Пенсія та допомога на поховання – всі нюанси для ВПО

50420
коментарі відсутні

Допомога на поховання

Через збройну агресію на сході України люди стикаються з проблемами:  не завжди отримується пенсія, допомога на поховання та інші соціальні виплати. Зокрема, спадкоємці померлих внутрішньо переміщених осіб та осіб з непідконтрольної території не завжди можуть одержати недоотримані пенсії та грошову допомогу на поховання родича.

Хто має право на ці виплати, куди звертатись, в які строки та які документи потрібні, роз’яснюють юристи правозахисних громадських організацій «Донбас-SOS» і Норвезькій ради у справах біженців в Україні.

 

Загальний порядок отримання пенсії померлого родича

 

Пенсіонерам, які проживають на непідконтрольній території, з різних причини можуть припинити виплату пенсії. Через це після їх смерті залишаються значні суми недоотриманої пенсії. Однак ці гроші нікуди не зникають – згідно законодавства, їх можуть отримати родичи померлого. Існують два варіанти розвитку подій.

  1. Якщо члени сім’ї проживали разом із померлим (на момент смерті останнього) та можуть підтвердити це документально, вони мають звернутися до управління Пенсійного фонду із заявою про виплату нарахованої, однак неотриманої суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців із дня смерті.

У разі незвернення вищезазначеними особами за виплатою відповідної суми в шестимісячний термін, сума пенсії, що належала пенсіонерові та залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, входить до складу спадщини.

  1. Якщо родичи не проживали разом з померлим, або не можуть документально підтвердити даний факт, то їм необхідно звернутися до нотаріуса та надати в органи Пенсійного фонду свідоцтво про право на спадщину. Інакше кажучи, одержати недоотриману пенсію в порядку спадкування.

Першочергово виплата здійснюється родичам, які знаходилися на утриманні померлого. Якщо таких немає, то недоотримана пенсія надається за заповітом або в порядку спадкування.

Родичам померлого пенсіонера, який був зареєстрований на непідконтрольній території, для набуття права спадщини потрібно звернутися до будь-якого нотаріусу на підконтрольній території.

У випадках, коли з об’єктивних причин особа не має можливості надати свідоцтво про право на спадщину, їй необхідно мати іншій правовстановлюючий документ, який підтверджує право на спадщину. Це може бути рішення суду, що набрало законної сили.

 

Документи для оформлення недоотриманої пенсії

 

Для того, щоб отримати пенсію за померлою людиною, яка маж статус внутрішньо переміщеної особи або проживала на непідконтрольній території, потрібно надати до органу Пенсійного фонду такі документи:

  • заява до уповноваженого управління ПФУ;
  • паспорт або інший документ, який посвідчує особу;
  • свідоцтво про смерть одержувача пенсії:
  • документи, що посвідчують родинні стосунки та (у разі наявності) сумісне проживання з померлим на день його смерті.
  • для виплати недоотриманої пенсії, яка увійшла до складу спадщини, додатково надається свідоцтво про право на спадщину.

 

Допомога на поховання

 

Гроші на поховання держава сплачує у разі, якщо померлий був пенсіонером, мав інвалідність або відносився до інших пільгових категорій громадян. Родичам, які організували похорон таких осіб, сплачується одноразова допомога у розмірі двомісячної пенсії, яку отримував померлий. Для пенсіонерів, які отримують пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», допомога на поховання збільшується до трьох розмірів пенсії.

Для того, щоб отримати допомогу на поховання, потрібно надати:

  • заяву про виплату допомоги на поховання;
  • документ, що посвідчує особу заявника (паспорт);
  • виписку з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть або довідку про смерть.

Щоб отримати допомогу на поховання померлих переселенців, треба звернутися до органу Пенсійного фонду, який призначив йому пенсію і в якому він перебував на обліку.

Якщо померлий не був переселенцем і не отримував пенсію на підконтрольній території – у такому випадку особа, яка має право на отримання пенсії, звертається до управління ПФ за власним місцем проживання (згідно з «пропискою» в паспорті або довідкою переселенця).

Якщо людина, яка здійснила поховання, мешкає на непідконтрольній території, то їй доведеться стати на облік у державних органах соцзахисту як внутрішньо переміщена особа.

Граничний термін звернення за допомогою на поховання не встановлено. Виплати здійснюються виключно через уповноважені банки (згідно переліку). Тож до перелічених документів треба додати довідку про номер банківського рахунку, відкритого на особу, яка звертається по допомогу.

 

Встановлення факту смерті людини на непідконтрольній території

 

Процедура встановлення факту смерті на непідконтрольній Уряду України території викликає значні труднощі через те, що довідки, видані в ОРДЛО, є недійсними.

У таких випадках передбачена судова процедура. Спочатку необхідно звернутися до органів державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) на підконтрольній території та отримати офіційну відмову в проведенні реєстрації смерті.

Далі з цією відмовою та з усіма документами, що видавалися на непідконтрольній території (до них можна додати медичні довідки, квитанції про оплату ритуальних послуг, фото місця поховання), звернутися до суду про встановлення юридичного факту смерті. Це можна зробити у тому населеному пункті, де живе заявник.

Такі позови розглядаються за спрощеною процедурою у короткій термін. На підставі рішення суду ДРАЦС видає свідоцтво про смерть, з яким можна одержати допомогу на поховання та недоотриману пенсію.

Світлана Денисенко


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика