Безплатна медицина: на що можна розраховувати у Донецькій області

131312
коментарі відсутні

Безплатна медицина: на що можна розраховувати у Донецькій області

Щоб отримати первинну медичну допомогу за місцем фактичного проживання, достатньо звернутись до найближчого медичного закладу або викликати «швидку». А от для лікування або реабілітації потрібно спочатку обрати лікаря та укласти з ним декларацію.

АКМЦ підготував серію матеріалів, які допоможуть зрозуміти, як отримати первинну та вузьку медичну допомогу, та які реабілітаційні послуги доступні українцям на Донеччині (у тому числі ВПО та військовим).

 

Медична допомога надається в повному обсязі

 

Лікарні Краматорська, Слов’янська, Добропілля та Покровська функціонують і проблем з ліками не мають – таку інформацію озвучив  начальник Донецької ОВА Вадим Філашкін. Деякі медзаклади розширили спектр послуг.

«У Краматорську почали надавати кардіохірургічну допомогу. Також дооснащене та відкрите відділення другого етапу виходжування недоношених та захворілих новонароджених у перинатальному центрі в Покровську. Відновили роботу стаціонарні відділення Обласної дитячої лікарні в Слов’янську. При обласному перинатальному центрі у Краматорську створені виїзні мобільні акушерсько-гінекологічні бригади», – повідомив Вадим Філашкін в інтерв’ю «Укрінформ».

Водночас він підкреслив, що нині в області відчувається нестача медпрацівників. Це пов’язано з бойовими діями те евакуацією. У наближених до лінії фронту громадах допомагають військові медики, парамедики поліції.

Для безплатного лікування, реабілітації або отримання безкоштовних ліків обов’язково мати декларацію з лікарем.

Як оформити декларацію

 

Найперше потрібно обрати лікарню, амбулаторію або центр первинної медичної допомоги, де плануєте отримувати лікування. Якщо в обраному закладі відсутня така можливість через перевищення ліміту у лікарів або нестачу самого медперсоналу, можна звернутись до оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Він допоможе отримати інформацію про інші медичні заклади, зокрема, приватні та лікарів-ФОП, з якими можна підписати декларацію.

Із собою потрібно мати такі документи:

  • оригінал паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
  • оригінал реєстраційного номера облікової картки платника податків (якщо ця інформація не вказана в паспорті);
  • свідоцтво про народження дитини (за потреби).

Під час укладання нової декларації стара анулюється автоматично.

Яку медичну допомогу можна отримати безплатно

 

У всіх лікарнях, які надають первинну медичну допомогу на території України, зокрема, і на Донеччині, можна безплатно отримати:

  • діагностичні обстеження;
  • лікування захворювань;
  • базові тести та аналізи;
  • направлення до лікарів вузької спеціалізації чи на обстеження;
  • паліативну допомогу;
  • рецепти за програмою «Доступні ліки»‎;
  • інсулін у разі, якщо це повторний рецепт;
  • щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень;
  • вакцинацію від COVID-19.

Як отримати направлення на вторинну меддопомогу та в яких випадках воно не потрібне

 

Щоб отримати більшість медичних послуг безкоштовно, потрібно направлення від лікаря. Виписувати його можуть як лікарі первинної допомоги, так і вузькі спеціалісти, якщо вважають за необхідне призначити пацієнту певні дослідження, процедури або консультації.

«Відмовити у направленні лікар первинної медичної допомоги може лише в одному випадку: якщо вважає, що консультація вузького спеціаліста/обстеження не є потрібними», – наголошують у МОЗ.

На час дії воєнного стану лікарі можуть виписувати як електронні, так і паперові направлення. Без призначення можна звернутися до гінеколога, психіатра, стоматолога, нарколога, фтизіатра, педіатра, а також отримати ургентну госпіталізацію, консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію.

Хто і за яких умов може отримати безплатні ліки

 

Громадяни України мають право на безплатні ліки, якщо перебувають у стаціонарі. Також є можливість отримати медикаменти за програмою «Доступні ліки». Нині в програму входять такі препарати:

  • серцево-судинних захворювань;
  • профілактики інсультів та інфарктів;
  • діабету ІІ типу;
  • нецукрового діабету;
  • бронхіальної̈ астми;
  • розладів психіки і поведінки;
  • епілепсії.

Читайте також: Проєкт «Укрпошта-Ліки» розпочинає роботу на Донеччині

Що робити, якщо відмовляють у наданні безплатних послуг у лікарні

 

Якщо у закладі, який має контракт з НСЗУ, відмовляють у медичних послугах, передбачених Програмою медгарантій, слід спочатку звернутися з офіційною скаргою до головного лікаря (медичного директора) закладу. Наприклад, вимагають гроші за КТ, УЗД чи аналізи, у стаціонарі виписують перелік ліків, які треба придбати, або ж відмовляють у інших медичних послугах.

Якщо відмовляють на рівні керівництва лікарні, то скаргу потрібно надіслати до департаменту охорони здоров’я у вашому місті чи регіоні.

Якщо розв’язати проблему на місцевому рівні не вдається, слід подати скаргу в НСЗУ через електронну форму на сайті: http://surl.li/cfabt або за телефоном контакт-центру 16-77.

У зверненні про порушення прав пацієнта потрібно:

  • зазначити прізвище, ім’я та по батькові, дату народження і дату події, яка сталась;
  • вказати назву лікарні (в інтернеті можна знайти та додати код ЄДРПОУ);
  • написати посаду, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка вимагала оплату за медичні послуги, ліки чи інші матеріали;
  • детально описати ситуацію: які саме ліки наказують докупити, за які послуги вимагають оплату тощо. За можливості, додати копії чеків на ліки чи медичні послуги, які довелося придбати за власний кошт;
  • вкажіть свої контакти для зворотного зв’язку: номер телефону, електронну адресу.

Читайте також: У «Сінево» можна безплатно здавати аналізи за направленням лікаря, але не в усіх регіонах


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика