Навіщо йти до психолога, якщо нормальний?

3548
коментарі відсутні

Навіщо йти до психолога, якщо нормальний?

Безробіття, розірвані карантином зв’язки з важливими людьми, побоювання щодо економічної кризи… В тривожні часи може здаватись, що важко самому справитись з тривогою.

Підтримати і навчити, де брати нові сили може психолог. Однак, він потрібен не тільки для цього.

 

Я – нормальний?

 

Часом люди побоюються психолога, бо плутають його з психіатром. Розрізнити легко: психіатр – лікар, який лікує психічні хвороби медикаментами.

Психолог працює тільки з психічно здоровими людьми і не використовує медикаментів. Його задача – допомогти людині розібратись в життєвих ситуаціях: налагодити стосунки з людьми, знизити тривожність, розібратись із собою. Та якщо психолог у свого клієнта виявить підозру на відхилення у психічному здоров’ї, він порекомендує звернутись до психіатра.

 

З чим можна йти до психолога

 

Олексій Зарицький, практикуючий психолог, практик транзактного аналізу, арт-терапевт, розповів, за якими маркерами можна визначити, що варто звернутись до спеціаліста.

 

Життя пішло по колу

 

Бува, людина міняє роботу і здається, що тепер вдасться розкрити свій потенціал, проявити здібності. Та і на новій роботі виникають конфлікти, не виходить заплановане і людина знову й знову міняє роботу. Таке ж може відбуватись і з відносинами, коли люди навколо міняються, а конфлікти залишаються.

Психолог допоможе розібратись в причинах такого круговороту, чому людина раз за разом обирає подібних людей та відносини, некомфортних для себе.

 

Все набридло

 

Людина відчуває накал емоцій, часто роздратована, гнівається. Близькі люди можуть радити не звертати уваги, заспокоїтись. Однак, такі емоції – теж маркер, який не варто ігнорувати. Якщо вас бісить і дратує щось у вашому житті, – це привід дослідити, звідки йдуть ці емоції та почуття і що з ними робити далі.

 

Ризикована поведінка

 

Часто людина навіть не усвідомлює, що її поведінка загрожує життю. Вона навіть перед друзями може хизуватись, як весело на великій швидкості каталась в авто чи гуляла по слизькому даху. Та ризикована поведінка теж свідчіть про те, що варто пошукати в собі причини, що штовхають людину доводити себе до такого стану.

 

Забагато алкоголю

 

Коли дози вживання алкоголю ростуть і стан здоров’я погіршується, а щастя так і не настає. Тільки зранку людина все менш ефективна і вже не може працювати, а тільки й займається тим, що приводить себе до тями. І це є привід пошукати причину, як правило, не стерпних почуттів, що ведуть до такої тяги.

 

Забагато їжі

 

Це те, що ми називаєм заїданням стресу. Коли раптом в раціоні стало забагато солодощів під час напруги або ввечері неможливо відмовитись від ще і ще одного шматочка. Тут також варто пошукати, які емоції та стани штовхають до холодильника та що взагалі відбувається в моєму внутрішньому світі.

 

Забагато роботи

 

Коли людина занадто занурюється в роботу за рахунок відпочинку чи особистого життя теж є привід для дослідження, можливо я від чогось ховаюсь в роботі і як налагодити ту сферу, щоб життя стало гармонійним.

 

Коли все добре

 

З психологом є що робити, навіть якщо в житті все в порядку, немає гострих емоцій, кризових станів та тривоги. Людина часто не усвідомлює, що можна жити інакше, бо в неї не було іншого досвіду. Комусь здається нормальним займатись важкою не любимою роботою.

Метою звернення до психолога може бути бажання покращити якість життя, дослідити свою особистість. Який я? Які мої здібності, схильності, до чого лежить моя душа? Як я можу жити яскравіше? Як досягти своєї мети ефективно та з мінімумом енергозатрат?

Коли закінчились відносини, але хочеться не просто пірнути в нові, а почати будувати їх з урахуванням минулих помилок, по-інакшому, проаналізувати досвід і намітити нові кроки.

Коли важко обрати з двох варіантів: що для мене буде кращім, від чого моє життя стане повніше.

Психолог допоможе швидше адаптуватись до нових умов, будь то зміна місця проживання чи обмеження під час карантину.

Головна робота с психологом в дослідженні своєї особистості: чому я щось роблю, або не роблю і як я це можу поміняти? Тоді можна розширити свої можливості, знайти нові життєві стратегії. Та ці стратегії доведеться знайти самостійно, не чекати їх від психолога.

Чого ще не варто чекати від роботи з психологом:

  • готових рецептів, порад, чарівних алгоритмів, що і як вам робити,
  • оцінок своїх вчинків (вас не будуть сварити чи засуджувати),
  • опікунства,
  • швидких змін.

Не варто очікувати, що після одного візиту ваше життя само зміниться. Вам потрібно робити активні дії і час для засвоєння нового життєвого досвіду. В цей час психіка формує нові нейронні зв’язки, закріплює нові стратегії.

Чого варто чекати від психолога:

  • прийняття вашого любого вчинку,
  • підтримки,
  • теплого спілкування,
  • нового, більш відстороненого погляду на себе, що дозволить побачити нові можливості.

Інколи і спілкування з подругою може допомогти і підтримати. Однак подруга занадто суб’єктивна і може сприймати ваші проблеми тільки з точки зору власного життєвого досвіду, тобто однобоко. Психолог зможе побачити ситуацію більш відсторонено і допоможе подивитись на ситуацію не так, як бачать друзі та запропонує інструменти, щоб розібратись у своїй поведінці, зробити своє життя ясніше.

«Психологія відкриває розкіш нових можливостей і перспектив в житті. Це не мода, не тренд, а увага до мого внутрішнього стану, який я готовий побачити, признати і щось робити, щоб покращити життя» – певен Олексій Зарицький.

 

Безкоштовні лінії, куди можна звернутись за психологічною допомогою

 

Всеукраїнський телефон довіри: 0-800-501-701

Телефон довіри PiN/«Людина в біді»: 0-800-210-160

Національна цілодобова лінія з питань запобігання самогубствам та підтримки психічного здоров’я Lifeline Ukraine – 7333 (з мобільного)

Національна дитяча «гаряча лінія» – 0-800-500-225 або 116-111 (з мобільного)

Цілодобова лінія психологічної допомоги для учасників АТО (ООС) та членів їх сімей – 0-800-500-085

Психологічна і юридична підтримка у випадках насильства +38(032)2-962-962, 067-0001-911

Гаряча лінія психологічної підтримки жителів Дружківки (по буднях з 14 до 18) – 066-410-7100.

Гаряча лінія для підтримки психологічного здоров’я жителів Мар’їнського та Волноваського районів у зв’язку з пандемією COVID-19 – 050-285-6665; 068-609-0685; 066-644-0279; 068-607-5352.

 

Олена Костенко “Донеччина. ЗмІнИ”

Навіщо йти до психолога, якщо нормальний? - Фото №1


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика