Перспективи та реалії медзакладів прифронтового міста
Центральне стерилізаційне відділення Торецької ЦМЛ вже відремонтоване, а ось створити лікарню інтенсивного лікування, що передбачатиме наявність відділення екстреної медицини лише у планах. Про перспективи та реалії медзакладів прифронтового міста дивіться у сюжеті.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Фінансування прифронтових доплат медикам зменшилось втричі: причини
Цивільні медики, які працюють у лікарнях поблизу зони бойових дій, мають право на «прифронтові» надбавки: 8 тисяч гривень для лікарів, 4,5 тисячі для медсестер і 1 тисячу для санітарок. Проте, кількість медичних закладів, що реально отримують кошти на ці виплати, значно зменшилась, інформує «Соцпортал».
За даними Національної служби здоров’я України (НСЗУ), станом на липень 2025 року фінансування за пакетом №57 («Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії») отримують лише 57 медичних закладів. Для порівняння, у травні 2023 року їх було 126. Загальний обсяг фінансування впав утричі — з 5,36 млн грн до 1,87 млн грн.
Де скоротили фінансування та чому
За цей період фінансування за пакетом №57 втратили:
- 26 лікарень у Донецькій області;
- 21 лікарня у Харківській області;
- 15 лікарень у Миколаївській області;
- 7 лікарень у Запорізькій області;
- 3 лікарні у Херсонській області.
Лише на Сумщині кількість лікарень з пакетом №57 збільшилася на 4.
Основні причини такого скорочення фінансування включають евакуацію населення, зменшення кількості пацієнтів, а також виключення спеціалізованих медичних установ зі списку тих, хто має право на цей пакет. Наприклад, Херсонська обласна психіатрична лікарня втратила близько 70 млн грн через припинення фінансування, і лише після звернень до НСЗУ та омбудсмена виплати частково відновили.
Читайте також: Для медиків та пацієнтів у МОЗ анонсували запуск нового функціоналу
Проблеми з прозорістю нарахувань
У громадській організації «Будь як Ми» зазначають, що проблема полягає не лише в урізанні бюджету, а й у відсутності прозорого механізму розрахунку та нарахування доплат. Опитування серед медсестер у 2023 році показало, що лише 1% респонденток підтвердили, що фактично отримували «прифронтові» виплати.
Часто лікарні не інформують працівників, чи фінансуються вони за пакетом №57, а самі надбавки можуть скасовуватись у «ручному режимі». Адміністрації можуть припиняти виплати на власний розсуд, а оновлення переліку прифронтових територій часто не відповідає реальній ситуації на місцях.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
У Львові відкрили четвертий медичний хаб мережі «ЯМаріуполь.Здоров’я»
Четвертий медичний хаб мережі «ЯМаріуполь.Здоров’я» відкрили у Львові на базі евакуйованого маріупольського Центру первинної медико-санітарної допомоги №3. Вони налагодили співпрацю з закладами охорони здоров’я Львова та Краматорська. Скористатися медичними послугами можуть як переселенці, так і місцеві жителі.
Про це повідомили у Донецькій ОДА та у Маріупольській МВА.
Зазначається, що медхаб працює у форматі амбулаторії сімейної медицини у співпраці із закладами охорони здоров’я Львова та Краматорська. Тут внутрішньо переміщені особи як з Маріуполя, так і з інших міст України, а також місцеві жителі Львову можуть отримати наступні послуги:
- первинний огляд пацієнта
- базова функціональна діагностика
- скерування до вузькопрофільних фахівців
- скерування на лабораторні обстеження
- виписування рецептів (у т.ч. по програмі «Доступні ліки»)
- вакцинація та маніпуляції у денному стаціонарі
- діагностика та лікування психічниих розладів
- консультації вузькопрофільних фахівців засобами телемедичного зв’язку
- організація прийому зовнішніх вузькопрофільних фахівців на базі хабу.
Зазначається також, що заклад працюватиме у форматі сімейної амбулаторії й тут можна отримати направлення до вузькопрофільних фахівців, рецепт (у т.ч. по програмі «Доступні ліки»), проводиться діагностика та лікування психологічних розладів.
«Для потреб консультування з вузькопрофільними фахівцями створені засоби телемедичного зв’язку», — додали в ДонОВА.
Медичний хаб у Львові територіально поєднаний з гуманітарним хабом «Серце Сходу». Працює щоденно, крім неділі.
Телефон для запису: +380 67 149 7789.
