«Запитуйте – отримаєте»: які реабілітаційні послуги надають безплатно

135363
коментарі відсутні

«Запитуйте – отримаєте»: які реабілітаційні послуги надають безплатно

Медична реабілітація – це система лікувальних заходів, що спрямовані на відновлення порушених чи втрачених функцій організму особи для повернення її до нормальної життєдіяльності, на профілактику ускладнень та рецидивів захворювання.

Такі послуги пацієнти в Україні можуть отримати в лікарнях та медико-реабілітаційних закладах безплатно.

Переселенка з Донеччини, яка нині тимчасово мешкає в Чернівцях, поділилася досвідом реабілітації в евакуації.

Не чекайте пропозицій – запитуйте самі

 

Ірина – переселенка з Донеччини. Після повномасштабного вторгнення рф у 2022 році змушена була евакуюватися з Донеччини до більш безпечного регіону України. Нині вона знаходиться у Чернівцях. Жінка розповідає, поки не було проблем зі здоров’ям, йти до лікарні не планувала. Однак коли сильно розболілась спина і ніякі мазі та знеболювальні не допомогли – звернулась у найближчу лікарню. Одразу уклала декларацію з сімейним лікарем і того ж дня отримала направлення до невропатолога. Далі електронна черга, запис на прийом і через три дні в назначену годину – кабінет вузького спеціаліста.

Ірина каже, що лікар уважно вислухав скарги, призначив лікування, щоб полегшити стан, і дав направлення на безплатне обстеження. Потрібно було зробити МРТ, але щоб скористатись такою можливістю, треба було чекати приблизно місяць. Тож знайшла приватну клініку та зробила обстеження власним коштом.

«Проблеми з хребтом є. Про більшість з них я і так знала, але тепер додались інші, ще й суглоби. Раніше мені дуже допомагав масаж, але ж… це недешево, і не знала, куди та до кого тут звернутись. Тому просто подивилась на лікаря і сказала: «Я б дуже хотіла пройти курс масажу, якщо можна». І мені одразу запропонували направлення у медичний центр реабілітації, де можна отримати його безплатно», – розповіла Ірина.

«Запитуйте – отримаєте»: які реабілітаційні послуги надають безплатно - Фото №1 «Запитуйте – отримаєте»: які реабілітаційні послуги надають безплатно - Фото №2

Отримання послуг з реабілітації

 

Під час першого звернення лікар проглянув діагнози, обстеження і розробив план реабілітації, до якого увійшов не тільки масаж, а ще й магнітотерапія та ЛФК.

«Можу сказати одне – не варто соромитися запитати у лікаря про додаткові послуги. Якби не зробила цього, то не впевнена, що  мені б запропонували. А так пройшла всі необхідні процедури. Крім того, вже під час занять ЛФК лікарка звернула увагу на іншу проблему, оскільки я не могла правильно виконувати вправи через біль у плечі. Тоді знову підійшла до терапевта у центрі, сказала про це – і мені додали ще ультразвук. Це все було повністю безплатно, бо мала загальне направлення від невропатолога. Треба просто знати, що така можливість є та не боятися запитувати про це лікаря», – каже Ірина, переселенка з Донеччини.

«Запитуйте – отримаєте»: які реабілітаційні послуги надають безплатно - Фото №3 «Запитуйте – отримаєте»: які реабілітаційні послуги надають безплатно - Фото №4

Водночас у таких центрах надають і платні послуги. Наприклад, якщо призначено масаж шиї, а хочеться всієї спини. Або є бажання скористатись велотренажером, пройти парафінотерапію чи отримати корисний «релакс» у ванні з гідромасажем. До того ж і ціни у державних закладах суттєво відрізняються від приватних.

У МОЗ визнали реабілітацію одним із пріоритетів

 

У Міністерстві охорони здоров’я зазначають, що безоплатно послуги з реабілітації надають усі лікарні чи реабілітаційні центри, які мають договір з НСЗУ. Якісна безкоштовна реабілітація має бути доступна в кожній кластерній лікарні – на цьому наголосив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

«Пацієнт є центральною фігурою у формуванні політики у сфері охорони здоров’я. (…) Один з основних пріоритетів – реабілітація. Важливо, щоб реабілітаційну допомогу можна було отримати в кожній громаді. Саме тому в кожній кластерній та надкластерній лікарні має функціонувати сучасне безбар’єрне реабілітаційне відділення. Розбудова системи реабілітації на базі спроможної мережі повністю вирішує питання доступності реабілітаційної допомоги. Це наше спільне завдання з місцевою владою та керівниками медзакладів», – наголосив Віктор Ляшко.

Читайте також: У «Сінево» можна безплатно здавати аналізи за направленням лікаря, але не в усіх регіонах

Які послуги з реабілітації можна отримати безплатно в стаціонарі

 

Нині в лікарнях можна отримати послугу реабілітації за направленням лікаря та при переведенні з медзакладу або клінічного підрозділу лікарні. При цьому пацієнт може самостійно обирати реабілітаційний заклад, відділення, підрозділ та фахівців з урахуванням їхньої спеціалізації.

Як зазначають у міністерстві, в межах реабілітації в стаціонарних умовах  пацієнт може розраховувати на такі безоплатні послуги:

  • реабілітаційне обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини, іншими спеціалістами та фахівцями з реабілітації;
  • складання індивідуального реабілітаційного плану та програми реабілітаційної терапії;
  • моніторинг клінічного стану і коригування реабілітаційного плану за потреби;
  • лабораторні та інструментальні обстеження;
  • консультації лікарів інших спеціальностей;
  • надання реабілітаційної допомоги одночасно за кількома напрямами;
  • цілодобовий медсестринський догляд;
  • психологічна допомога;
  • своєчасне знеболення на всіх етапах реабілітації;
  • отримання лікарських засобів з Національного переліку;
  • харчування в стаціонарних умовах.

Читайте також: Безплатна медицина: на що можна розраховувати у Донецькій області

Яка безоплатна допомога надається в амбулаторних умовах

 

Як свідчить досвід переселенки, описаний вище, більшість послуг можна отримати без стаціонарного лікування. Зокрема у межах реабілітації в амбулаторних умовах пацієнт може розраховувати на такі безоплатні послуги:

  • консультації лікарів;
  • реабілітаційне обстеження, встановлення діагнозу та складання індивідуальної реабілітаційної програми;
  • визначення прогнозу за результатами реабілітаційного обстеження для планування подальшого реабілітаційного маршруту пацієнта;
  • моніторинг клінічного стану й коригування реабілітаційного плану за потреби;
  • реабілітаційна допомога;
  • підбір, налаштування та навчання користування допоміжними засобами реабілітації;
  • психологічна допомога;
  • навчання пацієнтів, членів родини або доглядачів особливостям догляду;
  • оформлення довідок, формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та направлень на медико-соціально-експертну комісію або лікарсько-консультативну комісію тощо.

Щоправда, на Донеччині нині майже неможливо отримати всі реабілітаційні послуги, оскільки спеціалізовані центри релокували, а в лікарнях не вистачає лікарів та медперсоналу. Водночас медичну допомогу надають в усіх медзакладах міст, де не відбуваються активні бойові дії. Крім того, можна отримати направлення на реабілітацію та інформацію про найближчий медичний заклад, де можна її отримати.

Читайте також: «Укрпошта» безплатно доставлятиме ліки у 6 областей України


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика