«Нас заганяють в поле» – ветерани АТО/ООС про виділення їм земельних ділянок
Кожен громадянин України має конституційне право на безкоштовне отримання та вільне розпорядження п’ятьма земельними ділянками. Але в учасників АТО\ООС та у членів сімей загиблих воїнів є пільга, яка передбачає першочергове виділення землі саме цій категорії громадян. На ділі відбувається дещо інакше – найбільш привабливі ділянки отримують місцеві чиновники, а ветеранам пропонують якісь чагарники, або занурюють їх у безкінечну бюрократію.
Такі проблеми існують і в Донецькій області, де проживають понад 15 тисяч ветеранів Антитерористичної операції та Операції об’єднаних сил. Станом на жовтень минулого року передано у власність учасникам бойових дій та родинам загиблих воїнів 1030 земельних ділянок сільгоспризначення. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці повідомив екс-Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов. Ця мізерна цифра красномовно каже про те, що отримати землю ветеранам зовсім не просто.
Як змінити ситуацію, як достукатись до чиновників і законодавців, щоб подолати існуючи перепони, вирішували представники ветеранських організацій за «круглим столом» в Антикризовому медіа-центрі. Обговорення на тему «Реалізація Закону України щодо виділення земельних ділянок для ветеранів АТО/ООС в Донецькій області. Існуючи проблеми та шляхи їх подолання» організувала Громадська організація «Спілка об’єднань громадян «Спілка ветеранів АТО».
Місцеві особливості
В різних громадах виділення землі ветеранам відбувається по-різному, де легше, де складніше, а де й зовсім гальмується. Наприклад, у Бахмутському районі ветерани пройшли всю процедуру та отримали у власність 93 ділянки на окремому полі, які вже розпайовані. Тепер колишні учасники бойових дій можуть вести сільське господарство на власній землі.
А ось у Слов’янську у ветеранів виникли проблеми з отриманням ділянок під житлове будівництво.
«Спочатку нам запропонували землю на околиці Семенівці, де немає ані світла, ані води, ані газу. Навіть дорогу туди не прокладено. Ми відмовилися, тоді вже почали казати про майбутній мікрорайон «Сонячний». Але ветеранам призначалися ділянки на віддаленні, а центральну частину розподілили між собою місцеві чиновники – представники теперішньої та колишньої влади та їхні родичи. Тож бачимо, що замість пріоритетного виділення землі ветеранам нас навпаки заганяють в поле. Де ж справедливість?», – запитав Фрідон Вєкуа, член Громадської організації учасників АТО «Захисник» м. Слов’янськ.
У Покровську виникли свої негаразди – ветеранам виділили ділянки, на яких вже декілька років містяни ведуть садівництво та саджають городину. Учасники війни кажуть:
«Нас нібито навмисно зштовхують лобами одних із другими».
Подолання проблеми
Очільниця Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Тетяна Підгорна зазначила, що ця установа розпоряджується землями державної власності, які знаходяться поза межами населених пунктів. Земля, що знаходяться на території громади, є комунальною власністю, тому виділенням ділянок займається місцева адміністрація. Безпосередньо рішення приймають депутати місцевої ради.
«У кожній громаді є Програма соціально-економічного розвитку, яка повинна мати розділ про забезпечення ветеранів земельними ділянками. У ньому мають відображатися зарезервовані землі різного призначення. Також можна скористатися сайтом Держгеокадастру, де знайти вільні ділянки в даній місцевості», – порадила Тетяна Підгорна.
Юрист-волонтер Едуард Маліков додав:
«Не треба чекати від місцевих депутатів пропозицій про наявність вільних та підходящих ділянок, варто самим проявляти активність та подавати заяву саме на ту ділянку, яка подобається. Знайти її можна у Кадастрі, який є відкритим».
Як ветерану отримати земельну ділянку
На сайті Держгеокадастру опублікована покрокова схема дій для допомоги учасникам бойових дій. Тут містяться детальні інструкції: куди звертатися залежно від цільового призначення земельної ділянки, як отримати землевпорядну документацію, як оформити клопотання перед органом державної виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, які мають повноваження з передачі ділянок державної або комунальної власності. Також вказані строки виконання всіх процедур і розмір плати, якщо вона передбачена законом.
Тут можна знайти:
- повний перелік документів, необхідний для отримання земельних ділянок,
- скачати зразок заяви та
- переглянути альбом-атлас з резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції на території Донецької області.
Що каже закон
Виділення земельних ділянок учасникам антитерористичної операції здійснюється на підставі ст. 118 Земельного кодексу України.
Земельні ділянки можуть бути надані військовослужбовцям у власність у межах норм безоплатної приватизації, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, а саме у таких розмірах:
- для ведення садівництва – не більше 0,12 га;
- для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 га;
- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,10 га;
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара.
Важливо! Розташування земельної ділянки не залежить від місця реєстрації особи, яка має право на виділення земельної ділянки. Проживаючи на Донеччині, можна просити виділити земельну ділянку, наприклад, у Закарпатті.
Варто знати! Учасники АТО мають пільги із сплати земельного податку. Відповідно до статті 281 Податкового кодексу України учасники антитерористичної операції, особи, визнані учасниками бойових дій, звільняються від сплати земельного податку. При цьому звільнення від сплати земельного податку поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, зазначених вище.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!