Шкідливі умови праці: пільги та компенсації для громадян

2531
коментарі відсутні

Шкідливі умови праці

Небезпека для здоров’я та шкідливі умови підстерігає людей не тільки на виробництві. Деякі види праці навіть в офісі здатні чинити серйозний негативний вплив на організм. Через це деякі категорії громадян можуть отримувати пільги та компенсації від держави.

Стаття 7 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (далі — Закон № 2694) регламентує низку пільг і грошових виплат. Відповідальність за них несе роботодавець.

На що можна розраховувати тим, у кого шкідливі умови праці?

Працівники, які працюють в у важких та шкідливих умовах, мають бути забезпечені безоплатним лікувально-профілактичним харчуванням або рівноцінними грошовими виплатами.

Тож, працівники мають право на:

  • Додаткову щорічну відпустку;
  • оздоровчі перерви, які оплачує роботодавець;
  • скорочений робочий день/тиждень;
  • безоплатне лікувальне харчування;
  • пільгову пенсію;
  • оплату праці в збільшеному розмірі
  • інші пільги й компенсації.

Окрім цього, у колективному або трудовому можуть бути й інші види пільг за шкідливість та гарантії (страхування, оплата проїзду тощо) для заохочення та мотивації працівників. Кожна компенсація чи пільга призначається відповідно до нормативних документів.

Додаткова відпустка за шкідливі умови праці

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці передбачена Законом України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (стаття 8).

Працівник має право на пільгу або компенсацію за шкідливі та важкі умови праці. При цьому потрібно, щоб були виконані наступні умови:

  • своєчасне проведення атестації робочого місця (не менше, ніж 1 раз у 5 років);
  • професія і посада мають бути вказані в списках актуальних законів;
  • право на пільгу або компенсацію підтверджено результатами атестації;
  • особа виконує роботу протягом необхідної тривалості робочого часу, яка визначається нормативним документом.

Оздоровчі перерви протягом робочого дня

Особам, що працюють в особливо важких умовах, мають надаватися поточні короткочасні перерви протягом робочої зміни. Оплата перерв здійснюється коштом роботодавця.

Лікувальне харчування (молока за шкідливість або солона газована вода)

Згідно з розпорядженням КМУ від 18 грудня 2017 року № 1022-р постанова «Про порядок безкоштовної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам і службовцям, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці» потрапила до переліку актів органів влади Союзу РСР з охорони праці та пожежної безпеки, які визнаються такими, що не застосовуються на території України.

Водночас відповідно до статті 7 Закону № 2694, в разі частих відряджень або інших робочих поїздок людині має бути виплачена грошова компенсація на придбання лікувально-профілактичного харчування або рівноцінних йому харчових продуктів на умовах, які передбачені колективним договором підприємства.

Скорочена тривалість робочого тижня

Скорочений робочий тиждень призначається відповідно до переліку виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня. (Постанова КМУ  «Про затвердження Переліку виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня» від 21 лютого 2001 року № 163.

Ари зайнятості працівника в діяльності з важкими або шкідливими умовами праці скорочений робочий тиждень – не менше 50% робочого часу.

Пенсія за віком на пільгових умовах

Пенсійна пільга призначається у разі наявності конкретної спеціальності в затверджених урядом списках. Йдеться про перелік таких виробництв (робіт, посад, професій та показників), зайнятість в яких гарантує право на пенсію за віком на пільгових умовах. (Постанова КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 24 червня 2016 року № 461.

Посадова надбавка за шкідливі умови праці

Розмір доплати до окладу не є однаковим для всіх і залежить від специфічних умов праці, важкості виробництва та стажу роботи.

Згідно з «Типовим положенням про оцінку умов праці на робочих місцях і порядку застосування галузевих переліків робіт, на яких можуть встановлюватися доплати працівникам за умовами праці», надбавки встановлюються:

  • у % до окладу, на важких і шкідливих роботах – до 12 %, та до 24% на особливо важких і шкідливих роботах;
  • на підставі атестації робочих місць і оцінки умов праці;
  • відповідно до фактично відпрацьованого часу в несприятливих умовах праці.

Для медичної сфери існують окремі документи Мінсоцполітики, які регламентують доплати за шкідливі умови праці. При цьому деякі надбавки поширюються також і на тих, хто працює в установі охорони здоров’я, але не є медиком.

З 2020 року також існують додаткові виплати для тих, хто працює у відділеннях, які здійснюють лікування COVID-19.

(за матеріалами «НВ Бізнес»)


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика