Олександрівська громада на Донеччині оновила Стратегію розвитку та почала її реалізацію
Олександрівська громада – одна з небагатьох на Донеччині, де не тільки розробляють проєкти з відновлення та розвитку, а вже втілюють їх у життя. Нові виклики, що постають перед прифронтовою громадою, обумовили необхідність переглянути Стратегію розвитку, яку розробили ще до повномасштабного вторгнення. Експертну підтримку щодо планування відновлення громада отримала завдяки участі в ініціативі CLIR, яка впроваджується в Україні за підтримки Уряду Канади.
У межах оновленої Стратегії розвитку в Олександрівській громаді розробили та розмістили на платформі DREAM 45 проєктів. Це найбільша кількість серед усіх громад Донецької області, що свідчить про системний підхід громади до розв’язання проблем, спричинених війною, і готовність забезпечити сталий розвиток в майбутньому. Оновлена Стратегія розвитку є не лише відповіддю на сучасні виклики, але й прагненням громади досягти довгострокових цілей, залучаючи міжнародну підтримку та ресурси для відбудови й розвитку.
Участь мешканців громади у плануванні майбутнього
Наприкінці минулого року Олександрівська громада подала заявку на участь у канадській ініціативі «Інклюзивне відновлення за лідерства громад» (CLIR). Із понад 120 претендентів відібрали 19 громад із 7 найбільш пошкоджених областей країни, зокрема і сільську громаду Донеччини. І вже в січні цього року були підписані угоди про співпрацю.
У межах цієї ініціативи експерти допомагають громадам в інклюзивному відновленні та посиленні їхньої інституційної спроможності, надають менторську підтримку за різними напрямками, зокрема у розробці планів і стратегій відновлення та розвитку.
«Це було важливо для нашої громади, оскільки попередня Стратегія розвитку створювалася ще до війни та була розрахована до 2027 року. Зараз обставини змінилися, перед нами постали нові виклики, тому наразі документ потребує актуалізації. До розробки оновленої Стратегії ми підійшли з урахуванням порад експертів», – повідомила Ірина Дівульська, головна спеціалістка відділу економічного розвитку та інвестицій Олександрівської громади.
Спочатку створили робочу групу, до якої увійшли спеціалісти адміністрації, керівники старостинських округів, представники бізнесу, громадських організацій та активні мешканці громади. Також на сайті була розміщена анкета, заповнивши яку кожен міг висловити свою думку щодо пріоритетів відновлення та розвитку. На підставі цих думок та напрацювань робочої групи розробили нові стратегічні та операційні цілі, які конкретизувалися у вигляді проєктів, їх розмістили на платформі DREAM.
«Реалізація цих проєктів має забезпечити належні умови життя для місцевих мешканців та переселенців, які знайшли у нас прихисток, а також суттєво підвищити якість і доступність послуг в Олександрівській громаді», – зауважила Ірина Дівульська.
Пріоритетні напрямки
Важливим є те, що запропоновані проєкти розробляються не тільки для селища Олександрівка, а й для всіх старостинських округів громади. Заповнюючи анкету, жителі звертали увагу на застарілі системи водопостачання та каналізації. І такі проєкти вже втілені у життя.
Якісна питна вода, як один із пріоритетних напрямків для Олександрівщини, стала вже реальністю. У громадських місцях були встановлені спеціальні мобільні установки очищення води.
Обладнання для очищення води на сьогодні активно використовується мешканцями Олександрівки. Зовсім скоро питну воду для потреб громадян можна буде абсолютно безплатно набрати у центральних селах округів та установах громади. Загалом було завезено шість установок для очищення води. Також у селищі Олександрівка відремонтований центральний водогін протяжністю чотири кілометри. Його було прокладено в рекордно короткий термін – за 28 днів. Реконструкція водогону відбулася за підтримки міжнародних благодійних фондів, які надали матеріали для проведення ремонтних робіт.
Крім того, на платформі DREAM розміщено проєкт будівництва каналізаційних очисних споруд. Будівництво станції переробки очисних стоків дасть змогу інвестору отримувати прибуток зі сплати комунальних послуг населенням та підприємствами. Впровадження новітніх технологій дозволить отримувати біогаз, теплову та електричну енергію після переробки відходів.
Багато проєктів, розміщених на платформі DREAM, стосуються ремонту дорожнього покриття. Адже якісні дороги є важливою частиною інфраструктури, від якої залежить як комфорт пересування, так і безпека учасників руху.
У сфері теплопостачання Олександрівська громада планує переходити на відновлювальні джерела енергії. Наразі котельні, які надають теплопостачання лікарні, закладам освіти та багатоповерховим будинкам, працюють на вугіллі. Це спричиняє перевитрату коштів за енергоносії (вугілля, електроенергії), підвищення тарифу при недостатньо низькому виробництву теплової енергії. Тому заплановано проведення заходів з термомодернізації та заміну котлів на більш сучасні та енергоефективні.
Одразу декілька проєктів спрямовані на будівництво укриттів, бо це є нагальною вимогою часу. Нещодавно Олександрівська громада отримала вісім генераторів для забезпечення укриттів електрикою.
«Забезпечення укриттів громади генераторами – це одна з наших найбільш критичних потреб. Партія потужних генераторів, що надійшла від наших партнерів, дозволить мешканцям почуватися безпечніше та комфортніше», – зауважив Сергій Марич, заступник начальника Олександрівської СВА.
Крім того, Олександрівська громада планує побудувати соціальне житло, аби забезпечити комфортне проживання фахівців у галузі освіти, медицини, а також внутрішньо переміщених осіб, які проживають на території громади. Нині в Олександрівській ТГ проживають 11,5 тисяч місцевих жителів і майже 2 тисячі переселенців. Кожний будинок у цьому соціальному житлі буде обладнано автономною системою опалення, при кожному буде власна земельна ділянка та гараж.
Проєкти на перспективу
Вже зараз при розробці Стратегії олександрівці закладають проєкти розвитку. Наприклад, пропонується будівництво тепличного комплексу з вирощування органічної овочевої та ягідної продукції. Передбачено будівництво трьох теплиць по 500 м2 кожна для вирощування таких основних культур: томати, огірки, салати, зелень, полуниця. Пізніше – створення комплексу з післязбиральної доробки: охолодження та короткострокове зберігання. Наявність тепличного господарства створить 35 робочих місць, забезпечить потреби мешканців якісною овочевою продукцією та додаткові надходження до бюджету громади.
Розвитку економіки сприятиме також створення сучасної молочної ферми на 500 голів на базі сільського господарства «Золоті Пруди». Проєктом передбачено застосування при будівництві новітніх технологій, що дозволять виконувати роботи швидко та якісно.
«Цими проєктами ми намагаємось зберегти та пожвавити економіку громади. Якщо у нас будуть такі сучасні підприємства, як тепличний комплекс та молочна ферма, у людей з’явиться сенс повертатися до громади та працювати в ній», – наголосила Ірина Дівульська
Світлана Денисенко.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!