Правозахисники Центру громадянських свобод оприлюднили інструкцію для тих, чиї родичі стали цивільними заручниками та не виходять на звʼязок.
У ній даються покрокові рекомендації про те, як поводитися і до кого звертатися в таких випадках.
Також інструкція містить контакти установ, які уповноважені допомагати.
«На жодному з цих кроків не потрібно сплачувати за будь-які послуги. Якщо вам пропонують послугу за гроші – це переважно аферисти», – йдеться в повідомленні.
Правозахисники зазначають, що кожен злочин потрібно зафіксувати, будь-то випадок полону чи зникнення. Потім звернутися до найближчого відділку поліції, до Служби безпеки України та до міжнародних інституцій. Розслідуванню варто й самостійно сприяти, шукаючи докази, фото- і відеопідтвердження. Потім все це потрібно передати слідчому.
«Фіксуйте усі згадки про вашого рідного: якщо ви побачили його/її фото чи відео в телеграм каналах – завантажуйте це собі, робіть скріншоти та передавайте слідчому. Це може допомогти встановити місце перебування», — наголосили правозахисники.
Якщо ваш рідний рідна є цивільним заручником та не виходять на звʼязок довгий час, слідуйте порадам цієї інструкції. Тут покроково описано, що робити та до кого звертатися.
Контакти «Гарячих ліній»
- Гаряча лінія Нацполіції з пошуку зниклих чи загиблих 0 800 21 21 51 та 089 420 1867
- Національне інформбюро при Мінреінтеграції 1648 та 0442878165
- Уповноважений з прав людини: 0800501720
- Обʼєднаний центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ: 0676508332 та 0980873601
- Моніторингова місія ООН з прав людини ohchr-hrmmu@un.org Telegram: ohchr_hrmmu (лише повідомлення) Viber: +380503746708 (лише повідомлення)
- Міжнародний Комітет Червоного Хреста: Гаряча лінія: 0800300155 Служба розшуку: 0963044375, 0662509957
Читайте також: Як та куди подати заяву про безвісти зниклих осіб, їх викрадення, потрапляння у полон
Міжнародні інституції
Потрібно звернутися до Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКХЧ) з вимогою направити гуманітарну допомогу чи забезпечити звʼязок з полоненим рідним за допомогою юриста.
Сайт МКХЧ українською з контактами в Україні – https://blogs.icrc.org/ua/contacts/
Сайт МКХЧ англійською з адресою та контактами головного офісу у Женеві – https://www.icrc.org/en/contact
Рекомендується також писати звернення на папері та відправляти з території Європи на головний офіс у Женеві.
Разом з юристом потрібно скласти звернення до Комітету з прав людини ООН. Якщо ви не маєте контактів юристів і потребуєте з цим допомоги, можна звернутися до Центру громадських свобод – evromaidansos@gmail.com.
Ірина Міщенко
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!