Незважаючи на складні умови, які обумовлені збройним конфліктом, Донеччина впевнено крокує шляхом реформування. Формуються об’єднані територіальні громади, зазнають певних змін важливі соціальні сфери – охорони здоров’я та освіти. Які перепони доводиться долати, та які зміни очікуються у поточному році – такі питання обговорювались під час “круглого столу”, який організував Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми “U-LEAD з Європою” (ЦРМС). Захід відбувся в Антикризовому медіа-центрі.
Про перспективи створення нових ОТГ на території Донецької області та перепони, що гальмують процес децентралізації, розповив Артем Вівдич, директор Донецького ЦРМС.
“Наразі у Донецькій області створено 16 об’єднаних територіальних громад. Десять з них уже повноцінно функціонують після проведення перших виборів. Останньою на прямі міжбюджетні відносини з державою перейшла Олександрівська селищна ОТГ, вибори в якій відбулись навесні 2018 року. Ще шість юридично створених ОТГ чекають на проведення перших виборів. Вони не оголошуються, перед усім, з міркувань безпеки. Проте президентські вибори мають показати, чи можливо проводити голосування в цих громадах. Якщо так, то ми будемо рекомендувати їм звертатись до ДонОДА та Центрвиборчкому з проханням оголосити перші вибори”, – повідомив Артем Вівдич.
Він також висловив сподівання, що у 2019 році процес децентралізації може активізуватись. У тому числі, за рахунок приєднання сільських громад до місць обласного значення – Маріуполя, Вугледара, Дружківці, Бахмута. Також треба підвищити ініціативність мешканців і органів місцевого самоврядування південних районів Донецької області – Мангушського, Нікольського та Великоновоселківського, які втрачають час, не утворюючи громади та не отримуючи переваг децентралізації.
Під час “круглого столу” говорили й про зміни районного поділу. Донеччина увійшла в пілотний проект за підтримки Ради Європи, за яким розроблено новий районний устрій Донецької області. Як зазначив Олександр Агулов, начальник управління з впровадження реформ та децентралізації департаменту інформаційної та внутрішньої політики Донецької ОДА, одним з варіантів є розподіл відповідно створеним госпітальним округам. На території області їх планується шість. У всякому випадку буде широке обговорення цього питання.
Про перспективи реформування медичної сфери розповів Володимир Колесник, заступник директора департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА. За його інформацією, в області завершено формування 14 центрів екстреної медичної допомоги, наразі розвивається мережа їх диспетчеризації. Протягом трьох найближчих років буде реалізований амбітній проект – будівництво обласній лікарні у Краматорську. Закінчується облаштування діагностичного центру у Слов’янську. У 2019 році відбудеться запуск у повному обсязі центру кардіохірургії у Краматорську, з можливістю проводити операції на відкритому серці. Розпочинається проект будівництва нейросудинного центру у Дружківці.
Що стосується освітньої реформи, то вона розпочалася та продовжуватиметься до 2030 року.
“В області сформовані освітні осередки навколо опорних шкіл, всього буде 31 опорний заклад. З 2018 року впроваджується концепція Нової української школи. Розгалужується система дистанційно-екстернатної форми навчання – її забезпечують вже 10 навчальних закладів. Зростає кількість освітніх центрів “Донбас-Україна”, які дозволяють абітурієнтам з тимчасово непідконтрольних територій вступати до українських вишів. Дедалі впроваджується інклюзивна освіта”, – перелічила досягнення Ірина Вовк, начальник відділу дошкільної, загальної середньої освіти департаменту освіти Донецької ОДА.
Підсумовуючи обговорювання, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС Максим Ткач підкреслив: “Питанням проведення секторальних реформ приділяється велика увага з боку громадянського суспільства. Тому є дуже позитивним, що органи державної та обласної влади разом працюють над втіленням децентралізації у регіоні”.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!