Реформування швидкої: меньшими зусиллями робити більший об’єм роботи
Медична реформа в Україні повільно, але поступово просувається вперед. І поки по містах і селах країни підписуються договори пацієнтів з лікарями та формуються бази даних, всередині галузі є гілки, про які зараз ще тривають обговорення. Вони проходять на рівні Кабміна та Міністерства охорони здоров’я, с залученням медиків. Вислуховуються всі пропозиції і думки людей, які добре знають проблеми та тонкощі зсередини. Враховується специфіка областей країни. Це стосується, наприклад, питання парамедиків. Серед фахівців існує думка, що ця категорія медиків повинна працювати там, де вже себе зарекомендувала та має певний успіх і ефективніть. Про це та багато інше, що стосується реформування екстренної допомоги, розповів головний лікар Констянтинівської станції швидкой допомоги Євген Тарасовський.
Зараз ця станція складається з трьох підстанцій. Окрім констянтинівської, до станціі входять підстанції міст Дружківка і Торецьк. Загалом, до 2015 року країна налічувала 27 станцій, сьогодні їх 7. «В минулому році із рук Президента ми отримали 10 ключів від нових автомобілей швидкої допомоги. Вони оснащені за останнім словом техніки. В наявності все необхідне, про що тільки можна уявити на сучасном етапі. Всі машини запущені в роботу. Розподілили так: Торецьк и Констянтинівка по 4 авто, Дружківка – 2», – повідомив Євген Тарасовський.
Основний меседж реформи швидкої – меньшими зусиллями робити більший об’єм роботи. Для цього одним з перших кроків стало створення єдиних диспетчерських центрів, які дозволяють концентрувати інформацію про всі виклики в одній точці та перерозподіляти їх по бригадах всіх трьох міст.
Сьогодні швидка допомога реагує на всі виклики, що надходять телефоном до диспетчера. Медики працюють за чітко визначеним алгоритмом.
«Іноді люди не розуміють, навіть ображаються чи обурюються питаннями або вимогами, які лунають від диспетчерів. Але наша робота – це певний алгоритм, який ми не тільки не маємо права порушувати. Часто саме він буває вирішальним в збереженні життя або здоров’я людини. Серед обов’язкових пунктів для нас – контакти людини, яка викликає бригаду, або точні орієнтири щодо адреси виклику. Останнє частіше стосується нічних викликів або випадків, коли з людиною сталась біда на вулиці. Виклики від дітей це особлива історія. Як і дзвінки, які вимагають дій, що не підпадають під нашу специфіку. Але всі виклики не залишаються без реакції чи допомоги, тому передаються до відповідних служб», – розказала Марина Деркачова, старший диспетчер Констянтинівської станції швидкої медичної допомоги.
Важливий етап реформування галузі – глобальна комп’ютеризація робочих місць медичних працівників швидкої. У диспетчерів має з’явитись база пацієнтів, у лікарів – планшети. Це дозволить не тільки прискорити приїзд лікарів, але вже в дорозі ознайомитись з історією хвороби пацієнта, для якого здійснено виклик бригади. Це суттєво підвищить якість допомоги.
Основна виконавча структура швидкої це фельдшери невідкладних станів. Їх укоплектація зараз на рівні 99%. Катастофічне становище з лікарями, їх всього лише 35% від необхідної цифри. Причина цього – падіння престижу професії. Є розуміння важливості проблеми, тому відбувається вимагання змін в цієї частині. За останні три роки до Констянтинівского центру швидкої прийшов всього один (!) лікар. Саме реформування галузі дає можливість в зрушенні питання. Для цього керівництво швидких доводить на всіх рівнях своє бачення його вирішення. Допомогою може стати не тільки зростання зарплатні, але й зміни в частині житла для спеціалістів.
«Всі хочуть бути хірургами або гінекологами. Допомагати помираючому – непрестижно. Тут працюють по-справжньому віддані спеціалісти, а не ті, кому більше нікуди йти. Вони знають свою справу та люблять її. Зберегти таке ставлення важливо, але важливіше змінити відношення відповідних структур до питання медиків швидких. Саме тому ми доносимо та будемо продовжувати доносити всі ці думки та бачення до Кабміну, Міністерства, депутатів. Сподіваюсь, реформа це та можливість виправлення ситуації», – завершив Євген Тарасовський.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!