Шахівська сільська об’єднана територіальна громада посіла третє місце серед 248 маленьких громад з усієї України за рівнем власних доходів у перерахунку на одного мешканця. За результатами 2018 року цей показник бюджету Шахівської ОТГ склав 14,8 тис. грн. Попереду лише Троїцька ОТГ з Дніпропетровщини та Сенчанська з Полтавщини. Гарні показники також і у великих об’єднаних громад Донеччини з населенням понад 15 тисяч жителів.
Експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні аналізували дані 665 громад за чотирма показниками: власні доходи на одного мешканця; рівень дотаційності бюджетів, питома вага видатків на утримання апарату управління у фінансових ресурсах ОТГ, капітальні видатки на одного мешканця.
Результати фінансового моніторингу за минулий рік прокоментував Сергій Івахнін, радник з питань місцевих фінансів Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми “U-LEAD з Європою”.
“Для моніторингу всі 665 громад були розділені на групи в залежності від кількості населення. Перша група, куди увійшли 87 громад з населенням понад 15 тисяч жителів, для Донецької області виявилась найкращою. Усі три великі громади посіли місця у першій двадцятці. Лідером стала Соледарська ОТГ – у неї 14 місце та перша сходинка серед громад Донецької області. Наступна громада – Лиманська, у неї 16 місце, а в Миколаївської ОТГ – 17 місце. До речі, в порівнянні з результатами виконання бюджетів за 9 місяців, Соледарська та Лиманська ОТГ покращили свої показники, піднявшись з 26 та 27 місця відповідно, а Миколаївська ОТГ понизила показники на 11 пунктів”, – зазначив Сергій Івахнін.
До другої групи громад з населенням від 10 до 15 тис. жителів відноситься Сіверська міська ОТГ. Серед 103 подібних громад у Сіверської ОТГ лише 100 місце. В порівнянні з результатами за 9 місяців, річний рейтинг Сіверської громади знизився на 14 позицій. “Низький рейтинг обумовлений високим рівнем дотаційності цієї громади і, як наслідок, низьким показником видатків на капітальні вкладення на одного мешканця”, – пояснив Сергій Івахнін.
У третій групі, куди увійшли 227 громад з населенням від 5 до 10 тис. жителів, значний приріст показала Іллінівська ОТГ. Якщо за результатами дев’яти місяців у неї було 78 місце то за рік – 32. Черкаська ОТГ також трохи покращила свій рейтинг, але посідає лише 181 місце.
Четверта група – найбільша, тут змагаються 248 об’єднаних громад з населенням менш ніж 5 тис. жителів. У загальному рейтингу Шахівська ОТГ увійшла в першу десятку і посідає п’яте місце. До речі, за результатами дев’яти місяців у Шахівської громади було 32 місце. А ось за рівнем власних доходів на одного мешканця за результатами 2018 року Шахівська ОТГ зайняла 3 місце із показником 14862 грн. Андріївська громада зберегла свої позиції та посідає 14 місце. Званівська ОТГ подолала 43 пункти та піднялась до 130 місця.
“До річного фінансового моніторингу потрапили дев’ять громад Донецької області, утворені за період з 2015 до 207 року включно. Олександрівська громада, яка утворилась навесні 2018 року, поки не брала участі в рейтингу. Усі громади Донецької області показали високі результати. Деяким ОТГ ще треба підтягнути показники. Але спроможність вимірюється не тільки фінансовими показниками. Головне – це покращення життя мешканців в громадах і це доведено реальними змінами у створених ОТГ”, – наголосив Сергій Івахнін.
Однією зі складових, що впливають на фінансові показники, є плата за землю. Загалом за минулий рік десять громад Донецької області отримали 98,8 млн. грн. від плати за землю, що складає 14,7% від власних надходжень податків та зборів. Плата за землю є важливою складовою бюджету об’єднаної громади, бо вона залишається другою за розміром у складі власних доходів.
Аби об’єктивніше підійти до аналізу даних, радник з питань місцевих фінансів Донецького ЦРМС Сергій Івахнін розглянув надходження плати за землю в середньому з одного гектару: “За цими показниками лідерами стали дві сільські громади, які заробили найбільше – Шахівська ОТГ (1258 грн./га) та Андріївська ОТГ (1121 грн./га). Найнижчі показники мають дві інші сільські громади: Званівська – 66 грн./га та Іллінівська – 81 грн./га. В міських громадах цей показник коливається від 111 грн./га: у Миколаївській ОТГ до 282 грн./га у Соледарській ОТГ. Середній показник серед усіх громад склав 260 грн./га”.
Основним джерелом надходжень до бюджетів громад залишається податок на доходи з фізичних осіб – за результатами 2018 року по дев’яти громадах Донеччини він склав 416,7 млн. грн. Надходження цього податку показали найбільше зростання стосовно інших доходів, а саме 21,5 % або 73,9 млн. грн.
“Загальна сума власних надходжень до бюджетів дев’яти ОТГ Донецької області у 2018 році склала 672,7 млн. грн. Це майже на 90,5 млн. грн. більше ніж було зібрано минулого року. В середньому громади показали приріст власних доходів у розмірі 15,5%”, – підсумував Сергій Івахнін.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!