На відбудову з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії виділили понад 35 млрд грн торік
За десять місяців 2023 року з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії витратили 35,6 млрд грн, це 58% від загальної суми. Загалом його бюджет торік склав 61,8 млрд грн. Ці гроші спрямували на ліквідацію наслідків обстрілів, компенсацію зруйнованого житла за програмою «єВідновлення», захист об’єктів критичної інфраструктури, відновлення населених пунктів, які постраждали через агресію рф тощо.
Створення Фонду
Фонд ліквідації наслідків збройної агресії створили у 2022 році, аби вирішувати гуманітарні, соціальні та економічні проблеми. Тоді джерелом наповнення стали кошти, отримані від примусового вилучення в Україні об’єктів права власності рф та її резидентів. Затверджував виділення коштів Кабінет Міністрів за погодженням з Комітетом з питань бюджету. Гроші з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії спрямували на будівництво, капремонт громадських будівель, які були зруйновані або пошкоджені через війну росії; будівництво та реконструкцію об’єктів критичної інфраструктури; а також на забезпечення житлом ВПО та тих, хто втратив житло. Крім того, можна було закупити медичне обладнання для лікарень, комп’ютерне та мультимедійне – для шкіл, які знаходяться на постраждалих територіях.
За дослідженнями громадської організації «Інститут аналітики та адвокації», торік відбудова зруйнованих або пошкоджених об’єктів в основному фінансувалась з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
«Фонд ліквідації наслідків збройної агресії формувався з коштів отриманих від примусового вилучення в Україні об’єктів права власності росії та її резидентів, а також 50% коштів, що перераховуються НБУ до державного бюджету. Варто додати, що основними напрямками використання фонду є, в тому числі, будівництво і реконструкція об’єктів інфраструктури, громадських будівель, житла для ВПО», – повідомив аналітик ГО «Інститут аналітики та адвокації» В’ячеслав Курило.
Програми профінансовані Фондом
Торік у Фонд ліквідації наслідків збройної агресії надійшло 44,8 млрд грн: 35,9 млрд грн – від Національного банку України та 8,9 млрд грн – кошти, отримані від стягнення та вилучення російських активів на території України. Ще 17 млрд грн – від вилучення у 2022 році російських активів українських дочірніх банків «Сбербанку» і «Веб.РФ» («Міжнародний резервний банк» та «Промінвестбанк»), націоналізація корпоративних прав та фінансових активів, яка відбулася за рішенням РНБО від 11 травня 2022 року. Такі дані повідомляє аналітичний центр StateWatch з посиланням на звіт Державної казначейської служби України.
За десять місяців 2023 року з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії було виділено 35,6 млрд грн. Торік бюджет фонду становив 61,8 млрд грн. Повністю були витрачені кошти за програмою «Субвенція місцевим бюджетам на ліквідацію наслідків збройної агресії». Крім цього, найбільше коштів торік було виділено на компенсацію відновлення житла за програмою «єВідновлення» та захист критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору. Станом на жовтень не було видатків на відновлення пошкодженого або знищеного житла внаслідок підриву Каховської ГЕС та надання компенсації за них.
Відбудова у 2024 році
Цього року на відбудову українських міст планують витратити 10,9 млрд грн. Фінансуватимуть програми з різних джерел, у тому числі за рахунок Фонду ліквідації наслідків збройної агресії росії. Однак цьогоріч у наповнені фонду є зміни: кошти надходитимуть лише від вилучених російських активів. Точна сума наразі невідома.
Водночас під час лютневого засідання міжвідомча робоча група рекомендувала виділити з Фонду понад 9 млрд грн на продовження фінансування 230 проєктів.
«На розгляд було винесено пропозиції про продовження реалізації проєктів, які вже були розпочаті у 2023 за рахунок коштів Фонду ліквідації. Йдеться про проєкти, які сприяють відновленню життя громад і територій, а також посиленню стійкості країни в умовах війни», – зазначив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.
Крім цього, Кабмін у січні 2024 року спростив процедуру виділення коштів з Фонду. Тепер громади подаватимуть проєкти з відновлення напряму до міністерств через систему DREAM.
Читайте також Відновлення України: для відбудови планують використовувати відходи від руйнувань
Ірина Мартинова
Джерело фотографій: Донецька ОДА, аналітичний центр StateWatch
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!