З початком децентралізації та створення ОТГ одним з найважливіших питань є забезпечення безпечного життя у громадах. Тому в Донецькій області активно будуються Центри безпеки громадян, покликані забезпечити достатній рівень безпеки населення у найвіддаленіших куточках громад – як вже створених, так і в майбутніх ОТГ. Наразі Донеччина є лідером за кількістю відкриття таких центрів, які сьогодні успішно функціонують.
На законодавчому рівні затверджено, що рятувальники зобов’язані приїхати на ліквідацію надзвичайної події не пізніше ніж через 20 хвилин після отримання інформації. Але через те, що далеко не кожна громада сьогодні має підрозділ пожежної охорони на своїй території, чекати на рятувальників доводиться 40 хвилин і більше.
Тож, на Донеччині активно створюються Центри безпеки громадян, покликані забезпечити швидке реагування на екстрені випадки та достатній рівень безпеки населення у найвіддаленіших куточках області.
У рамках пілотного проекту в Донецькій області вперше почали створювати Центри безпеки, виділяючи на це чималі кошти. Перший в Україні Центр безпеки відкрили в Лиманській об’єднаній територіальній громаді. На даний час таких об’єктів уже шість. Один з останніх відкрили у вересні минулого року у прифронтовій Талаківці під Маріуполем.
Наразі будуються ще вісім нових Центрів безпеки. Навіть взимку, незважаючи на складні погодні умови, тривають будівельні роботи. Так, найближчим часом планується відкриття Центрів безпеки в майбутніх Ольгінській, Хлібодарівській, Новогродівській, Святогірській, Білозерській, Новодонецькій та в існуючих Андріївській і Соледарській об’єднаних територіальних громадах.
Головне управління Державної служби надзвичайних ситуацій України у Донецькій області надає всебічну допомогу та підтримку громадам у вирішенні проблемних питань, що виникають в процесі будівництва та обладнання центрів.
“Життя людини – найвища цінність. Фахівці Служби порятунку щодня рятують сотні людей. Від того, наскільки оперативно та ефективно рятувальники зреагують на виклик, залежать життя та здоров’я людей. Ми повинні забезпечити належний рівень безпеки для всіх мешканців – як для жителів великих міст, так і для мешканців невеликих селищ. Саме з цією метою на Донеччині створюється розгалужена мережа Центрів безпеки громадян в об’єднаних територіальних громадах”, – зазначив Віктор Вітовецький, начальник управління організації заходів цивільного захисту Донецького ГУ ДСНС України.
Центр безпеки громадян – це зовсім нове утворення, призначене оперативно реагувати на надзвичайні ситуації. Тут під одним дахом розміщуються пожежно-рятувальний підрозділ, служба охорони правопорядку та медичної допомоги. Але це не означає, що центр безпеки повинен включати всі три служби – дане питання вирішує громада.
Як будь-який орган самоврядування, ОТГ мають можливість і уповноваження створювати муніципальні пожежні команди. Подібні добровільні формування з цивільного захисту та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій вже з’являються в об’єднаних громадах, наприклад, в Шахівській, Черкаській і Лиманській ОТГ.
Команди добровольців-вогнеборців, не відриваючись від основного місця роботи, несуть службу у громаді та першими реагують на надзвичайні ситуації в своєму населеному пункті. Крім того, добровольці-пожежні займаються профілактикою пожеж і роз’яснювальною роботою з населенням. Спільними діями з пожежними командами вони забезпечать ефективне попередження пожеж, своєчасне надання домедичної допомоги, швидке реагування на надзвичайні ситуації у віддалених населених пунктах.
Донецька область зараз є територією, де точаться бойові дії, до того ж регіон є одним з найбільш техногенно навантажених в Україні. Тому обласна адміністрація приділяє багато уваги безпековим питанням і спрямовує чимало коштів на створення Центрів, як осередків швидкого реагування в об’єднаних громадах. Будівництво одного Центру безпеки коштує обласному бюджету від 5,2 млн. грн. у 2016 році до 9 млн. грн. у 2018 році. Витрати на утримання центрів та зарплату співробітників лягають на бюджети ОТГ, за рік це виходить від 2,5 млн. грн. до 3,5 млн. грн.
“Не слід вважати, що Центр безпеки – це тягар для громади. Адже, окрім безпекової складової, рятівники можуть виконувати ще багато завдань. Наприклад, взимку в Лиманській та Черкаській ОТГ завжди вичищені дороги – для цього використовують пожежний автомобіль з причепленою лопатою. Черговий підрозділ знаходиться всередині у повній готовності на випадок надзвичайної ситуації. Також за заявками місцевих мешканців рятівники пиляють аварійні дерева, відкочують воду з підвалів, підвозять генератор до лікарні у випадку відключення електроструму. Тобто приносять користь громаді, яку можна побачити. Але потрібен баланс, щоб це не заважало виконанню головного завдання”, – зауважує Віктор Вітовецький.
Цю тезу підтверджує голова Андріївської сільської об’єднаної громади Микола Діхтенко. В Андріївці створили прототип Центру безпеки ще десять років тому, задовго до об’єднання в громаду. І утримували підрозділ власним коштом, усвідомлюючи його необхідність.
“Новий Центр безпеки громадян, що будується в Андріївській громаді, буде набагато кращим, сучасним і з розширеними можливостями. Якщо наш старий розміщувався у пристосованому приміщенні та включав тільки пожежну команду, то у новому розмістяться також правоохоронці та швидка медична допомога. Крім того, ми придбали пожежно-рятувальний автомобіль, хоча свій старенький поки що теж не списуємо. Так, для громади це додаткове навантаження на бюджет. Але безпека у громаді, здоров’я мешканців та швидке реагування на надзвичайні ситуації для нас є одним з пріоритетних питань”, – наголосив Микола Діхтенко.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Андріївка
Білозерське
Новодонецьке
Новотроїцьке
Святогірськ
Хлібодарівка
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!