Читайте також: Вадим Бойченко: Маємо зробити все, щоб зберегти медичну галузь Маріуполя
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
З 1 січня медичні послуги стануть платними: за що потрібно сплатити та що можна отримати безкоштовно
З 1 січня 2025 року набирає чинності перелік медичних послуг, які державні та комунальні заклади надаватимуть платно. Насамперед ідеться про отримання медичної допомоги, яка не входить до Програми медичних гарантій. Однак наступного року перелік платних послуг збільшиться.
У Міністерстві охорони здоров’я нагадали, що відповідне рішення ухвалив Кабінет міністрів України у липні 2024 року.
Так, платними з 1 січня 2025 року стануть:
- звернення без направлення лікаря, крім випадків, коли воно не вимагається;
- медичні послуги за договорами з юридичними особами;
- медпослуги закладів охорони здоров’я сектору безпеки і оборони та Державного управління справами пацієнтам, які не належать до визначеного контингенту.
Читайте також: Як безплатно здати аналізи у приватних лабораторіях
Пацієнтам доведеться самостійно оплачувати додаткові послуги під час надання основної медичної допомоги, а саме:
- надання медичних послуг за місцем проживання чи перебування пацієнта за умови, що це не спричинено його медичним станом, а бажанням;
- можливість самостійно обрати лікаря при отриманні спеціалізованої медичної допомогти в плановому порядку в стаціонарі;
- перебування в палаті з підвищеним рівнем комфорту та сервісу за побажанням пацієнта.
Платні медичні послуги обов’язково мають оформлювати відповідним документом, який пізніше працівники лікарні вноситимуть до електронної системи охорони здоров’я. Здійснити оплату українці зможуть виключно в безготівковій формі на офіційний рахунок закладу.
«Усі медичні заклади мають розмістити на своїх сайтах та інформаційних стендах повний перелік платних медичних послуг із зазначенням їх вартості та безоплатних послуг, що надаються в межах Програми державних гарантій», — додали у пресслужбі.
Читайте також: «Запитуйте – отримаєте»: які реабілітаційні послуги надають безплатно
Які медичні послуги залишаються безплатними та як їх отримати
Як і раніше, безплатною залишається допомога, яка передбачена програмою медичних гарантій. В певних випадках для послуг за програмою потрібне направлення від сімейного чи лікуючого лікаря. Без направлення можна буде отримати первинну та екстрену медичну допомогу.
Направлення не потрібне, якщо українці звертаються до: психіатра; нарколога; стоматолога; педіатра; акушера-гінеколога; фтизіатра; лікаря, в якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
Донеччина отримали автомобілі екстреної медичної допомоги від Словаччини
Медичні заклади прифронтової Донеччини отримали автомобілі, надані у межах гуманітарної допомоги, наданої Міністерством внутрішніх справ Словацької Республіки за сприяння Посольства Словацької Республіки в Україні.
Про це повідомляє МОЗ.
Зазначається, що загалом 18 автівок отримали медзаклади Сумської, Запорізької, Миколаївської, Харківської, Херсонської та Донецької областей. Їх будуть використовувати для виїзду медичних працівників до найвіддаленіших громад регіонів. А за необхідності — для комфортного та безпечного транспортування людей до медзакладу.
У міністерстві нагадали, що від початку повномасштабної війни рф пошкодила 235 автівок екстреної медичної допомоги, 264 – знищила та 125 – викрала.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!
217 млрд грн передбачено у бюджеті на 2025 рік на охорону здоров’я: на що планують витратити
У держбюджеті України на 2025 рік передбачено на охорону здоров’я разом з трансфертами 217 млрд грн. Це на 13,6 млрд грн більше, ніж у поточному році.
Головними пріоритетами бюджету визначено створення єдиного медичного простору, забезпечення безоплатності послуг для пацієнтів, розширення програми реімбурсації «Доступні ліки»
Про це повідомила пресслужба Міністерства фінансів.
Зокрема, 217 млрд грн, які в держбюджеті передбачені на охорону здоров’я, спрямують на:
- видатки на програму медичних гарантій — 175,5 млрд грн;
- централізовану закупівлю ліків та медичних виробів — 11,8 млрд грн;
- виявлення та реагування на спалахи хвороб і надзвичайних ситуацій — 4,4 млрд гривень;
- надання медичних послуг військовослужбовцям — 939,1 млн грн.
Читайте також: В Україні презентували першу версію мапи реабілітаційних закладів
У міністерстві зазначили, що за допомогою публічних інвестиційних проєктів передбачено 10,7 млрд грн, з яких:
- 5,6 млрд грн – загальний фонд державного бюджету,
- 5,1 млрд грн – надходження від міжнародних фінансових організацій та донорів.
Кошти буде спрямовано на придбання дороговартісного медичного обладнання, створення центрів ядерної медицини, розвиток реабілітаційних центрів.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!