Кожен з нас хоча б інколи стає пасажиром місцевого транспорту. У населених пунктах Донеччини ми користуємось автобусами, маршрутними таксі, тролейбусами та трамваями. Під час кожній поїздки пасажири, водії і кондуктори повинні дотримуватись правил.
Оскільки перелічені транспортні засоби відносяться до різних категорій (автомобільний та електричний), то й правила перевезення ними регулюються різними документами.
Для автобусів і маршруток діють Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, для трамваїв і тролейбусів прийняті Правила надання населенню послуг з перевезень міським електротранспортом.
Більшість прописаних в них норм в них співпадають, тому нагадаємо головні, з урахуванням суттєвих відмінностей.
Права пасажирів громадського транспорту
Передусім перевізник має забезпечити пасажирам своєчасне, безпечне та якісне пересування у транспорті. Також пасажири мають право на:
- безоплатне перевезення з собою однієї дитини віком до 6-ти років без права зайняття нею окремого місця (у електротранспорті дозволяється безоплатно перевозити дітей до 7-ми років, причому їх кількість не обмежена);
- безоплатне перевезення тварин у встановленому законодавством порядку – собак у намордниках на короткому поводку, дрібних тварин і птахів у клітках, котів у спеціальних валізках;
- безоплатне перевезення одній одиниці багажу, якщо його розміри не перевищують 100х50х30 см і вагою до 20 кг;
- безоплатне перевезення ручної поклажі до двох одиниць на кожного пасажира (наприклад, лижи, дитячий візок, санки, велосипед, дрібний садовий інвентар тощо), за більшу кількість предметів стягується плата.
Окрім того, пасажирам має бути надана повна інформація щодо послуги з перевезень – про умови і порядок руху транспорту. Також пасажири можуть розраховувати на компенсацію шкоди, заподіяної під час користування транспортом.
Обов’язки пасажирів громадського транспорту
Головною вимогою до пасажирів є сплата за проїзд. Проїзний документ можна придбати до початку або оплатити проїзд під час поїздки. Разові паперові квітки треба зберігати до кінця поїздки. Якщо людина має підстави для пільгового проїзду, то повинна мати при собі відповідне посвідчення. Якщо у громадському транспорті запроваджено автоматизовану систему обліку пасажирів, пасажиру треба зареєструвати електронний квиток.
За відсутність проїзного документу або за відсутність документа, що підтверджує право на пільгу, пасажиру загрожує штраф. Його можна оплатити на місті, з обов’язковою видачою квитанції. Щоб продовжити поїздку, доведеться ще й придбати квіток. В іншому випадку пасажир має залишити салон транспорту на найближчий зупинці.
У разі, якщо пасажир не має можливості сплатити штраф на місці, складається акт про адміністративне порушення – з пред’явленням документу, що посвідчує особу та містить адресу реєстрації, на яку надійде квитанція на оплату штрафу. Після складання акту пасажир може продовжувати поїздку до необхідної йому зупинки.
Серед інших обов’язків пасажирів такі:
- здійснювати посадку та висадку лише після повної зупинки транспортного засобу;
- входити в салон після закінчення виходу пасажирів, дотримуючись черги (через передні двері тролейбуса та трамвая мають право входити пасажири з дітьми до 7-річного віку, вагітні жінки, особи з інвалідністю, громадяни похилого віку);
- завчасно готуватись до виходу;
- зберігати особисту безпеку – стояти обличчям у напрямку руху та триматись за поручні;
- у випадку дорожньо-транспортної пригоди пасажири за можливістю мають надати допомогу потерпілим і повідомити про це поліцію;
- сповістити водія про виявлені забуті речі та документи.
Законодавством передбачені певні заборони для пасажирів. Так, не можна відволікати водія під час керування, знаходитись в його кабіні, відчиняти двері у русі транспорту та перешкоджати їх зачиненню, користуватись аварійним обладнанням без потреби, порушувати громадський порядок та палити в салоні громадського транспорту.
Також заборонено
- розміщувати багаж у проході салону або на сидінні;
- провозити вибухонебезпечні, легкозаймисті, отруйні, їдкі та наркотичні речовини;
- колючі, ріжучі предмети без належної упаковки;
- вогнепальну зброю без чохлів та дозволів на носіння та зберігання.
Обов’язки водіїв громадського транспорту
Серед вимог, яких повинні дотримуватись водії, варто виділити:
- дотримання маршруту та розкладу руху;
- висадка пасажирів у разі заправлення автобуса паливом;
- оголошення найменування зупинок;
- продаж квитків пасажирам до початку руху транспортного засобу, а не під час керування ним;
- надання допомоги людям з інвалідністю шляхом застосування механізмів, передбачених конструкцією транспортного засобу.
У Правилах зазначено, що водії повинні бути охайно одягненими і чемно поводитися з пасажирами. Під час перевезення водіям заборонено розмовляти з пасажирами, а також пити, їсти та палити.
Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІни»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!