Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки

18386
коментарі відсутні

Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки

П’ять років тому стартувала і все ще триває реформа сфери публічної безпеки. ЇЇ суть полягає в розширенні мережі місцевих пожежних команд, залученні добровольців до гасіння пожеж, реагуванні на надзвичайні ситуації та загальному вдосконаленні підрозділів ДСНС.

В Україні почали створювати Центри безпеки громадян, де під одним дахом мали намір об’єднати усі служби, які включені в реагування на надзвичайні ситуації: пожежну команду, поліцію та медиків.

 

 

Пілотний проєкт із посилення безпеки

 

Робота з реформування системи цивільного захисту у межах пілотних проєктів розпочалася не тільки на Донеччині, але й у Вінницькій, Дніпропетровській, Львівській, Полтавській та Тернопільській областях. У новостворених громадах стали формувати пожежну охорону.

 

Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки - Фото №1

Схема. Джерело: Портал МВС

Наразі їх вже 29, із них – 13 функціонують у громадах Донеччини. Будівництво ще трьох таких об’єктів в області триває. Так на завершальному етапі – зведення центру в Хлібодарівській сільській громаді, продовжуються роботи в Очеретинській селищній  та Новогродівській міській громадах. Загалом тут має з’явитись 12 нових Центрів безпеки.

Лиманська міська, Черкаська селищна та Шахівська сільська громади об’єдналися одними з перших в Донецькій області. Відповідно тут з’явилися і перші «безпекові осередки» ще у 2015 році. Новостворені Центри безпеки в цих громадах стали першими не тільки на Донеччині, але й в Україні.

 

Інтерактивна карта розміщення ЦБ у Донецькій області

Авторка: Ольга Нікуліна

 

Перший экспериментальний – на Лиманщині

 

Перший в Україні Центр безпеки громадян збудували в Лиманській міській громаді Донецької області. В 2016 році вона була найбільшою в Україні серед створених на той час ТГ – до складу громади увійшли 40 населених пунктів.

«Це експериментальний центр безпеки, в якому об’єднані і медична служба, і служба рятувальників, і поліцейські підрозділи. Ми дуже розраховуємо, що він допоможе зробити життя лиманців безпечнішим, зручнішим і комфортнішим», – підкреслив під час відкриття Центру тодішній  міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

 

Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки - Фото №2

Відкриття першого в Україні Центру безпеки.  Джерело: Портал МВС

 

 

Взагалі в Лимані функціонує підрозділ ДСНС. Але посилення його роботи та створення Центру безпеки було цілком виправдане. Значна частина території Лиманської громади – це села в лісовій місцевості. Відстань між населеними пунктами складає понад 40 кілометрів.

До того ж місто розділене залізницею на дві частини, переїхати з однієї в іншу займає певний час. А під час пожежі кожна секунда має критичне значення. Саме тому Центр безпеки збудували в південній частині Лиману, оскільки пожежна частина ДСНС знаходиться в північній. Таке розташування Центру дозволяє рятувальникам, поліцейським та медикам прибувати  на місце події в найкоротший термін.

На будівництво та оснащення нової структури витратили гроші з обласного бюджету – на це пішло 5,2 млн грн. Подальше утримання – зарплатня та паливо – виплачуються коштом місцевого бюджету, це близько 2 млн грн на рік. Лиманська громада має можливість підсилювати та розвивати Центр безпеки завдяки грантовим програмам, докуповуючи необхідне обладнання.

 

Центр безпеки для сільської території

 

Черкаська селищна громада Донецької області в 2015 році об’єднала 11 сіл та селищ у тодішньому Слов’янському районі. Раніше ці населені пункти обслуговувала пожежна частина з районного центру. А це майже за сорок кілометрів від віддалених сіл. Ураховуючи стан доріг у сільській місцевості, на виклик пожежна машина їхала майже 40 хвилин.

У січні 2017 року в Черкаській громаді відкрили Центр безпеки для пришвидшення реагування на надзвичайні ситуації. Модульну будівлю, як і решту класичних центрів безпеки, збудували за гроші обласного бюджету. Громада виділила тільки 100 тисяч гривень, загальна вартість будівництва та оснащення склала 5,3 млн грн. У центрі розмістили не тільки місцеву пожену команду, а також кабінети для поліцейського та медиків швидкої допомоги.

 

 

Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки - Фото №3

Відкриття Центру безпеки в Черкаській селищній громаді
Джерело: Черкаська селищна рада

 

Тоді ж відбулося відкриття Центру безпеки в Шахівській сільській громаді. Якщо раніше пожежна машина їхала до сіл з Добропілля, тепер цивільний захист став ближчим до жителів сільської громади.

Саме в Шахівській громаді поруч із Центром безпеки встановили  гібридну сонячну електростанцію. На той час вона була єдиною в Україні в комунальній власності. Гроші придбання панелей та установку виділили з місцевого бюджету. Потужності обладнання вистачає на забезпечення електрикою 125 вуличних ліхтарів. Центр безпеки в Шахівській громаді першим став працювати за рахунок зеленої енергетики.

 

Розумна реконструкція

 

Децентралізація надала громадам можливість самостійно обирати формат створення Центру безпеки, залучаючи гроші з бюджетів різного рівня. До розробки типової структури Центрів безпеки та узагальнення досвіду долучилися різні організації, зокрема й міжнародні донори.

За участю програм «U-LEAD з Європою» та DESPRO фахівці профільних міністерств розробили посібник із рекомендаціями щодо розбудови в громадах відповідної інфраструктури для забезпечення безпеки місцевих жителів. Запропонували два формати поліпшення безпекової ситуації в громадах.

«Перший варіант – посилення матеріально-технічної бази діючої пожежної частини, завдяки чому зростає якість послуг у сфері безпеки. Другий варіант – створення нових Центрів безпеки як самостійних підрозділів або комунальних закладів у тих громадах, де раніше не було своєї пожежної команди», – пояснює керівник Донецького офісу Програми «ULEAD з Європою» Максим Ткач.

 

 

Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки - Фото №4

Центр безпеки в Іллінівській ТГ
Авторка: Ольга Нікуліна

 

Якщо для сільських та селищних громад цілком виправдане будівництво з нуля Центрів безпеки, то в міських громадах пішли іншим шляхом – почали підсилювати діючі пожежні частини.  Так зробили, наприклад, у Миколаївській міській громаді. Урочисте відкриття Центру безпеки відбулось у січні 2018 року. Тут не стали будувати новий об’єкт, майже 7 млн грн з обласного бюджету пішли на реконструкцію діючого пожежного депо та оснащення його новою технікою.

У Сіверській міській громаді Центр безпеки відкрили наступного місяця. За обласні гроші тут також провели реконструкцію будівлі пожежної частини, зробили автономне опалення, купили обладнання та техніку.

Десятий на Донеччині Центр безпеки відкрили в Святогірську в квітні 2019 року. Лише через півтора роки Святогірськ став адмінцентром об’єднаної громади. А Центр безпеки для сільської території вже був готовий. Після реконструкції пожежної частини під одним дахом розмістили рятувальників, поліцейських та медиків.

 

Відео: Відкриття Центру безпеки в Святогірську

Джерело: ГУ ДСНС України в Донецькій області

 

 

На утриманні з місцевого бюджету

 

У Донецькій області будівництво та оснащення Центрів безпеки відбувається за гроші обласного бюджету. Але громадам треба враховувати, що подальше їх утримання лягає повністю на місцевий бюджет.

«Беручи участь в інфраструктурних проєктах в різних сферах, треба завжди пам’ятати, що держава допомагає на першому етапі, але в подальшому утримання таких об’єктів буде повноваженням органів місцевого самоврядування, – коментує Максим Ткач. – Серед інструментів, які стануть в нагоді при реалізації великих інфраструктурних проєктів, може бути міжмуніципальне співробітництво».

 

Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки - Фото №5

На Донеччині центри безпеки будують за рахунок обласного бюджету.  Джерело: Черкаська селищна рада

 

 

Ремонтники, трактористи та водії

 

За штатним розкладом у кожному Центрі безпеки – 17 робітників. У Центрі безпеки Черкаської селищної громади  на сьогодні фактично працює 15 людей. Тільки двоє  з них професійні пожежні рятувальники, ветерани ДСНС. Решта колективу – з інших професій, ніяк не пов’язані з реагуванням на надзвичайні ситуації.

Уся команда, яка прийшла працювати в Центр безпеки  на момент його відкриття, вчилася навичкам рятувальників на місці. Досвід переймали у професійних пожежних рятувальників з Маріуполя. Згодом була місячна практика на базі Слов’янської пожежної частини.

Володимир Малик – нинішній начальник посту пожежно-рятувальної команди Центру безпеки. Раніше він працював психологом в школі, викладав навчально-військову підготовку, потім працював в охороні.

 

Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки - Фото №6

Володимир Малик
Джерело: Центр безпеки Черкаської громади

 

«У Центр безпеки прийшли люди з різних професій, – розповідає Володимир Малик. –  Начальник варти працював майстром на олійниці, інший був водієм. Пожежні рятувальники прийшли з посудного цеха, комунальної служби, охорони тощо. Щоправда, водії пожежних машин й раніше були водіями на своїх роботах».

Заробітну платню вони отримують із місцевого бюджету. За місяць виходить від 7 тис. грн. Серед переваг роботи в Центрі безпеки – графік «доба через троє», а також можливість працювати в своїй громаді, не витрачати час та гроші на дорогу. Для селищної громади створення 17 нових робочих  місць було значним досягненням, бо люди могли залишатись у своєму населеному пункті, а не їхати на заробітки в місто.

 

На пожежу – паралельний виїзд із професіоналами

 

Основне навантаження команди Центру безпеки – швидке реагування на надзвичайні ситуації. На території селищної громади багато полів, основна небезпека в суху  спекотну погоду  – загоряння сухостою.  Пожежна автівка Центру безпеки добереться до найвіддаленішого села за 15 хвилин. Таким чином дотримуються нормативи доїзду і це майже утричі швидше, ніж добираються професійні пожежні зі Слов’янська.

 

Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки - Фото №7

Під час чергування в Центрі безпеки Черкаської громади
Джерело: Центр безпеки Черкаської громади

 

Узимку є ризик загоряння будинків, треба поспішати й на такі пожежі. Цієї зими, наприклад, горів дах приватного будинку в селі Олександрівка. Пожежна команда устигла вчасно приїхати, знеструмити будинок і провести заходи з локалізації вогнища. Це врятувало будинок, згорів тільки дах. Професійні пожежні рятувальники приїхали пізніше та ліквідували пожежу.

Хоча перші Центри безпеки з’явилися майже п’ять років тому, до сих пір місцеві пожежні команди  їдуть на виклик паралельно з пожежною частиною ДСНС. На законодавчому рівні не врегульоване питання, аби місцева пожежна команда могла заходити в приміщення, охоплене вогнем. Центри безпеки задіяні в ліквідації пожежі тільки на відкритому просторі. Решту роботи виконують професійні пожежні рятувальники.

 

Роботи з благоустрою

 

Навіть коли ситуація спокійна та немає пожеж або інших надзвичайних ситуацій, команда Центру безпеки постійно задіяна в питаннях благоустрою громади.

«Взимку ми чистимо дороги, допомагаємо водіям визволитися зі снігових заметів. Обрізаємо гілля, ліквідуємо аварійні дерева, – перераховує Володимир Малик. – Центр безпеки підпорядкований селищному голові, виконуємо усі роботи з благоустрою. Коли був карантин через пандемію COVID-19, проводили дезінфекцію, нам навіть обладнання та спеціальні костюми придбали. Проводимо роз’яснювальну роботу з населенням із питань протипожежної безпеки, безпечного поводження під час надзвичайних ситуацій».

 

Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки - Фото №8

Рятувальники з Центру безпеки допомогли громаді ліквідувати 20-метрове аварійне дерево
Джерело: Черкаська селищна рада

 

Добровольці-вогнеборці

 

Залучення добровольців до ліквідації пожеж – один із напрямів реформування ДСНС в Україні. Міжнародні організації надають підтримку розвиткові добровольчого руху і в громадах Донецької області.

Наприклад, у  2018 році на базі Іллінівської сільської громади команди добровольців з шести ТГ Донецької області проходили навчання в межах програми «Польська допомога».

Молоді люди, хлопці та дівчата, які виявили бажання стати добровольцями, вивчали теорію та практику. Рятувальники ДСНС читали їм лекції  про характеристики  пожежно-рятувальної техніки та обладнання, знайомили з домедичною та психологічною підготовкою. Спеціалісти з Польщі провели практичні заняття для добровольців, надали місцевій владі рекомендації щодо забезпечення належного рівня протипожежної безпеки в громадах.

 

Почувати себе захищеними: як на Донеччині функціонують Центри безпеки - Фото №9

Під час навчання добровольців-вогнеборців
Джерело: Іллінівська сільська рада

 

Восени 2019 року Центри безпеки на Донеччині отримали донорську підтримку в межах  Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Данії, Швейцарії та Швеції. Це сучасні набори для надання першої домедичної допомоги, манекени для опрацювання навичок, дефібрилятори, ноутбуки, проєктори та екрани.

Цього року Фонд міжнародної солідарності у рамках Програми «U-LEAD з Європою» за фінансової підтримки Польщі  оголосив  конкурс для відбору громад-учасниць у межах трирічного проєкту «Вогнеборці. Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні».

Мета цього проєкту – всебічна підтримка системи цивільного захисту населення в громадах України, зокрема шляхом формування добровільних пожежних команд, а також вивчення досвіду польських добровольців.

 Авторка: Ольга Нікуліна

Стаття підготована у межах проєкту «Ініціатива знизу», що реалізується ГО «Антикризовий медіа-центр» за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

 

 

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика