Народжені в окупації – як правильно зареєструвати маленьких українців

7884
коментарі відсутні

Народжені в окупації – як правильно зареєструвати маленьких українців

У Міністерстві юстиції України роз’яснили порядок реєстрації новонароджених, які з’явилися на світ на окупованих територіях. Після масштабного вторгнення росії в Україну багато населених пунктів Донецької та Луганської областей опинилися під тимчасовим управлінням незаконної окупаційної влади. Але й там продовжують народжуватись маленькі українці, які мають право бути зареєстрованими у своїй державі за усіма правовими нормами.


У зв’язку з цим в Україні на час війни було змінено порядок надання послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, утому числі – щодо народження дитини. Зокрема, введено повну екстериторіальність. Це значно спрощує доступ людей до даної послуги, оскільки для отримання свідоцтва про народження більше немає прив’язки до місця проживання батьків чи місця народження дитини.

Зараз, поки триває війна, державна реєстрація народження може бути проведена будь-яким відділом Державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦСу), що розташований на підконтрольній частині України та продовжує виконувати свої повноваження.

Звернутися за проведенням реєстрації новонародженого можуть один або двоє батьків, або один з родичів, друзів чи інша довірена особа. Направити своє звернення можна також до органів місцевого самоврядування (виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад). Про це повідомили у Міністерстві юстиції України.

Після того, як буде належним чином проведена реєстрація народження, свідоцтво про народження дитини у паперовому вигляді можна буде отримати у будь-якому відділі ДРАЦС на підконтрольній Україні території у зручний для батьків час.

Реєстрація народжених на тимчасово окупованій території

Якщо малюк народився на окупованій території, та був там зареєстрований окупаційною владою, то батькам доведеться підтверджувати офіційно факт народження дитини виключно через судову процедуру. Це можна зробити дистанційно, через Електронний суд.

 

Що потрібно додати до судової заяви:

– копії документів, що підтверджують народження дитини, зокрема – медичні довідки;

– копії паспортів та ідентифікаційних кодів батьків;

– копію свідоцтва про шлюб (за наявності);

– інші докази факту народження дитини (за наявності).

 

Суд на підконтрольній Україні території за спрощеною процедурою та без сплати судового збору розглядає заяву та виносить рішення щодо встановлення факту народження дитини. Дане рішення підлягає негайному виконанню та є підставою для державної реєстрації народження.

Батькам слід отримати номер судового рішення та подати заявку на отримання комплексної послуги єМалятко на порталі «Дія». Це дасть можливість:

– присвоїти малюкові номер платника податків;

– присвоїти унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР) та визначити належність дитини до громадянства України (за умови, якщо батьки або один із них мають власний УНЗР);

– оформити допомогу при народженні дитини;

– оформити допомогу на дитину з багатодітної сім’ї;

– оформити грошову компенсацію за пакунок малюка;

– зареєструвати місце проживання дитини (за умови реєстрації одного з батьків у містах, де вже доступна послуга).

Після того, як заявку буде підписано за допомогою електронного підпису або Дія.Підпис, батьки зможуть отримати дані зі свідоцтва своєї дитини, щоб додати його до документів у застосунку «Дія». 

 

Народжені в окупації – як правильно зареєструвати маленьких українців - Фото №1Джерело: видання Вгору

 

Документи для підтвердження факту народження

 

На час війни також спрощено процедуру оформлення медичних документів, що підтверджують факт народження дитини. Зазвичай у мирний час підставами для державної реєстрації народження були: медичний висновок про народження та медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о).

Зараз це також може бути довідка довільної форми, навіть без печатки, яку у разі неможливості заповнення медичного свідоцтва, випише медичний працівник того закладу, в якому відбулися пологи.

У разі, якщо народження дитини відбулося поза закладом охорони здоров’я, то на період дії воєнного стану на території України дозволено підтверджувати факт народження так би мовити «постфактум». Лікар має провести огляд жінки та немовля, а також перевірити первинно-облікову медичну документацію жінки, в тому числі – в електронній системі охорони здоров’я. Якщо факт вагітності такої жінки підтверджується документально, то лікар виписує Медичне свідоцтво про народження (ф. № 103/о).

 

Терміни реєстрації новонароджених не обмежені

 

Також на час війни послаблені норми щодо строків реєстрації новонароджених. Взагалі то Сімейний кодекс України зобов’язує батьків зареєструвати народження дитини протягом місяця. Але зараз вони можуть звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в значно пізніші строки. У період війни відповідальність за порушення місячного терміну не застосовується, наголошують у Мінюсті.

Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика