Більшість ветеранів і ветеранок після повернення до мирного життя проходять певний «перехідний період», який може виявитись досить складним не тільки для нього або для неї, але й для всієї родини.
Військовий психолог Андрій Козінчук поділився порадами щодо соціально-психологічної адаптації:
- Відкрито й чесно обговорюйте очікування щодо повернення додому зі своєю родиною.
- Зміни – це нормально. Тривога – це теж нормально. Тому, після повернення додому, дайте собі та близьким час на те, що звикнути до цих змін.
- Існують типові реакції на стрес, викликаний тривалим знаходженням в зоні бойових дій – провина, образа, недовіра, напади агресії чи зловживання алкоголем. Важливо пам’ятати, що вони можуть призвести до наслідків, що негативно впливають на сім’ю.
- Якщо рідні вас занадто опікають, спокійно розкажіть їм, що не потребуєте цього, але не відштовхуйте.
- Якщо вас питають про те, що ви робили в зоні АТО, не розглядайте це як вираз «нерозуміння». Люди, можливо, хочуть вас підтримати, але не знають як, і тому ставлять такі питання.
- Будьте готові до того, що особистий ріст і зміни можуть відбуватися, коли ви знаходитесь далеко один від одного.
«Ми працюємо у двох напрямках. Це психоадаптація, тобто психоосвіта, аби люди усвідомлювали, що це круто – жити щасливо. І другий напрямок – це саме якраз усвідомити, де є ці психологи, як вони мають надавати послуги. Кожен має знати, що он там мій психолог і, якщо треба, я до нього підійду», – додав Андрій Козінчук.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!