6 червня голови нещодавно об’єднаних територіальних громад Дніпропетровської, Запорізької, Харківської та Херсонської областей опанували ще один рівень Тематичних Пакетів Підтримки Програми «U-LEAD з Європою» «Кроки для керівників» – «Соціальна згуртованість».
У стінах Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування, завданням учасників було визначити потреби громади у соціальних послугах, виокремити вразливі соціальні групи та обговорити варіанти їх підтримки. Також був представлений інструмент моніторингу та аналізу потреб громади у соціальних послугах. Також розглядали модель інтегрованих соціальних послуг на рівні людини та на рівні системи, оцінювали ресурси громад для надання соціальних послуг. Окремим актуальним блоком йшла тема відповідальності громади за забезпечення прав людини та залучення молоді.
«Голови ОТГ, мають працювати не на показники для району, області, і не на рейтинги, які виходять по державі, що є по суті формальністю. А працювати для громади, для людей, що відповідає сутності децентралізації. Задача голови організувати життя в громаді так, щоб спільнота брала відповідальність за своє благополуччя» – Жанна Савич, залучений фасилітатор-експерт в проекті «Громада для людини» Програми «U-LEAD з Європою».
Тема соціальної згуртованості, є важливою складовою успішного розвитку громади. В рамкахцієї теми не останній компонент – робота з різними соціальними групами населення
«В цьому році ми створили відділ соціального захисту населення. Ми проводимо соцопитування в форматі таємного анкетування, таким чином дізнаємося про хвилювання населення. Громада сільського складу, населення переважно похилого віку, молодь не лишається, адже тут мало робочих місць та варіантів для розвитку поза роботою та навчанням. Тому зараз намагаємося залучити інвесторів для розширення інфраструктури та створення робочих місць» – поділився досвідом Олександр Гусєв, заступник голови Старовірівської ОТГ Харківської області.
Працюють на соціальну згуртованість і така форма роботи, як превентивні заходи та моніторинг розвитку громади. Це, перш за все, допомога людям, які вже опинилися у складних життєвих обставинах.
«Ми повинні проводити профілактичні роботи з населенням ще до переходу їх до критичного стану. Тому, по приїзді в громаду після навчання я зосереджуся на профілактичній роботі з виявлення ризиків та недопущення критичних ситуацій. Також взяла для себе тези по згуртованості громади, вивченню їх проблем, інтересів, бачення, якою громаду хочуть бачити її жителі» – Валентина Копейченко, голова Роздольської ОТГ Запорізької області.
«Хотілося б, щоб аналогічну навчальну роботу було проведено зі спеціалістами соціального захисту і роботи громади. На рівні району не маємо спеціалістів з відповідною освітою. Також відмітила для себе важливу тезу, що ми, в основному, працюємо з сім’ями, які вже дійшли критичної точки проблеми. А потрібно працювати з благополучними сім’ями також» – Ірина, заступниця голови Новорайської ОТГ Херсонської області.
Головам громад також необхідно чітко розуміти, що, в силу реформи децентралізації, питання соціального характеру також лежать на їх плечах, як і бюджетне планування, і моніторинг, і створення стратегій для ОТГ.
«Тут і фінансова, й адміністративна відповідальність, а також – відповідальність менеджера за успішний розвиток громади. Часто голови громад вважають, що ініціатива має йти знизу – від населення. Але сам факт активності ще не означає, що енергія буде спрямована в результативне русло. Тому задачею голови ОТГ є визначити той етап, на якому починати інтегрувати в процеси ту ж молодь» – Вікторія Різун, радник з муніципальних послуг Програми «U-LEAD з Європою».
Пані Вікторія зазначила, що тема соціальної згуртованості є комплексною, тому її неможливо детально вкласти в програму одного дня заходу. Але й завдання ставилося інше – надати бачення теми й спонукати голів громад створити план розвитку за даною тематикою, залучити необхідних спеціалістів до команди.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!