Податкова реформа: що зміниться з 2022 року для громадян, підприємців і громад
Податкова реформа вплине на життя всіх українців. В останній день листопада Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», який вже назвали черговою податковою реформою.
Ми вибрали у цьому об’ємному документі окремі моменти, які безпосередньо впливатимуть на пересічних громадян, на малий бізнес та на громади, в яких вони живуть і працюють. Зокрема, з’явилися новації для операцій з нерухомістю, введено нові податки для власників землі, дещо змінено умови перебування на спрощеній системі оподаткування для ФОПів.
Зміни для громадян
Законом введено податок з продажу об’єкта нерухомості. Тим, хто хоче продати більше, ніж два об’єкти нерухомості за рік, доведеться платити 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) замість нинішніх 5%.
Щоправда, 18% стягуватимуть не з усієї суми, а з чистого доходу – різниці між ціною продажу та ціною попередньої купівлі об’єкту нерухомості. Це стосується й земельних ділянок. До того ж залишається необхідність сплачувати 1,5% військового збору. Виняток – продаж майна, отриманого у спадок. Воно й надалі не оподатковується.
Якщо людина продає протягом року один об’єкт нерухомості, вона звільняється від оподаткування доходу. Якщо продає другий об’єкт, то мусить сплатити 5% ПДФО та 1,5% військовий збір.
Таким чином законодавці намагаються боротись з тіньовим бізнесом у сфері нерухомості, коли застосовуються спекулятивні операції зі схемами ухиленням від сплати податків через використання фізичних осіб.
Для селянських господарств також вводиться ПДФО. Зараз селяни не сплачують податок, якщо площа їх особистого селянського господарства не перевищує 2 га. З наступного року схема змінюється – доведеться сплатити 18% з доходу, отриманого з продажу городини, якщо цей дохід перевищує 12 мінімальних зарплат, це близько 78 тис. грн у 2022 році.
Важливе податкове ноу-хау 2022 року – введення мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) для громадян, які є власниками, орендарями чи користувачами земельних ділянок сільгосппризначення площею понад 0,5 га. Розмір МПЗ для них буде обчислюватись податковими органами. Цей податок буде розраховуватися лише для земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів. Тобто присадибні ділянки в цю категорію не потрапляють. Також мінімальне податкове зобов’язання не визначається для земель дачних, садівничих, городницьких кооперативів.
І на останок, позитивні новації – розширено коло осіб, яким надається право на податкову знижку в чистині витрат на навчання та лікування. Тепер її зможуть отримувати не тільки родичі першого ступеня споріднення, а також опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі.
Які новації для ФОПів несе податкова реформа
Підприємці, платники єдиного податку третьої групи за ставкою 3%, тобто платники ПДВ, мають готуватись до нової форми обліку доходів та витрат. Зараз вони ведуть такий облік помісячно у довільній формі, а з 1.01.2022р. для них Мінфін розробить типову форму та порядок її заповнення.
Для ФОПів, які є платниками єдиного податку та які надають послуги доступу до мережі інтернет, податкова реформа залишила можливість перебувати на спрощеній системі оподаткування. Але за умови, що це буде третя група.
Для всіх ФОП, які є власниками, орендаторами чи користувачами земельних ділянок, віднесених до сільгоспугідь, незалежно від обраної системи оподаткування, доведеться сплачувати мінімальне податкове зобов’язання, яке обчислюється за складним механізмом. По суті це новий податок, який раніше не був передбачений системою оподаткування.
Зміни для фермерів
Для фермерських господарств – платників 4 групи єдиного податку визначено нові види діяльності, які не дають права перебувати на цій групі. З нього виключили птахівників.
Водночас для фермерських господарств зменшили мінімальний розмір сільгоспугідь до 0,5 га, що є умовою сплати єдиного податку 4 групи.
Для фермерів також запроваджується мінімальне податкове зобов’язання – заздалегідь визначена сума, яку аграрний виробник має сплатити незалежно від доходу. Сума коливатиметься від 1200 до 1500 грн/рік з 1 га, в залежності від нормативно-грошової оцінки землі, яка у кожному регіоні різна.
Неприємності для боржників
Податкова реформа передбачає створення реєстру керівників підприємств, які мають податковий борг розміром понад 1 млн грн. Також їм за рішенням суду може бути заборонено виїжджати за кордон.
Крім того, на офіційному веб-порталі Державної податкової служби буде оприлюднюватись інформація про підприємства (із зазначенням ПІБ керівників) та про фізичних осіб, які мають податкові борги.
А щоб підсолодити пілюлю, платникам податків надали право здійснювати аудіо- та відеозаписи податкових перевірок. Таке ж право отримали й податкові інспектори. І ті, й інші зможуть використовувати ці записи у судах, якщо оскаржуватимуть дії іншої сторони.
Податкова реформа та збільшення доходів громад
Прийняті податкові зміни дадуть можливість місцевим бюджетам залучити більше коштів. Громади отримають додаткові надходження внаслідок таких новацій:
- скасування мораторію на індексацію нормативної грошової оцінки для всіх земель, крім сільськогосподарських угідь,
- запровадження мінімального податкового зобов’язання з виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції, а також з власності або користування земельними ділянками сільгосппризначення.
- оподаткування доходу від продажу третього та наступних об’єктів нерухомості,
- індексація ставок акцизного податку на алкогольні напої, екологічного податку, рентної плати за радіочастотний ресурс,
- індексація рентної плати за надра, за спеціальне використання води, лісових ресурсів.
- підвищення акцизного податку, що сплачується суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі.
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!