інфраструктура, можливості для подальшої трудової зайнятості та соціальної адаптації переселенців.
Найбільше ділянок під забудову запропонували Кропивницька, Первозванівська, Онуфріївська, Олександрійська, Дмитрівська громади. Для розміщення містечок розглядають ділянки площею від 1 до 5 га. Планують будувати модульні будники, поселення будуть з блок-секціями. На великих ділянках зможуть будувати також школи та дитсадки.
Обласне керівництво закликає тергромади також привести до ладу існуючі об’єкти, з мінімальними витратами на ремонт чи реконструкцію. Мова йде, наприклад, про гуртожитки та будинки, які не використовуються, але придатні до експлуатації.
Забудова у Кропивницькому
Перший проєкт будівництва житла для переселенців реалізують у Кропивницькому. Міська рада уже розпочала процедуру відведення земельних ділянок. Загалом будинки для переселенців у Кропивницькому готові будувати на 43 гектарах. Усі потенційні будівельні майданчики мають необхідні інженерні мережі водопостачання, каналізації, електропостачання та газопостачання. На найбільшій ділянці у 38 га зможе вирости новий мікрорайон із дитячим садочком, школою, закладами охорони здоров’я.
Щомісяця планують будувати 20 тис кв метрів житла. Саме такі потужності має забудовник для створення житлових об’єктів. Підприємство вже має готові проєкти будівель на 120-140 людей. Це гуртожитки малосімейного типу з окремими санвузлами.
За повідомленнями міської ради, мова йде про будинки типової конструкції на 3-4 поверхи. При будівництві використовуватимуть конструкції й матеріали місцевого виробництва. Усі потенційні будівельні майданчики мають в наявності необхідні інженерні мережі водопостачання, каналізації, електропостачання та газопостачання.
Будувати житло для переселенців готові 47 місцевих підприємств Кіровоградщини. Щомісяця планують будувати 20 тис кв метрів житла. У забудовників уже є готові проєкти будівель на 120-140 людей. Це гуртожитки малосімейного типу з окремими санвузлами.
Соціальний гуртожиток для сімей
Поки будівництво нового житла тільки попереду і тривають підготовчі роботи, в Кропивницькому відкрили перший соціальний гуртожиток для переселенців. Житло розраховане на 130 людей, його облаштували в одній з місцевих шкіл. Перші мешканці цього гуртожитку заселились на початку літа. В основному, переїхали з дитсадочків, де знаходили прихисток відразу, як переїхали до безпечного регіону.
«Місія Кіровоградщини, як тилової області – прихистити переселенців, не обійти їх увагою. Я вдячний Кропивницьким освітянам, депутатам, волонтерам, підприємцям за те, що в короткі терміни взялися і зробили необхідну справу, – наголосив керівник Кіровоградської ОВА Андрій Райкович. – На Кіровоградщині 80 тисяч переселенців. Багатьом необхідне житло. В окремих громадах вже взялись також облаштовувати гуртове житло».
У гуртожитку створені необхідні умови для проживання: кухня, санітарні кімнати з пральними машинами, дитяча ігрова кімната, нові ліжка з постільною білизною. Волонтери забезпечили мешканців гуртожитка засобами гігієни. На цей гуртожиток місцева влада витратила близько 300 тис. грн., працювали толокою силами освітян з усіх навчальних закладів Кропивницького.
Першими заїхали декілька родин, загальною кількістю понад 30 людей. Серед них – родина Фесенків з Костянтинівки, що на Донеччині. Родина чекає на поповнення в серпні. З вагітністю Вікторії складно та небезпечно було залишатись вдома. Саме тому виїхали до Кропивницького. Спочатку жили в дитячому садку. Тепер радіють власній кімнаті в гуртожитку.
З луганської Білогорівки приїхала Людмила з сином Денисом. Чи вціліла їхня хата в рідному селі, вони не знають. Тому дуже вдячні за можливість поселитись у гуртожитку.
Тимчасове житло для ВПО
Керівник Кіровоградської ОВА Андрій Райкович обіцяє, що досвід облаштування соціального гуртожитку будуть поширювати в інших громадах області.
Обласна військова адміністрація розглядає можливість ремонту чи реконструкції п’яти гуртожитків Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка і Центральноукраїнського національного технічного університету, які не використовуються за прямим призначенням.
У цих гуртожитках готові облаштувати тимчасове житло для переселенців. Аби реалізувати задумане, керівники вищих навчальних закладів мають ініціювати перед Міносвіти отримання згоди на передачу гуртожитків до комунальної власності Кропивницького, а обласна влада шукатиме гроші на ремонтні роботи.
Тимчасове житло для переселенців облаштовують і в Голованівській селищній громаді. У будівлі ведуться ремонтні роботи. Тут зможуть жити до 70 переселенців.
Ремонт та облаштування житла проводиться за підтримки гуманітарної організації «Лікарі без кордонів». Під час останнього робочого візиту представники організації передали ковдри та постільні приналежності.
Ольга Нікуліна, «ЗмІнИ.Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!