Релокація бізнесу: як врятувати, вивезти та зберегти підприємство

8324
коментарі відсутні

Релокація бізнесу: як врятувати, вивезти та зберегти підприємство

З початком повномасштабної війни багато підприємств вирішили перенести потужності у безпечні міста. Релокація бізнесу потрібна, щоб зберегти активи та потужності, відновити роботу на користь економіки України та зберегти робочі місця. Для цього необхідні нестандартні рішення.

Невеликі компанії самостійно переїжджають на безпечні території. Великі ж не можуть зробити це самотужки, тож уряд сприяє таким ініціативам.

 

Релокація бізнесу та допомога держави

 

Наразі допомога великому бізнесу з боку уряду України відбувається за 4 напрямами:

  • пошук локації. Йдеться про вільні приміщення, які можуть використовуватися бізнесом (займається Мінекономіки за допомогою інформації із реєстру Фонду держмайна);
  • підключення приміщення до всіх мереж. Водопостачання, електроенергія тощо підключаються до приміщень за спрощеною процедурою;
  • розселення працівників (пошук житла);
  • логістика для самостійного переміщення («Укрзалізниця» та «Укрпошта» можуть допомогти за потреби підприємства).

 

Підприємства, які можуть скористатися програмою релокації з зони бойових дій

 

11 квітня в Україні була запущена єдина платформа цифрової взаємодії для допомоги в релокації бізнесу. Власник компанії, що потребує вивезення, повинен зареєструватися та заповнити картку з детальним описом потреб підприємства. У карточці міститься понад 20 пунктів, що допомагає максимально врахувати всі потреби бізнесу.

Подати заявку може будь-яке підприємство, при цьому пріоритет надається:

  • стратегічним підприємствам;
  • компаніям, які виробляють товари першої необхідності;
  • підприємствам, які можуть самостійно забезпечити демонтаж та перевезення своїх потужностей до найближчої станції АТ «Укрзалізниця».

Міністерство економіки визначає черговість релокації компаній після обробки усіх запитів.

 

Механізм здійснення релокації бізнесу

 

Тільки у випадках, коли існує логістична можливість без надмірної загрози для водіїв та залізничників, може бути проведено вивезення підприємства. Релокація бізнесу в зоні безпосередніх бойових дій та через гуманітарні коридори не проводиться.

 

Особливості релокації для персоналу

 

Безумовно, далеко не всі робітники, які працювали на тому чи іншому підприємстві, мають змогу або хочуть переїжджати до нового міста. Через це керівництву доведеться наймати нових співробітників.

Тож у такому разі потрібно врахувати те, що:

  • вимога дотримання письмової форми трудового договору скасована;
  • умова про випробування при прийнятті на роботу може встановлюватися для всіх категорій працівників;
  • укладати строкові трудові договори з новими працівниками керівництво може на період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.

На період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (за виключенням переведення на роботу в іншу місцевість, де тривають активні бойові дії). Це можливо, якщо:

  • робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я;
  • для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій та інших обставин, які можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей;
  • оплата праці не нижча, ніж середній заробіток за попередньою роботою.

 

Читайте також: Підприємців, що втратили бізнес через війну, закликають не мовчати: чому важливо говорити про себе

 

Оренда/купівля нерухомості

 

Під час переїзду одним із головних питань є оренда/купівля нового приміщення або земельної ділянки. Оскільки від самого початку повномасштабної війни росії проти України Державний реєстр речових прав на нерухоме майно не працює, дізнатись інформацію чи внести запис до нього зараз неможливо. Таким чином, можна говорити й про те, що придбати нерухомість також неможливо.

Що стосується оренди нерухомості для релокації бізнесу, то тут умови простіші. Цілком реальною є можливість взяти приміщення у короткострокову оренду (до 3 років). Такий договір захищає як права орендаря, так і орендодавця, навіть якщо право оренди нерухомості не зареєстроване.

З орендою землі складніше, оскільки право оренди виникає з моменту внесення запису до Реєстру.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика