Про створення об’єднаних територіальних громад та законодавчі нововведення щодо приєднання населених пунктів до міст обласного значення розповіли в Антикризовому медіа-центрі експерти Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки «Програми U-LEAD з Європою».
На даний час в Донецькій області вже існує 10 об’єднаних територіальних громад. Перші вибори в новоствореній Олександрівській ОТГ відбулися 29 квітня 2018 року. Ще 5 громад юридично вважаються створеними, але Центрвиборчком з різних причин не призначає в них перших виборів.
“Селищна громада із центром у Олександрівці об’єднала 11 сільських рад Олександрівського району. Решта району відійшла до Новодонецької громади, вибори в яку не призначають, бо селище Новодонецьке є «матрьошкою» і має бути виведене з підпорядкування Добропілля. Також готова до об’єднання Білозірська громада, але вона теж підпорядкується Добропіллю”, – зазначив Максим Ткач, радник з питань децентралізації.
На півдні Донеччини три громади фактично створені – Волноваська, Ольгінська та Хлібодарівська. Натомість Центрвиборчком і Верховна Рада не можуть визначитись, хто з них оголошує вибори в прифронтовій зоні, де з міркувань безпеки не проводились перегони 2015 року.
З прийняттям законопроекту 6466 процес децентралізації на Донеччині може прискоритись, адже він спрощує процедуру утворення ОТГ шляхом приєднання до міст обласного значення. Такі міста, а їх багато в Донецькій області, вважаються спроможними, тому до них за власною ініціативою можуть приєднатися сільські та селищні громади зі спільною територією. Єдина умова – утворення таких ОТГ повинно бути за Перспективним планом Донецької облдержадміністрації.
“Наприклад, Бахмут має всі шанси скористатися можливостями законопроекту 6466, але є складнощі з адміністративним устроєм. Село Красна Гора знаходиться у підпорядкуванні Бахмутської міської ради, але територіально відокремлене від міста і навіть не має спільних меж. Красна Гора розташована в середині Соледарської громади. З листопада минулого року у Верховній Раді зареєстрований проект постанови про зміни в адміністративно-територіальному устрої, яким передбачається перепідпорядкувати Красну Гору Соледарській міській раді та привести до ладу межі Бахмутського району. Без ухвали цієї постанови гальмується процедура утворення Бахмутської ОТГ”, – пояснив Максим Ткач.
Як зазначили експерти, всі об’єднані громади Донеччини демонструють сталий розвиток завдяки власному потенціалу, також активному залученню коштів з державного бюджету та інших джерел.
“В зведеному рейтингу Центрального офісу реформ п’ять ОТГ Донецької області увійшли в сотню кращих за фінансовими показниками. Шахівська ОТГ впевнено посідає 4-е місце, Лиманська ОТГ – 27-е, Іллінівська – 31-е. Чотири громади знаходяться на реверсній дотації, тобто частина їхнього бюджету вилучається державою. Удосконалити бюджетні процеси з метою підвищення потужності ОТГ допомагають експерти Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування”, – розповів Сергій Івахнін, радник з місцевих фінансів.
У Донецькій області перші вибори 29 квітня 2018 року відбулися лише в одну громаду – Олександрівську ОТГ. Селищна громада із центром у Олександрівці об’єднала 11 сільських рад Олександрівського району. Решта району відійшли до Новодонецької громади, вибори в яку не призначають, бо селище Новодонецьке є «матрьошкою» і має бути виведене з підпорядкування Добропілля.
Експерти розповіли присутнім про стан реформи децентралізації в Донецькій області, зробили акцент на проблемах утворення ОТГ містами обласного значення та призначенні перших виборів до громад. Окрему увагу приділили можливостям, які відкриваються для громади завдяки фінансовій децентралізації.
Важливе для Бахмута питання створення громади обговорювали Олексій Рева, теперішній Бахмутський міський голова, та голови сільських рад ,які за Перспективним планом мають об’єднатися з Бахмутом.
Місто обласного значення має всі шанси скористатися можливостями законопроекту 6466, який спрощує процедуру утворення ОТГ шляхом приєднання. Об’єднуватися саме за перспективним планом налаштований і сам Бахмут. Але є складнощі з адміністративним устроєм. Село Красна Гора знаходиться у підпорядкуванні Бахмутської міської ради, але територіально відокремлене від міста і навіть не має спільних меж. Красна Гора розташована в середині Соледарської громади. З листопада минулого року у Верховній раді зарєстрований проект постанови про зміни в адміністративно-територіальному устрої, яким передбачається перепідпорядкувати Красну гору Соледарській міській раді та привести до ладу межі Бахмутського району. Без ухвали цієї постанови гальмується процедура утворення Бахмутської ОТГ, пояснив Максим Ткач.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!