Переселенці з Маріуполя вчилися створювати великодні писанки у Чернівцях

42751
коментарі відсутні

Переселенці з Маріуполя вчилися створювати великодні писанки у Чернівцях

До Великодня залишаються лічені години. Та все ще є час, аби підготуватися до свята. Одним із  символів Великодня є фарбоване або розписане яйце. Нещодавно у Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї влаштували майстер-клас з писанкарства для переселенців з Маріуполя та місцевих мешканців. Процес розпису яєць поєднали із розповіддю про традиції створення орнаментів Буковині та Приазов’я. 

 

Особливості писанкарства на Буковині

 

Перед початком майстерки відвідувачів Чернівецького обласного краєзнавчого музею знайомлять із розписаними яйцями, які мають у колекції. Тут є і справжні писанки, тобто розписані воском, і мальованки – розмальовані фарбами; дряпанки – на них спершу малюють, а потім видряпують взір, а зараз з’явилися писанки-зернівки, які роблять як сувенір і викладають різними зернами: горохом, просом, льоном чи манкою. Особливу увагу приділяють кольорам: жовтий – символ сонця, зелений – відродження природи, блакитний – небесний, червоний – любові. Значення мають і орнаменти. Марія Онгурян, завідувачка відділу новітньої історії Чернівецького обласного краєзнавчого музею, проводить невелику екскурсію для відвідувачів і розповідає про писанки.

 

Марія Онгурян показує колекцію писанок Чернівецького краєзнавчого музею 

 

Наталя Капустяк працювала вчителькою, писанкарство ж для неї – хобі, яким займається з дитинства. Жінка розповідає, що розписувала яйця зі своєю мамою. З відвідувачами майстерки Наталя ділиться секретами писанкарства. Зокрема, каже розписують живе яйце, тобто неварене. Той малюнок, що хочуть залишити білим, перед фарбуванням вкривають воском. Потім яйце опускають у жовту фарбу. Ділянки, які хотіли лишити жовтими знову вкривають воском і ділі занурюють в інший колір. 

 

Чернівецька майстриня Наталя Капустяк розповідає, з чого починається створення писанки

 

Після розпису яйця варять. Майстриня розповідає, що її мати вкладала яйця щільно в каструлю і ставила на маленький вогонь, аби усе не злилося в один колір. Варити треба 7 хвилин, а потім витягати і обережно витирати серветкою.

 

Переселенці з Маріуполя вчилися створювати великодні писанки у Чернівцях - Фото №1

Учасники майстерки в процесі створення писанок

 

Писанки Приазов’я

 

Сонце, смерека та рибка на зеленому фоні – Наталя з Маріуполя демонструє свою писанку, яку створила під час майстерки.

 

«Враження добрі, бо я ніколи цього не робила. Цікаво було дуже», – ділиться емоціями жінка

 

Переселенці з Маріуполя вчилися створювати великодні писанки у Чернівцях - Фото №2

Наталя з Маріуполя показує свою писанку

 

Майстерка з розпису писанок – спільна ініціатива Чернівецького краєзнавчого музею та центру “ЯМаріуполь”. Назвали захід “Традиції писанкарства Чернівці-Маріуполь”. Учасникам розповіли не лише про особливості розпису яєць на Буковині, а й про традиції на Приазов’ї, зокрема, історію грецьких писанок. Наталія Аруславнова, кураторка напрямку “культура” центру “ЯМаріуполь” у Чернівцях, представила колекцію писанок Маріупольського краєзнавчого музею, яка нині збереглася, на жаль, лише у вигляді презентації. Збирали їх ще з початку ХХ століття.

 

Наталія Аруславнова розповідає про орнаменти писанок греків Приазов’я

 

У Маріуполі до повномасштабного вторгнення також влаштовували майстер-класи з писанкарства. На Приазов’ї збереглися ці традиції. Наталія Арусланова розповідає, що у 2021 році робили проєкт “Великодня грецька писанка”, де й розповідали про особливості грецьких орнаментів. Для деяких маріупольців, за її словами, це було відкриттям, оскільки не всі знали про існування таких писанок ще з древніх часів.

 

Ірина Мартинова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика