В Україні збільшилась кількість пацієнтів із ПТСР: як розпізнати симптоми та де отримати допомогу

97596
коментарі відсутні

В Україні збільшилась кількості пацієнтів із ПТСР: як розпізнати симптоми та де отримати допомогу

За перші два місяці 2024 року діагноз ПТСР було встановлено фактично такій же кількості українців, як за весь 2021 рік, повідомила пресслужба МОЗ. Його фіксують у людей незалежно від статі й віку.

У відомстві зазначили, що в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) впродовж двох років фіксується значне збільшення пацієнтів зі встановленим діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Зокрема у 2023 році кількість таких пацієнтів зросла майже в 4 рази в порівнянні з 2021 роком.

«А за перші два місяці 2024 року діагноз встановлено фактично такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік», – поінформували у відомстві.

Якщо подивитися на цифрові дані, то вони виглядають наступним чином:

  • 2021 рік — 3 167 пацієнтів,
  • 2022 рік — 7 051 пацієнт,
  • 2023 рік — 12 494 пацієнти,
  • 2024 рік — 3 292 пацієнти (станом на 06.03.2024).

Читайте також: На Донеччині відкрили три центри інтегрованих медичних та соціально-психологічних послуг для жінок

Як розпізнати ПТСР та куди звертатись

 

Симптоми розладу можуть виникати в короткий або тривалий період після травматичної події ― як правило, протягом перших трьох місяців. Проявлятися вони можуть через гіперзбудженість, перепроживання травматичних подій, проблеми із памʼяттю та емоційною сферою, порушення сну, надмірну втому, дратівливість, головні болі, намагання уникнути всього, що нагадує про травмуючу подію тощо.

«Для сформованого ПТСР характерне постійне переживання травми, тригери-нагадування, флешбеки, інтрузії ― спогади з минулого, які втручаються в теперішнє і заважають жити. Це постійне повернення до травми, людину відкидає в ті події.  Є і повернення до минулого, і говорити про нього важко. Уникнення (згадувань про травмівну подію ― ред.) ― це найбільш характерний та небезпечний симптом», – пояснює Ксенія Возніцина.

У МОЗ підкреслили, що ПТСР є здебільшого виліковним і успішно минає у більшості пацієнтів/ок. І закликали людей, які виявили в себе котрісь із вищеперерахованих симптомів, звернутися по допомогу до сімейного лікаря. У разі потреби він скерує людину до вузького спеціаліста ― психолога, психотерапевта або психіатра. Послуга безоплатна.

Знайти контакти закладів первинної медичної допомоги, які мають відповідний контракт із НСЗУ можна на інтерактивній мапі на сайті НСЗУ в розділі «Е-дані» ― «Аналітичні панелі (дашборди)» ― Надавачі медичної допомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога».

Читайте також: «Запитуйте – отримаєте»: які реабілітаційні послуги надають безплатно


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика