Питання - Відповідь

Яким категоріям внутрішньо переміщених осіб продовжили виплати?

44388
коментарі відсутні

Пенсіонери з доходом до 9444 грн, мами з дітьми до 6 років та люди з деякими захворюваннями – це неповний перелік категорій внутрішньо переміщених осіб, яким продовжили фінансову допомогу ще на пів року. Відповідні зміни Уряд затвердив у постанові 22 березня цього року. Хто ще може розраховувати на виплати, пояснила юристка  ГО «Донбас СОС» Наталія Юрлова.

 

На днях змінився перелік внутрішньо переміщених осіб, яким продовжили виплати. Хто додався і кому продовжать виплати ще на 6 місяців?

Загалом дійсно 22 березня урядом було прийнято постанову, якою розширено перелік внутрішнього переміщених осіб, які будуть мати право на отримання допомоги на наступні 6 місяців. Це насправді дуже важливо тому, що попередніми змінами деякі категорії були не враховані і до нас на «гарячу лінію» надходило багато дзвінків: «що робити, наприклад, особам передпенсійного віку, якщо дохід низький; що робити сім’ям з дітьми, які мають дітей старші 14 років, але діти до 18 років вони також потребують підтримки. І ці зміни насправді розширюють і уточнюють деякі питання, тому можна сказати, що дуже гарні і дуже потрібні зміни. Зокрема також було продовжено строк подачі заяви до 30 квітня. Що це означає? Що громадяни внутрішньо переміщені особи, яким потрібно звернутися з заявою для продовження виплат, мають змогу це зробити до кінця квітня для того, щоб отримати допомогу і за березень. Якщо звернення надійде пізніше в травні, наприклад, ми розуміємо, що різні є ситуації: хтось у когось лікарняний, хтось перебуває не може просто так за станом здоров’я звернутися до уповноважених органів, і звернення надійде в травні. У такому випадку 6 місяців буде рахуватися з місяця звернення.

Хто має право так, які зміни. Почнемо з того що є допомога, є категорії, яким допомога буде призначена автоматично продовжено на наступні шість місяців, а є категорії внутрішньо переміщеним осіб, яким потрібно звернутися із заявою для продовження виплат. Звертатися потрібно або до ЦНАПу або до органу соціального захисту населення. Чому я наголошую, що до ЦНАПу? Тому що в деяких територіальних громадах, де є ЦНАПи, то прийом документів здійснюється лише ЦНАПами. Органи соціального захисту не здійснюють прийом документів.

І на сайті Мінсоцполітики є перелік таких територіальних громад, де прийом громадян здійснюється виключно центрами надання адміністративних послуг. Щодо категорій, яким автоматично буде продовжено виплати – це пенсіонери, у яких пенсія не перевищує 9 444 грн. Крім того, змінами зараз, які були 22 березня прийнято, що якщо у сім’ї є два пенсіонера, виключно пенсіонери, немає інших працездатних членів сім’ї, то обидва пенсіонера мають право на допомогу. Але важливо, щоб сукупний їхній дохід все одно не перевищував 9 444 грн. Це достатньо гарні зміни тому, що у нас протягом березня були такі дзвінки, якщо у дружини, наприклад, пенсія 4000 грн, а у чоловіка 11000 грн, кому тоді продовжать і чи продовжать чоловіку. Раніше чоловік не мав права на отримання цієї допомоги, але у зв’язку з цими змінами потрібно зрозуміти, як рахувати, сумувати сукупний дохід потрібно обрахувати чоловіка і дружини, розділити на членів сім’ї, тобто їх двоє, і якщо виходить менше, ніж 9444 грн на одну особу, в такому випадку пенсіонери мають право на продовження виплат.

Також для пенсіонера, який буде звертатися з заявою, у якого пенсія перевищує 9 444 грн, має значення дата переміщення. Якщо для автоматичного продовження пенсіонера не має значення дата переміщення, тобто будуть виплачувати допомогу незалежно від того, коли особа перемістилась до повномасштабного вторгнення чи після, та так же само діють правила і для осіб з інвалідністю першої, другої та третьої групи, але для осіб з інвалідністю третьої групи має значення рівень доходу. І особам з інвалідністю першої другої групи мають призначити допомогу автоматично, а для осіб з інвалідністю третьої групи потрібно звернутися із заявою.

Крім того, якщо ми говоримо про зміни для продовження виплат, які без прив’язки до доходу та дати переміщення, потрібно сказати, що особи, які мають тяжкі форми захворювання, зокрема рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, психічні розлади і так далі, перелічені постанови певні види захворювань, які підтверджуються документально формою облікової первинної документації 027/о або 028/о, це потрібно запитати у свого сімейного лікаря. Вони також ці особи зможуть отримати допомогу на наступні шість місяців.

Наголошую, що тут немає прив’язки до доходу і немає прив’язки до дати переміщення. Це також важливі зміни тому, що у попередній редакції мали змогу продовжити виплати лише діти з такими захворюваннями. Зараз же надали змогу отримувати допомогу і дорослим з певними видами захворювання. Більш детально, які види захворювань, раджу ознайомитися у нас на сайті є матеріал, на нашій сторінці в Фейсбуці громадської організації «Донбас СОС».  

Уточніть, хто має такі захворювання, чи вони мають подати з лікарні довідку, коли прийдуть продовжувати виплати?

Як я казала, потрібно обов’язково надати довідку, звернутися потрібно до свого сімейного лікаря і сказати, що потрібно довідка за певною формою. У постанові відразу прописано, за якою формою має надаватися довідка. Адже якщо людині вже встановлена інвалідність, то такої довідки не потрібно. Ми зараз говоримо про людей, яким не встановлено інвалідність, але вони мають певні види захворювань. Також передбачено, що особа, яка доглядає за дитиною до трьох років, або дитина, яка потребує догляду до 6 років, має право на продовження виплат.

Говорячи про попередню редакцію, то ці категорії громадян також були включені тому, що передбачало що сім’я з дітками, які не досягли там 14 років, мають право на продовження виплат. Але враховуючи, що на місцях при практичному застосуванні виникали питання, тому Мінсоцполітики у постанові було уточнено, що мами з дітками, які доглядають до трьох років або до 6 років за дитиною, яка цього потребує мають право на продовження виплат неважливо чи дитина ходить в садочок тому, що ми розуміємо, що до трьох років дитині не потрібно ходити в садочок і мама перебуває у відпустці по догляду за дитиною. І мамі не потрібно працевлаштовуватись і не потрібно ставати на облік в центр зайнятості. 

Чи продовжаться перевірки внутрішньо переміщених осіб, кому скасують виплати?

Загалом зараз немає такої тенденції, що всіх перевіряють. Перевірки здійснюються вибірково тому, що ми розуміємо, що кількість внутрішньо переміщених осіб достатньо велика, співробітників соцслужби на місцях не так багато. На це потрібно ресурс в першу чергу людський ресурс, щоб здійснювати перевірку по фактичному місцю проживання. Тому перевірка здійснюється вибірково. Постановою передбачено перевірку саме тих громадян внутрішньо переміщених осіб, які отримують виплати. Якщо людина не отримує виплати, то в принципі її не зобов’язані перевіряти.

Але є такий нюанс, що зараз внутрішньо переміщені особи повертаються до покинутого місця проживання, але довідки не скасовують. Наголошу нашим слухачам, що якщо у вас така ситуація, якщо ви повернулися вже до покинутого місця проживання і загалом не отримуєте,  ви не потребуєте допомоги на проживання, краще довідку таку скасувати, щоб у держави були реальні цифри, реальна кількість внутрішньо переміщених осіб, у яких є потреби певні і щоб це все правильно обраховувати.

Якщо, наприклад, людина повернулася, пожила, зрозуміла, що не може знаходитися і знову поїхала, чи може вона тоді розраховувати у такому випадку на виплати, якщо скасувала довідку і знову стала переселенцем через якийсь час? 

Раніше допомога не надавалась. Змінами від 22 березня передбачено, що особа, який скасували довідку або вона сама відмовилася від довідки через «Дію», наприклад, або подала заяву до органу соціального захисту населення на скасування довідки, в такому випадку вона при повторному переміщенні має право на отримання довідки і має право на отримання допомоги. Але важливо розуміти, що переміщення має відбуватися із зони бойових дій або зони можливих бойових дій, або тимчасово окупованих територій. Більш юридичною мовою сказати, що із тих територіальних громад, які включені в перелік, який формує Міністерство реінтеграції. Є у нас перелік затверджених територіальних громад, де ведуться, велися бойові дії або можливі бойові дії, а також якщо територія була окупована, територіальні громади, які знаходяться під окупацією.

Якщо особа переміщується з таких територіальних громад, вона має право на отримання допомоги, навіть якщо раніше була довідка скасована. Потрібно враховувати майнові критерії сім’ї. Вони залишаються. Вони були прийняті ще влітку 2023 року. Нагадаю, що мова йде саме про купівлю автомобіля, з року випуску якого не минуло 5 років, або, наприклад, наявність депозиту 100000 грн на рахунку когось із членів сім’ї, або купівля квартири, купівля земельної ділянки, витрати на суму більше 100 000 грн. Якщо є такі обставини, допомогу не буде призначено або допомогу буде скасовано, якщо вона вже призначена. 

Куди звертатися людині, якщо їй, наприклад, зобов’язані виплачувати допомогу, але у цьому відмовляють? До кого звертатися в такому випадку?  

Наприклад, людині дійсно відмовляють в центрі надання адміністративних послуг про прийом заяви, або людина отримала відмову про продовження виплат в органі соціального захисту населення. По-перше, я б рекомендувала звернутися до юристів, які займаються такими питаннями, можна до юристів нашої організації тому, що ми маємо достатньо великий досвід і комунікації з людьми, і комунікації з державними органами і розуміємо всі нюанси призначені допомоги. У такому випадку можна проконсультуватися, чи дійсно має право людина на отримання такої допомоги. Якщо ні, ми так відразу і говоримо, відповідно людині немає сенсу скаржитися звертатися зі скаргами або подавати до суду заяви. Якщо ж людина має право на отримання допомоги, наші юристи можуть допомогти підготувати заяву, в якій чітко викласти обставини і аргументувати, чому людина має право на отримання допомоги. У нас є вторинна правова допомога, наші юристи можуть допомогти людині написати таку заяву скаргу до уповноваженого органу. 

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Дивiться також