Подолати кризу та вийти на новий рівень – Донеччина розробляє Стратегію розвитку на період до 2027 року
Реформа децентралізації передбачає зміну підходів до створення стратегій регіонального розвитку, коли плани не спускаються “зверху”, а розробляються на місцях. Наразі в Донецькій області в активній фазі перебуває процес стратегічного планування, кінцевим продуктом якого стане Стратегія розвитку на 2021-2027 роки.
Стратегія розробляється на засадах смарт-спеціалізації – тобто з урахуванням внутрішнього потенціалу та шляхом формування інноваційних цілей. До роботи долучені понад 160 осіб. Це представники влади, громадськості, бізнесу, освітяни та науковці. Вони поділені на чотири групи, кожна працює за своїм напрямом.
“Робота над Стратегією розпочалася у січні поточного року, коли були сформовані робочі групи за такими напрямами – економіка, людський розвиток, соціальні послуги, безпека. В кожній групі відбувається глибокий аналіз розвитку економіки регіону в розрізі видів економічної діяльності. Так можна ідентифікувати ключові галузі, які характеризують спеціалізацію регіону на даний момент. Далі йде обговорення отриманих результатів та пошук більш інноваційних та прогресивних сфер, для розвитку яких Донеччина має реальні можливості і які можуть стати галузями спеціалізації регіону у майбутньому. Очікуємо, що восени всі групи закінчать роботу, і в жовтні ми презентуємо Стратегію разом із планом її реалізації”, – повідомила Дар’я Жукова, заступник директора Департаменту економіки Донецької облдержадміністрації.
Чергове засідання групи за напрямом “Економічний розвиток і зайнятість населення” відбулося в Донецькому Центрі розвитку місцевого самоврядування. Перед усім учасники групи обговорили ключові показники, що характеризують економічний розвиток Донеччини, а також визначили найбільш актуальні проблеми у цій сфері.
Серед них головні – скорочення частки доданої вартості у валовому регіональному продукті, зростання питомої ваги сировинних галузей та галузей, що характеризуються низьким ступенем переробки, низька інноваційна складова існуючого виробництва, незначна роль малого та середнього бізнесу.
Науковці, котрі увійшли до складу цієї робочої групи, назвали сучасний стан Донецької області справжньою катастрофою, подолати яку можна лише з допомогою міжнародних донорів.
“Зараз в Донецькій області відбувається катастрофа в усіх її проявах – економічному, соціальному, науково-технічному, екологічному та гуманітарному. У зв’язку з тим, що військові дії у регіоні затягуються, деякі процеси можуть стати невідворотними. Тому потрібно залучити міжнародних донорів до вирішення цих проблем. Україна не перша країна, яка потерпає від конфлікту, тож світовий досвід допоможе подолати негативні наслідки. До того ж, свіжі інноваційні ідеї зможуть вивести економіку регіону на новий рівень”, – вважає В’ячеслав Ляшенко, професор, академік Академії економічних наук України.
Інші учасники групи більш оптимістичні. На їхню думку, цілком можливо досягти зростання добробуту регіону, якщо розвивати певні галузі – машинобудування, IT-технології, альтернативну енергетику, виробництво будівельних матеріалів та продукції з кераміки, дорожнє будівництво, переробку сільгосппродукції.
“Ми в нашій групі проаналізували поточний стан економіки Донецької області починаючи з 2012 року, з’ясували основні проблеми та запропонували їх вирішення. Причому спиралися на наявний потенціал, місцеву сировину, матеріали та трудові ресурси, коли надавали пропозиції для розвитку. Впевнений, що жваві та аргументовані дискусії, що відбувалися на засіданнях, гарантують появу зваженого рішення”, – наголосив Юрій Тупікало, представник Миколаївської об’єднаної територіальної громади.
Присутність у групах представників різних напрямків, котрі разом створюють Стратегію Донецької області, цілком відповідає принципам децентралізації.
“Запровадження системи стратегічного планування наочно демонструє втілення на Донеччині реформи децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування. Впевнений, що робота буде плідною, будуть знайдені точки зростання, які надаватимуть поштовх для економічного розвитку та підвищенню добробуту громади”, – зазначив Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!