Проблема на мільярди – що відбувається з водопостачанням на Донеччині

5662
коментарі відсутні

Проблема на мільярди – що відбувається з водопостачанням на Донеччині

На вулиці спека, хочеться кожні п’ять хвилин залізти під прохолодний душ, до того ж горить городина, а ще й клятий коронавірус, і треба якомога частіше мити руки. Але нічим – у більшості населених пунктів Донецької області вода або подається по графіку, або по декілька діб її зовсім немає.

Ситуація з водопостачанням у регіоні критична. Про це говорять вже не перший рік, хоча від того легше не становиться. Причиною цього є природний фактор маловодності, бойові дії та майже 100-відсоткова зношеність водних магістралей.

 

Звідки вода у крані

 

Основним джерелом централізованого водопостачання в Донецькій області є канал Сіверський Донець-Донбас, в який вода поступає з річки Сіверський Донець у районі Слов’янська. Далі біля Донецька до каналу приєднується Південно-Донбаський водопровід, що подає воду до Маріуполя. Щоб потрапити з півночі області на південь, вода проходить по головних магістралях 260 км. І це не враховуючи складної системи додаткових водогонів, водоймищ, фільтрувальних та насосних станцій. Все це господарство обслуговує обласне комунальне підприємство «Вода Донбасу».

 

Проблема на мільярди – що відбувається з водопостачанням на Донеччині - Фото №1

 

Водопостачання північної частини області здійснюється шляхом транспортування води від каналу по Другому донецькому водопроводу. Його довжина понад 100 км, діаметр труб на різних ділянках від 900 до 1400 мм. Від нього споживають воду мешканці Слов’янська, Краматорська, Дружківки, Костянтинівки, прилеглих сіл та селищ.

Цей водогін експлуатується протягом майже 70 років, і судячи по його сьогоднішньому стану, за цей час він жодного разу не реконструювався. Ситуація ускладнилася в період активних бойових дії, які призвели до додаткового руйнування водопровідної мережі.

За даними КП «Вода Донбасу», наразі зношеність труб сягає 100%. Пориви з витоком багатьох тон води трапляються на водогоні майже щодня. Аби запобігти аваріям, зменшують тиск у мережі, внаслідок чого обмежується водопостачання окремих населених пунктів.

У Слов’янську, Дружківці, Костянтинівці стало вже звичною практикою подача води за графіком – по п’ять годин вранці та ввечері. Втім влітку споживання збільшується, тому навіть і цей графік часто-густо не витримується. Також через чисельні аварії на водогоні мешканці по декілька днів залишаються й зовсім без води. Останній випадок був 16 червня – одразу декілька поривів повністю зневодили ці населені пункти. Трубу підлатали за півтори доби, але на повне відновлення схеми водопостачання знадобився ще певний час.

 

Ремонт як крапля у морі

 

У найбільш аварійному стані знаходиться ділянка Другого донецького водопроводу довжиною 20 км. ЇЇ треба не просто ремонтувати, а замінювати новими трубами. За підрахунками «Води Донбасу», на це потрібно більш ніж 1 мільярд гривень. Частково допомога надійшла від Дитячого фонду ООН (UNICEF). У 2019 році за 30 млн грн було замінено аварійну ділянку водогону протяжністю 530 метрів.

 

Проблема на мільярди – що відбувається з водопостачанням на Донеччині - Фото №2

Укладання сталевих труб на ділянці Другого донецького водопроводу поблизу Слов’янська (фото DELTA Ukraine)

 

Аби покращити ситуацію з водопостачанням в регіоні, Донецька обласна державна адміністрація ще у 2017 році ухвалила програму «Вода Донеччини». Зокрема передбачалося налагодити систему резервного водопостачання, укріпити русло каналу Сіверський Донець-Донбас, виконати капітальний ремонт Другого донецького водопроводу тощо. Програма була розрахована до 2020 року. Кінцевий термін наступив, проте виконано зовсім небагато із запланованого. Тож програму продовжили та дещо підправили.

«У зв’язку з низьким рівнем виконання заходів Програми, що пов’язано з недостатнім фінансовим забезпеченням, є необхідним продовження строку реалізації Регіональної програми «Вода Донеччини» до 2023 року», – заявив директор департаменту житлово-комунального господарства ДонОДА Сергій Гончаренко на засіданні колегії восени минулого року. За його словами, оновлена Регіональна програма «Вода Донеччини на 2017-2023 роки» включає 67 заходів на суму 6,3 млрд грн.

У документі зазначається, що «фінансування заходів Програми здійснюватиметься в межах реальної можливості обласного бюджету». Грошей на модернізацію у комунального підприємства «Вода Донбасу» теж немає. Отже, знов доведеться сподіватись на допомогу міжнародних організацій.

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика