Сіверському Донцю поставлено діагноз

23462
коментарі відсутні

Сіверському Донцю поставлено діагноз

Річка Сіверський Донець забезпечує водою 94% населення Донбасу. Ми розуміємо, що від її стану залежить не тільки наш комфорт, а й життя. Та й процеси євроінтеграції зобов’язують українську владу встати на цивілізований шлях відношення до ресурсів.

З моменту підписання Угоди  про асоціацію з ЄС Україна взяла на себе особливі обов’язки. Серед них – виконувати положення Водної рамкової директиви ЄС, яка має за мету захистити екосистеми і досягти доброго стану вод.

Перш за все необхідно провести діагностику хімічного та екологічного станів водних масивів. Саме таке дослідження провели в рамках проєкту ОБСЄ в Україні на запит нашої держави. Проби води, риби та донних відкладів забирались восени 2018 року і весь минулий рік аналізувались в спеціальній лабораторії в Словенії на присутність в них 40 тисяч хімічних речовин. Досліджень такого рівня в Україні досі не проводилось. Наше законодавство передбачає моніторинг води лише за 9 пріоритетними речовинами згідно з наказом Мінприроди.

12 березня за ініціативою Координатора проєктів ОБСЄ в Україні були оприлюднені результати хімічних досліджень басейнів Сіверського Донця та Дністра.

 

Головний забруднювач – сільське господарство

 

Сіверському Донцю поставлено діагноз - Фото №1

 

В Сіверському Донці знайшли 60 забруднювачів. Найбільша частка з них – пестициди, що потрапляють до річки в результаті сільськогосподарської діяльності як великих, так і домашніх господарств, що використовують добрива. Заступник координатора програм ФАО в Україні (продовольчих і сільхоз-програм ООН) Михайло Малков вважає, що на цей час доза концентрації пестицидів у річній воді не впливає суттєво на наше харчування. Найбільше вона загрожує ракоподібним.

Однак рівень концентрації пестицидів та нітратів у річках буде зростати, оскільки на фоні кліматичних змін і потепління річки стрімко міліють. Тому Україні вкрай необхідно імплементувати Нітратну директиву. Це дозволить мінімізувати забруднення вод сполуками нітратів, які в організмі людини впливають на роботу шлунково-кишкового тракту та можуть викликати онкологічні захворювання.

Дослідників здивувала знахідка в ілових відкладеннях Донця залишків ДДТ. Цей пестицид був заборонений в багатьох країнах, зокрема у нас ще за часів Радянського Союзу у 1972 році через те, що накопичується в організмі людини та тварин і викликає рак, впливає на імунну, нервову та репродуктивну системи.

Звідки в річці взялась давно заборонена отрута, є дві версії. Можливо це накопичення в донних відкладеннях ще сорокарічної давності. За другою версією, залишки ДДТ після заборони дотепер десь зберігаються неналежним чином і через це потрапляють до річки. За словами Михайла Хорєва, в.о. голови Державного агентства водних ресурсів України, подальший моніторинг має уточнити, звідки в річці небезпечна отрута.

 

Ліки та наркотики у річці

 

Медики не очікували побачити в поверхневих водах Сіверського Донця доволі великої кількості фармакологічних препаратів та наркотичних речовин. 39% від всіх речовин, що забруднюють Донець – це ліки.

За словами Михайла Хорєва, джерелом їх надходження до річки є стічні води. Він навіть навів приклад Португалії, де кампанії, що займаються очищенням стічних вод, чітко відстежували, як щотижня з вечора п’ятниці до недільного ранку в стічних водах збільшується концентрація кокаїну.

Віталій Башинський, експерт ФАО з антимікробної стійкості, пояснив, що в нашому випадку найбільше джерело потрапляння фармакологічних препаратів до річок – об’єкти тваринництва та рослинництва. Для захисту рослин та лікування тварин використовуються деякі антимікробні препарати. Навіть самі виробники можуть не усвідомлювати, що користуються препаратами, які давно заборонені у тваринництві. Їх просто купують у звичайних аптеках і ліками для людей лікують тварин. Такий безконтрольний і вільний продаж антимікробних засобів в аптеках робить неефективними заборони у тваринництві.

Небезпека полягає в тому, що навіть невелика кількість антибіотиків у поверхневих водах сприяє формуванню резистентності мікроорганізмів у навколишньому середовищі до цих сполук. Зараз антибіотик-резистентні штами активно розповсюджуються. Це загрожує тим, що спектр дії антибіотиків зменшується і їх вже неможливо використовувати для лікування деяких хвороб. Про це вже попереджають Всесвітня організація охорони тварин та ВООЗ.

У цьому контексті дуже важливо, щоб і бізнес, і приватні господарства відповідально використовували антимікробні та гормональні препарати у сільському господарстві, а з боку держави необхідно забезпечити відповідний контроль.

 

Внесок промисловості

 

У всіх досліджуваних пробах води та донних відкладів у басейні Сіверського Донця виміряні високі концентрації отруйних важких металів – ртуті, кадмію і свинцю. Також знайдені барій, залізо, літій, цинк. Також проби донних відкладів виявили наявність пластифікаторів – це речовини, що додають до пластмас для надання ними пластичності. Однак ці сполуки здатні порушувати роботу ендокринної системи в організмі людини.

В першу чергу Сіверський Донець забруднюється через свої притоки. Найбільш небезпечною виявилась точка відбору проб на притоці Бахмутка у Дроновці. Там граничні значення окремих сполук та металів перевищені у 2-7 разів.

Найчистіший Донець лише на межі Бєлгородської та Харківської областей та у Печенізькому водосховищі.

То ж загалом, за цими дослідженнями, екологічний стан поверхневих вод Сіверського Донця оцінюється як задовільний та слабко забруднений.

 

Що далі?

 

Це лише перший етап моніторингу і дослідження продовжиться протягом ще двох років. На цей час води перевірили за максимальною кількістю показників, а наступні роки дивитимуться тільки речовини, за якими встановлено перевищення. Для подальшого моніторингу на Сіверському Донці до списку обов’язкових потрапили 18 речовин, за якими спостерігатимуть щомісяця.

Моніторинг – це вивчення ситуації з метою поставити діагноз. Однак тільки органи з функцією контролю, наприклад державна екологічна інспекція, мають знаходити джерела забруднення ріки і припиняти їх шкідницьку діяльність.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»

 

Сіверському Донцю поставлено діагноз - Фото №1


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика