Реінтеграція тимчасово окупованой території Донецької та Луганської областей і план Макрона
У розпорядженні ЗМІ опинився проект закону «Про особливості державної політики щодо відновлення державного суверенітету України на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей України». Законопроект визнає окремі райони Донецької і Луганської областей тимчасово окупованими Російською Федерацією. Керувати операцією в цих районах буде об’єднаний оперативний штаб Збройних сил України.
Який закон підготував РНБО щодо повернення окупованих територій і як він корелюється з так званим «планом Макрона», аналізує видання Liga.net.
Коротко суть законопроекту можна описати так: оскільки Росія постійно порушує взяті на себе зобов’язання, Україна більше не може продовжувати зберігати статус-кво в питанні окупованих територій. Щоб юридично мати більше аргументів, Україна затвердить окупований статус цих територій і покладе всю відповідальність за них на окупанта – Російську Федерацію.
З ініціативи Адміністрації Президента питання нового статусу окремих районів Донецькой та Луганськой областей перенесли, імовірно, на осінь. До цього часу Україна має намір об’єднати навколо закону достатньо міжнародних партнерів, «щоб ні у кого не виникло враження, що ми йдемо на ескалацію», – кажуть у владі.
Один з важливих пунктів законопроекту – об’єднаний оперативний штаб (ООШ) ВСУ. Керівник цього штабу отримає великі повноваження без необхідності постійно узгоджувати кожен крок, як нині відбувається з Антитерористичним центром. Крім того, консолідація навколо військових, а не спецслужб, дозволить армії ефективніше виконувати свою роботу, так як боротьба з тероризмом вже давно переросла в справжню російсько-українську війну. Цей пункт відповідає вимогам суспільства, втомленого про невизначеності – АТО в країні або все-таки військова агресія.
Крім того, на окупованих частинах назріває гуманітарна катастрофа. Виникає питання, хто буде нести відповідальність за наслідки. У разі визнання територій окупованими, відповідальність, згідно женевської конвенції 1949 року про захист цивільного населення під час війни, понесе Росія. На даний момент Україна несе всю відповідальність за підтримання життєдіяльності і роботу інфраструктури донецького регіону. Новий закон допоможе перекласти відповідальність на окупанта.
Як зазначає видання Liga.net, єдиний спірний пункт законопроекту – останній. Новий начальник ЗОШ ВСУ отримає повноваження визначати режим і порядок переміщення товарів на кордоні з окупованими територіями. Змішування військових і адміністративних функцій – це очевидний корупційний ризик.
Навіть після затвердження на РНБО документ не є остаточним. До осені, перед голосуванням у Верховній Раді, в нього можуть бути додані або прибрані якісь пункти.
В цілому новий закон досить органічно вписується в так званий «План Макрона» – формулу, яка покликана стимулювати Україну і Росію розпочати кроки по деескалації.
Перша сторінка плану Макрона вміщує в себе результат численних телефонних конференцій в нормандському форматі – перераховані базові речі, які в цілому повторюють мінські угоди.
- Пункт перший – всі сторони повинні припинити вогонь.
- Пункт другий – сторони повинні прибрати важку техніку з лінії зіткнення.
- Пункт третій – п’ять точок, де найчастіше відбуваються зіткнення, будуть демілітаризовані.
- Пункт четвертий – сторони зобов’язуються сприяти ОБСЄ, зобов’язуються дати доступ спостерігачам без обмежень.
- Пункт п’ятий – звільнення заручників.
Додаткові пункти включають взаємні компроміси. Згідно з документом, Путін зобов’язаний скасувати свій указ щодо видачі документів жителям окремих районів Донецької та Луганської областей України. У відповідь Україна зобов’язується створити умови для видачі необхідних документів місцевим жителям на звільненій території. І друге – Україна скасовує рішення про блокаду окремих районів, натомість Росія повертає Україну контроль над усіма підприємствами, які нині захопила в окремих районах.
І Меркель, і Макрон, і Порошенко згодні з цим планом. Бракує тільки одного – згоди Путіна. Українські високопосадовці дипломати вважають, що Путін ніколи не підпишеться під цим. Адже тим самим йому доведеться визнати, що всі перераховані вище дії – результат агресії Москви.
Світлана Денисенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!