Шкільний громадський бюджет вперше запровадили у Новопсковській громаді на Луганщині
Близько мільйона гривень зможуть використати школярі Новопсковської територіальної громади на втілення своїх ініціатив в рамках шкільного громадського бюджету. Підліткам надана можливість узяти безпосередню участь в розподілі фінансів місцевого бюджету, спрямувавши кошти на реалізацію власних проєктів.
Це можуть бути ідеї трансформації навчального простору, наповнення його сучасною технікою, створення кращих умов для дозвілля у позашкільний час тощо. Головне, що учні самі розробляють проєкти, презентують їх на широкий загал, конкурують з іншими, та врешті виборюють право на втілення своїх задумів у життя. Не менш важливо, що крім ініціаторів до процесу залучена решта школярів, які своїм голосом підтримують ті чи інші ініціативи.
Розподіл коштів на паритетних засадах
Впровадження шкільного громадського бюджету у Новопсковській громаді розпочалося першого лютого. Про це повідомили у селищній раді. Всього на реалізацію учнівських проєктів цього року передбачено 785 тисяч гривень.
Таку суму змогли виділити завдяки підтримці міжнародних партнерів: 538 тис. грн на шкільні ініціативи надійде в рамках швейцарсько-українського проєкту DECIDE, ще 247 тис. грн на умовах співфінансування заклали у бюджеті селищної ради.
Ці кошти розподілили між школами на паритетних засадах – в залежності від кількості учнів. Це зроблено для того, щоб діти кожного навчального закладу вже у цьому році мали змогу подати та реалізувати свої проєкти. Саме з цією метою переможці обиратимуться не між школами, а між проєктами у межах однієї школи.
Найбільшу суму на шкільні задуми – 350 тис. грн – отримає Новопсковський ліцей, у якому навчаються 932 учні 5-11 класів. З них 250 тис. грн надійде безпосередньо ліцею, та по 25 тис. грн отримають чотири філії ліцею.
Найменші суми – по 20 тис. грн – отримають малокомплектні заклади освіти, у яких навчаються менш ніж по 30 учнів 5-11 класів. Акцент на середню та старшу школи зроблено тому, що можливість подавати проєкти на шкільний громадський бюджет, а також голосувати за них, надана лише учням 5-11 класів. Молодші школярі поки що не беруть участь у розподілі бюджетних коштів.
Проєктні заявки від учасників прийматимуть до першого березня, потім вони пройдуть попередній відбір на відповідність умовам шкільного громадського бюджету. Термін голосування за відібрані проєкти – з 1 по 14 квітня, після чого до 22 квітня будуть оголошені переможці. Всі проєкти, що перемогли у голосуванні, мають бути реалізовані до кінця цього року.
Менторська підтримка
Новопсковська громада разом з трьома іншими громадами Луганської області була обрана до участі у Швейцарсько-українському проєкті DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти». Одним з компонентів проєкту є менторська підтримка щодо започаткування процесу шкільного громадського бюджету. Організаційний супровід проєкту здійснюють громадські організації «Агенція локальних ініціатив» та «Поруч».
Ними було проведено низку тренінгів у громадах-учасницях. На них презентували приклад положення про Шкільний громадський бюджет, допомогли підготувати необхідні рішення місцевих рад, ознайомили із загальними вимогами до проєктів, провели майстер-класи.
Організатори багато працювали зі школярами – навчали підлітків правильно писати проєкти, консультували з організаційних і фінансових питань. Після цього тренери будуть на всіх етапах супроводжувати проходження процесу «Шкільний громадський бюджет» у громадах Луганщини.
Читайте також: Соціальні послуги: як Новопсковська громада на Луганщині опікується мешканцями
Світлана Денисенко, «ЗмІнИ. Схід»
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках – YouTube або Facebook або Twitter. Долучайтесь!
Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram. Долучайтесь!